Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren
20100504073526_facebook1.jpg


Dünyanın en büyük sosyal ağı olarak kabul edilen hali hazırda 400 milyon üyesi bulunan bu dev platformun son zamanlarda bazı kişiler tarafından spam merkezi haline dönüştürme çabası neredeyse başarılı olmuş durumda.

1 yıl öncesi ile 1 yıl sonrası arasındaki Facebook'a bakıldığında gözle görülür içerik ve tasarım değişiklikleri oldu. Ama farkındaysanız bir türlü spamlarla başa gelemiyorlar. Çünkü özellikle spamların en çok sevdiği adres şüphesiz hayran sayfalarıdır. 1 milyon üyesi bile olan bazı hayran sayfalarının her gönderdiği iletideki yorumların % 80'i spam ağırlıklı.

Anlık ileti yollanmasında en üst sıralarda olan Facebook, hoax ve spam mesajlarında da birinci konumuna oturdu. Sahte facebook profillerine baktığınızda örneğin kendi profilinizdeki arkadaş önerilerinizin yarısı bunlarla dolu. Örneğin birisini eklemeye çalıştığınızda " Arkadaş ekleme sınırına ulaştığı için arkadaş olamıyorsunuz." şeklinde bir uyarı çıkıyor. Bu anlamda Facebook yönetiminin acilen istikrarlı tedbirler alması gerekiyor. Hayran sayfalarında yorumlarda benzer içerik koruması, flood koruması ve 5000 arkadaş ekleyen kişilerin spam olup olmadıklarını eklenen arkadaşların istatistiklerine bakarak kişinin engellenmesi veya hesabının dondurulması gerekiyor.


 

Dosyalar

Yukarı Alt