Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Doğum kontrol hapının bulunmasının üzerinden 50 yıl geçti. Bilim, geçen bu zamanda erkekler için de bir doğum kontrol iğnesi geliştirdi. Ancak ilaç şirketleri erkeklerin bu iğneleri kullanacağından kuşku duyuyor.

Doğum kontrol hapı, bundan tam 50 yıl önce bilim adamı Carl Djerassi tarafından geliştirildi. Kadınlar hormon içeren bu hapı kullanarak yıllardır istenmeyen hamileliklerden korunmaya çalışıyor. Ancak bilim, 50 yıldır Djerassi'nin imzasını attığı bu korunma yönteminin ötesine pek fazla geçemedi. Nedeni ise erkekler…

Piyasaya hala erkekler için benzer bir bileşenin sürülemediğinden şikayet eden Carl Djerassi, bundan sonra da piyasada “erkekler için doğum kontrol hapının” söz konusu olacağına inanmadığını dile getirdi.

İlaç şirketlerinin kuşkusu

Aslında erkeklerin doğum kontrol yöntemlerini kullanması konusunda uzun zamandır çalışmalar devam ediyor. Ancak ilaç şirketleri bu araştırmalara artık destek vermiyor.

Alman ilaç şirketi Bayer bundan üç yıl önce erkekler için doğum kontrolünü sağlayan iğne üzerinde yapılan kapsamlı araştırmadan çekildiğini açıklamıştı. Bunun nedenlerine işaret eden Bayer şirketinin Kadın Sağlığı Bölümü Şefi Dr. Maureen Cronin, “Erkeklerin vücutlarına suni bir bileşim almayı ve düzenli olarak iğne olmayı kabul edecekleri konusunda büyük kuşkularımız vardı” diyor.

Araştırma devam ediyor

Ancak araştırma buna rağmen tamamen rafa kaldırmadı. “Erkekler için doğum kontrol iğnesi” çalışmaları Dünya Sağlık Örgütü ve üniversitelerin desteğiyle devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü şu anda dünya genelinde 500 çiftin doğum kontrol iğnesi yöntemiyle korunmasını sağlıyor.

Bu denemelerden elde edilen sonuçlar daha sonra Münster Üniversite Hastanesi'nde bir araya getirilerek daha kapsamlı bir inceleme yapılacak. Münster'deki projenin başkanlığını yapan Michael Zitzmann, iğnenin rahatsız edici olmasına rağmen erkeklerin ilgi gösterdiğini dile getiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü araştırmasından umutlu olduğunu belirten Zitzmann, olumlu sonuç alınması halinde ilaç endüstrisinin de araştırmalara yeniden katılabileceğini ve resmi makamların da bu iğneye izin verebileceğini dile getirdi.

Geliştirilen iğne ile sperm üreten testosteron, yani erkeklik hormonunun baskı altınarak istenmeyen hamilelikleri önlemesi için erkeğe her sekiz ayda bir enjekte edilmesi gerekiyor.


 
Yukarı Alt