Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
USB bellek, bileklik oldu
Bilgiyi taşımanın en hafif ve kolay araçlarından biri olan USB belleklerin tasarımı sınır tanımıyor. Boyutları küçük, maliyeti de diğer teknolojik cihazlara göre daha düşük olan USB bellekler, her tüketici grubuna ayrı ayrı hitap edecek şekilde tasarlanabiliyor.

Brando tarafından üretilen USB bellek ilginç tasarımı ile dikkat çekiyor. Bileklik şeklinde tasarlanan, kırmızı, sarı, mavi, yeşil, turuncu ve mor renk seçeneklerine sahip USB belleğin 512 MB kapasitesi bulunuyor.

Su geçirmezlik özelliğine sahip USB bellek, 210x17x8 (mm) ebatlarında ve 16 gram ağırlığında. Belleğin fiyatı ise 25 dolar.
 
Kayıt
15 Mayıs 2007
Mesajlar
519
Beğeniler
0
Şehir
Esk.
Arrow Bilimadamlarının geliştirdiği, jelatinden yapılan bir bant sayesinde suç mahallerinde bırakılan parmak izlerinden failin beslenme alışkanlığı, hatta cinsiyeti ve ırkı belirlenebilecek.Belki kurban için katilin sigara içip içmediği ya da vejeteryan olup olmadığı önemli değildir ancak polisin bu vakayı çözüme ulaştırması için bu tip detaylar büyük önem taşır.

Olay mahallerinde parmak izi toplanması için kullanılan standart teknikler arasında bu işe özel tozlar, sıvılar ve uçucu maddeler vardır. Ancak bunlar son derece değerli adli ipuçlarını, örneğin izlerin içindeki kimyasal kalıntılarını silebilir. Ancak araştırmacılar jelatinden yapılan özel bir bantla adli kanıt ekiplerinin olay mahallerinden toplanan izleri kimyasal olarak inceleyerek failin beslenme alışkanlığından cinsiyetine ve ırkına kadar pek çok önemli bilgiye ulaşmalarını sağlayabilecekler. Bu jelatin bant kapı kolu, fincan sapı, bombeli cam ve bilgisayar ekranından, tıpkı geleneksel parmak izi alma teknikleri gibi, iz toplayabilecek. Ardından bu jelatin, son derece hassas bir aletin içine yerleştirilecek. Bu alet, birkaç saniye içinde kızılötesi ışınlar aracılığıyla jelatin üzerindeki izlerin adeta kimyasal bir fotoğrafını çekecek. Parmak izleri bir gramın milyonda biri oranında sıvı ya da aynı miktarda başka bir şey içerebilir. Bu da parmak izinin sahibi hakkında polise ve adli tıp uzmanlarına olayla ilgili son derece değerli bilgiler verebilir. Araştırmacılara göre bu yeni tekniğin geleneksel tekniklerden bir farkı da orijinal izlere zarar vermemesi ve böylelikle o izlerin yeniden incelenmesine olanak sağlaması.
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
-Resim Silinmiş.

Öğrenciler/ Veliler ile eğitim kurumu arasında 24 saat interaktif bilgi akışını sağlayan bir hizmet olan OkulCebimde interaktif veli bilgilendirme sistemi hayata geçti. Sistem, öğrencilere yada velilerine, öğrencinin notları ,devamsızlık bilgileri, sınav bilgileri, servis bilgileri, sağlık bilgileri, öğretmenin öğrenci hakkındaki görüşleri, okul duyuruları, kayıt yenileme ve harç uyarılarını, kayıt durum, kitap ve bilgisayar laboratuvar bilgilerini SMS veya IVR (etkileşimli sesli yanıt) sistemleriyle sorgulama imkanı sunuyor.

Çeşitli illerde test çalışmalarını başarıyla tamamlayan OkulCebimde projesi sayesinde devamsızlıkların büyük ölçüde azaldığı tespit edilmiş; velilere gönderilen not mesajları ve diğer bilgi mesajları sayesinde, öğrencilerin not ortalamalarındabelirgin farklılıklar tespit edilmiş.

OkulCebimde uygulamalarının birden fazla seçenekleri mevcut olup bu seçenekler dilediğinde tek başına yada hepsi aynı anda kullanılabiliyor. Sistemin en büyük özelliği ise tüm GSM hatlı öğrenci ve velilerine hizmet etmesi.

Telsim hatlı cep telefonu olan öğrenci ve velileri, herhangi bir ekstra işlem yapmadan dilediği zamanlarda sorgulama yapabilecek. Tek yapmaları gereken 4463 numaralı telefona sorgu komutlarını göndermek. TC.Kimlik numarasının ilk sorgulamada yazılması yeterli olacak. Sistem kişiyi tanıyacak ve böylece daha sonraki sorgu mesajlarında tekrar yazmaya gerek kalmayacak. Telsim aboneleri için sorgulama başına ücret 2 sms / 4 kontör.

Diğer GSM abonelerinin ise sisteme dahil olmak için OkulCebimde kartını satın alarak öğrenci numarasını ve şifresini 0542 542 44 63 numaralı telefona SMS atmaları yeterli. Örneğin; ilk seferde OkulCebimde şifre kartını alan öğrenci şifresini kazıyarak, TC.Kimlik numarası ile 0542 542 44 63 numaralı telefona gönderecek. Yine, TC.Kimlik numarasının ilk sorgulamada yazılması yeterli olacak. 100 mesaj kontör yüklü OkulCebimde kartları ise KDV dahil 25 YTL'ye okul kantinlerinde satılacak. Vodafone haricindeki GSM hatları için sorgulama başına ücret ise 1 sms / 2 kontör.

Öğrenci ve velileri, “Aboneliğiniz işleme alınmıştır” mesajı geldikten sonra dilediği kadar sorgulamayı öğrencilik hayatı boyunca yapabilecek. Tüm okul bilgilerinin açıklanır açıklanmaz otomatik olarak cebine bilgi mesajı olarak gelmesini isteyenler ise TC.Kimlik no boşluk ABONE yazmaları yeterli. Abonelik ücreti ise yıllık, ilkokullar için 10 YTL, liseler için 15 YTL,üniversiteler için ise 25 YTL.

Ayrıca öğrenci ve velileri, bu sistem sayesinde 0542 704 5050 numaralı sesli yanıt servisinden, 24 saat tüm bilgilere normal tarife üzerinden ulaşabilecek
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Fransa’da bu haftasonu Longschamps Hipodromu'nda yılın en görkemli AIDS'le savaş temalı organizasyonunu hazırlayan Solydays’in internet sitelerini bir Türk hacker çökerttiği belirtildi.

Hacker saldırısı ardından solydays.org adresli siteye şu anda ulaşılamaz oldu. Aynı organizasyona bağlı solidarite-sida.org adresli sitede hackerın koyduğu bir imaj bulunuyor.

Bu imajda ismi ‘Mertcesur’ olarak görünen hacker, bu işi, ‘İslam ve Türkiye’ için yaptığı mesajını verirken, kişisel e-mail adresini de ekledi.
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Wireless teknolojili diş fırçası
Oral-B, wireless teknolojisini diş fırçası üzerine ekleyerek bir ilki gerçekleştirdi. Oral-B'nin ProfessionalCare Triumph 9910 isimli kablosuz diş fırçası, fırça üzerindeki verici ve Braun monitörü yardımıyla daha kaliteli diş fırçalama imkanı sunuyor.

Diş fırçasındaki Smart Guide adı verilen özellik, dişlere aşırı baskı uygulanarak fırçalandığı taktirde kullanıcısını uyarıyor. Kaç dakikadır dişlerinizi fırçaladığınızı görmenize imkan veren Triumph 9910 kablosuz diş fırçasının, doktor önerisi olan 2 dakikalık geri sayımlı bir fırçalama zamanlayıcısı da bulunuyor.

Ayrıca, fırçanın başlığı eskidiği takdirde bunu belirleyip, değiştirilmesi yönünde kullanıcısını uyaran Oral-B'nin ProfessionalCare Triumph 9910, ağustos başında satışa sunulacak
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Buluşlarıyla ünlü şirket 3M tarafından geliştirilen 'Ekran gizlilik filtreleri', bilgisayar ekranını karartarak yandan bakıldığında bilgilerin başkaları tarafından görülmesini engelliyor.

Yeni 'microlouver' teknolojisiyle geliştirilen '3M ekran gizlilik filtresi', bilgisayar ekranını sadece bilgisayarın tam karşısında oturan kişinin görmesini sağlıyor.

Kelton Research şirketinin yaptığı araştırmaya göre dünyada her dört kişiden üçü, yanında oturan kişinin bilgisayar ekranına gizlice bakabiliyor.

Amerika Endüstriyel Güvenlik Kurumu'nun yaptığı diğer bir araştırma sonucuna göreyse 2005 yılında Amerika'da gizli şirket bilgilerinin başkaları tarafından görülmesinin şirketlere olan zararı 59 milyon dolar.

Bilgisayar ekranının dizaynını bozmayan 3M ekran gizlilik filtreleri kolayca takılıp çıkarılabiliyor ve bilgisayar kapandıktan sonra da üzerinde kalabiliyor.

Her türlü bilgisayar ekranına uygun boyut seçeneği bulunan filtreler, bilgisayar ekranını, gelecek çeşitli darbelerden ve çizilmelerden de koruyor. Bilgisayar ekranının parlamasını da önemli düzeyde azaltan 3M filtreleri aynı zamanda ekranların üzerinde parmak izi kalmasına da engel oluyor.

Filtrenin özellikleri şöyle:
Ekrandaki görüntüyü bozmadan ve bulanıklaştırmadan gizliliği tam sağlıyor. Hem masaüstü hem dizüstü bilgisayarlara uygun ekran gizlilik filtresi. Görsel rahatlık için; göz alıcı ışığı yüzde 99, radyasyonu yüzde 99.9, UV'yi yüzde 96, statik elektriği yüzde 99 oranında eliyor, takılması çok basit ve temizliği kolay olan filtreleri ömür boyu garantiye sahip.

50 binin üzerinde ürünün mucidi ve üreticisi olan 3M, 'yaratıcılık' ve 'yenilikçilik' kavramlarıyla anılıyor. 60 ülkede 70 binin üzerindeki çalışana sahip. Ar-Ge çalışmalarına yılda 1 milyar dolar ayıran 3M, her yıl 500 yeni patent alıyor. Yıllık geliri 21 milyar dolar olan 3M, 9.3 milyar dolarlık marka değerine sahip. Türkiye'de, Çerkezköy'de üretim yapıyor
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Kuzey Carolina Eyalet Üniversitesi'nde Elektronik ve Bilgisayar Fakültesi'nde görevli Prof. Dr. Numan Sadi Doğan'a, geliştirdiği haberleşme çipi için 'NASA Üstün Başarı Ödülü' verildi. Geliştirilen telekomünikasyon çipin NASA'nın Mars ve diğer gezegenlere düzenleyeceği robotlu uzay kesif ve araştırmalarında kullanılacağı kaydedildi.


Tokat'ın Erbaa ilçesinde yaşayan anne ve babasını ziyarete gelen Prof. Dr. Doğan, geliştirdiği çipi İHA'ya anlattı. Prof. Dr. Doğan'ın geliştirdiği çip, radyasyona ve aşırı sıcaklık değişmelerine karşı dayanıklılık göstererek çok düşük güçle çalışıyor. 4 yıldır Prof. Doğan ve ekibinin çalışmasına NASA 2 milyon dolar proje desteği sağlarken, 5 milimetre eninde, 6 milimetre boyunda olan çipin kalınlığı ise yaklaşık olarak 3 adet saç teli kalınlığında. İçerisinde binlerce transistor ve değişik devre elemanı ile geliştirilen çip, düşük voltaj ve akım ile çalışılıyor. Radyasyona ve uzayda karşılaşılan çok yüksek ve düşük sıcaklıklara dayanıklılık gösteren çip, önemli bir iletişim imkanı sağlayacak.

Prof. Dr. Numan Sadi Doğan, çipin telekom linklerinde kullanıldığını belirterek, "Bu çip, yörüngedeki bir aracın Mars üzerindeki bir robotla iletişim kurmasını haberleşmesini sağlıyor. Veya iki robot arasında bilgi alışverişini sağlıyor. Bu astronotun üzerine de takılabilir veya robotlar bu çipleri kullanıp iki robot arasında veya uzay aracı ile robot arasında komünikasyon sağlanabilir. Elektro manyetik dalgalar çipin çıkışında bilgiye dönüşüyor" dedi.

Uzaya gönderilen aracın ağırlığının önemli olduğunu, mü**ün olduğu kadar küçük ağırlıklar ve az enerji ile çalışabilen gereçlerin NASA'nın işini kolaylaştırdığını ve doğrultuda çalışmalar yapıldığını belirten Doğan, "Bu projenin tasarımından fonksiyonel olarak bitirilmesine kadar benim liderliğimde ve sorumluluğumda gerçekleşti. Branş şefi Japon asıllı Gene Fujikava ile 4 yıldır sürdürdüğümüz proje için Kuzey Carolina Eyaleti'nde 2 üniversite ortaklaşa çalıştık. Bu çalışmaya 5 profesör ve 10'dan fazla mastır ve doktora öğrencileri katıldı" diye konuştu.

Doğan, Türkiye'de de artık bilim teknik ve araştırma bir yerlere doğru geldiğini gördüklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
"Maalesef bürokratik yaklaşım ve bazı yanlış tutumlar bilim adamlarının yurt dışında kalmasına etken oluyor. Her ne kadar ben Amerika'da yaşıyor olsam da elimden geldiği kadar Türkiye'ye, Türk insanına, gençlerimize yardım etmeye çalışıyorum. Amerika'daki imkanlarımı kullanarak 5 öğrenciye doktora, 10 Türk gencine mastır verdim."


Genç Türk araştırmacılarla birlikte yürüttüğü projede, veri alışverişi yapabilecek bir çiple ilgili ödülü Doğan'ın Türkiye'de olması nedeniyle ekip arkadaşları, NASA Glenn Uzay Merkezi'nde 25 Temmuz'da düzenlenen törenle aldı. Evli ve 5 çocuk babası olan Prof. Doğan, ilk öğrenimini Tokat'ta yatılı okuyarak, Karadeniz Teknik Üniversitesi'ni (KTÜ) kazandı. 1975 yılında KTÜ Elektronik ve Haberleşme Bölümü'nden mezun olan Doğan, Trabzon ve Ankara'da TEK mühendis olarak çalıştı. Mastır ve doktorasını yapmak için gittiği yurt dışında 1986 yılında Mişigan Üniversitesi'nde yari-iletken teknolojileri üzerine çalışmalarını tamamlayarak doktorasını aldı. ABD'de değişik üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalışan Doğan, ABD'de federal ve özel sektör kaynaklı yaklaşık 20 araştırma projesini başarı ile tamamladı ve 60'ın üzerinde bilimsel yayını uluslararası sempozyum ve dergilerde yayınlandı.

3 yıl önce kurulan Türk-Amerikan Bilim Adamları Derneği'nin (TASSA) kuruculuğunda öncülük ederken, halen TASSA'nin yönetim kurulu üyeliğini sürdürüyor. 52 yaşındaki Prof. Dr. Doğan, 75 yaşındaki emekli öğretmen Hayri Doğan ve ev hanımı annesi Hatice Doğan ise oğulları ile gurur duyduklarını, önemli çalışmaları nedeniyle hasretlerini bağırlarına bastıklarını kaydetti.
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Hayatımızı inanılmaz ölçüde değiştiren teknolojinin ödememiz gereken bir faturası da var; atalarımız Her nimetin bir külfeti var sözünü boşuna söylememişler.

Fare-klavye hastalığı

Bugün, tıpta ‘Tekrarlayıcı zorlamalara bağlı hasar’ adıyla bilinen ve uzun süre bilgisayar kullananlarda ortaya çıkan bir hastalıktan bahsetmek istiyorum. Buna kısaca, ‘Fare-klavye hastalığı’ da diyebiliriz, çünkü hastalık bilgisayar klavye ve faresi kullananlarda aynı hareketlerin sürekli olarak tekrarlanmasına bağlı olarak el ve kollardaki sinir, tendon, kas ve diğer yumuşak dokularda meydana gelen zedelenmeler bağlı olarak ortaya çıkıyor. Sürekli tekrarlanan hareketlerin dokulardaki kan akımını bozabileceğini veya kaslardaki ağrı sensörlerinin aşırı hassaslaşmasına yol açabileceğini düşünenler de var.

BELİRTİLER AYLAR HATTA YILLAR İÇİNDE GELİŞİYOR

Belirtiler öyle hemen değil, aylar hatta yıllar içinde gelişiyor. Başlangıçta parmaklarda, bilekte, kol ve dirsekte fazla rahatsız edici olmayan gerginlik, katılık, ağrı... hissediliyor; ama hastalığın ilerlemesi ile hem bu şikayetlerin şiddeti artıyor, hem de el ve parmaklarda uyuşukluk, karıncalanma, soğukluk gibi nörolojik belirtiler de ortaya çıkıyor. Ellerde koordinasyon bozukluğu ve güç kaybına bağlı olarak hareket kısıtlanması ve uygunsuz hareketler görülebiliyor. Birçok hastada geceleri artan ağrılar da oluyor

Nelere dikkat etmeli?

Klavye-fare hastalığını önlemek için bilgisayar kullanan herkesin titizlikle uyması gereken bazı kurallar var. Gereksiz bilgisayar kullanımından vazgeçmek, mesela oyun oynamamak.

Bilgisayar karşısında doğru oturmak. Masanın çok yüksek veya alçak olmamasına dikkat edilmeli. Bilgisayar kullanırken dik oturulmalı, ekrana veya klavyeye doğru eğilmemeli.

Klavyenin size bakan kenarının bir destekle birkaç santim yükseltilmeli. Uzun süre bilgisayar kullananlar, parçalı klavyeler ve bilek destekleri gibi ergonomik gereçlerden yararlanmalı.

İdeal kullanımın bile uzun zaman aynı şekilde sürdürülmesi de unutulmamalı ve arada gevşeme egzersizleri yapılmalı ve pozisyon değiştirilmeli.

Bilgisayarı kullanırken bilekler yanlara veya aşağı yukarı bükülmemeli, kullanıma ara verince el yanlara sarkıtılarak veya diz üzerinde dinlendirilmeli.

Büyük yazı karakterleri tercih edilmeli, ekranı görmek için öne doğru eğilmek zorunda kalınmamalı. Tuşlara döver gibi değil, yumuşak dokunmalı, fareyi sıkı değil hafif kavramalı.

Çift tuş fonksiyonlarında parmakları geren hareketlerden kaçınmalı, iki eli kullanmalı; omuzda telefon ahizesi ile bilgisayar kullanmamalı.

Tedavi de gerekebilir

Bu tedbirlerle rahatlamayanlarda bilgisayar kullanımının belirli bir süre tamamen yasaklanması, ağrı kesici ve romatizma ilaçları ile yoga, gevşeme egzersizleri gibi fizyoterapi yöntemlerine başvurulması da gerekebiliyor.

Star-Ahmet Rasim Küçükusta
ALıntıdır...
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Apple'dan iPhone için ilk güncelleme geldi
Apple, iPhone ile birlikte Safari 3 beta ve Security Update 2007-007 1.0 için yeni güncellemeler yayınladı. Şirket, iPhone 1.0.1 güncellemesinin, telefonun iTunes bağlantısı üzerinden gerçekleştirilebileceğini ve güncelleme ile Safari internet tarayıcısındaki iki, WebKit'teki iki ve WebCore'daki bir problemin giderildiğini belirtti.

Güvenlik araştırmacılarının, iPhone'da giderilen problemlerin detayları ile ilgili açıklamaları, bu hafta düzenlenecek Black Hat 2007 konferansında yapması bekleniyordu. Böylece Apple, açıklama gelmeden, güncelleme ile iPhone'daki açıkları kapatmayı gerçekleştirmiş oldu.

Bir diğer güncelleme Safari beta 3.0.3 ile ise sadece güvenliği artırdığı açıklaması yapıldı. Güncelleme, Mac OS X'deki yazılım güncelleme özelliği aracılığı ileindirilebiliyor.

Security Update 2007-007 1.0 ise işletim sisteminin belli başlı bileşenlerinin güvenliğini artırıyor. Güvenliği artırılan bileşenler arasında bzip2, CFNetwork, Core Audio, cscope, gnuzip, Kerberos, mDNSResponder, PDFKit, PHP, Quartz Composer, samba, WebKit ve WebCore bulunuyor.
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Cin katkılı kampanya portalı
Tüketicilerin alışveriş yaparken bulunan kampanyaları kaçırmamaları için geliştirilen http://www.kampanyacini.com sitesi, üyelerine, kampanyaları kaçırmama, bilinçli alışveriş yapma, tercih yaparken zamandan tasarruf etme, taleplerini firmalara direkt iletebilme, puan kazanma ve kazandığı puanları hediyeye çevirebilme gibi olanaklar sunuyor.

Ziyaretçilerinin kampanyaları takip ederken puan kazanmasını sağlayan Kampanya Cini, ilk 2500 üyesine sürpriz hediye paketleri gönderiyor. Daha sonra kazandıkları puanlara göre üyeler birbirinden farklı bir çok hediye kazanma fırsatına sahip olurken yine ayda bir en çok puan kazanan üyeye özel hediyeler gönderiliyor.

Ayrıca üyeler, kampanya yapan firmalara göndermekistedikleri kampanya taleplerini Dile Benden Ne Dilersen köşesine yollayarak daha da fazla puan kazanabiliyor. Üyeler isterlerse ilgilendikleri marka ya da kategorilerdeki kampanyaları, Kampanya Cini'ndeki kendi özel Benim Cinim sayfasında görüntüleyebilirken yeni fırsatlar yayınlandığında e-posta adreslerinden de takip edebiliyorlar
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
-Resim Silinmiş.
İki yeni sabit diskli DVD kaydedici
Panasonic'in Türkiye temsilcisi Tekofaks, hem sabit diske hem de DVD'ye kayıt olanağı sunan Diga serisi DVD kaydedicilerine iki yeni model ekledi. Diga DMR-EH67 ve DIGA DMR-EH57 model yeni ürünler, akıllı i/p (interlace/progressive) dönüştürme ve 1080p iyileştirme teknolojilerinin birlikte kullanmasıyla, DVD filmlerini ve televizyon yayınlarını da 1080p görüntü kalitesiyle oynatabiliyor.

Ürünler, HD Up-conversion (HD yükseltici) özelliği sayesinde elde edilen görüntülerin daha yumuşak ve daha doğal görünümlü olabilmesi için yüksek hızla işleme teknolojisinden faydalanıyor. Her piksel, sağ, sol, üst ve alt tarafındaki sekizer pikseli anında hesaplamak suretiyle yaratılıyor. Böylece, son derece doğal görünümlü, 1080p yüksek çözünürlüklü hareketligörüntüler elde edilmiş oluyor.

250 GB sabit disk kapasitesine sahip Diga DMR-EH67, sabit diske 443 saat kayıt yapabilmeye olanak sağlıyor. Ürün, aynı zamanda SD hafıza kartı yuvasından veri transferi yapabilme imkanı sunuyor. Diğer model olan Diga DMR-EH57 ise yine DVD'ye kayıt imkanı sunarken, kaydedilen görüntüleri 160 GB'lık sabit diskinde saklayabiliyor. Ürün, sabit diske 284 saat kayıt yapabiliyor.

Diga modellerine, 192-KHz 24-bit DAC (dijital analog çeviricili) bir ses sistemi ile elde edilen temiz ve aslına uygun olarak üretilen bir ses kalitesi eşlik ediyor. Sürücüden kaynaklanan titreşimlerin bastırılabilmesi için monte edilen özel tipte bir söndürücü ve azaltılmış fan gürültüsüyle Panasonic Diga DVD kaydediciler, 30 dBA'lık sessiz bir çalışma performansını sunuyor.

Ürünlerde, uyumlu ekipmanlara tek bir kablo vasıtasıyla kolayca dijital bağlantı imkânı sunan HDMI terminali bulunuyor. Ayrıca, Panasonic'in Viera Link fonksiyonuyla, diğer AV (ses-görüntü) cihazlarına bağlı olarak çalışma imkanı da sunuluyor. Panasonic Diga DVD kaydediciler, Panasonic Viera serisi plazma ve LCD televizyonların kumandasıyla kontrol edilebiliyor. Böylece, en çok kullanılan cihaz özellikleri tek bir kumanda üzerinde toplanmış oluyor. Uzaktan kumanda üzerindeki “VIERA Link” tuşuna basıldığında, VIERA Link menü ekranı vasıtasıyla Diga menü ekranına ulaşmak mümkün olurken, televizyonun kumandası ile kayıt ayarları gerçekleştirilebiliyor ya da DVD oynatılabiliyor.
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
BlackBerry 8300, iyi görüp yazıyor
Turkcell, geniş klavyeli formatıyla kurumsal müşterilerin, şık görüntüsüyle de bireysel kullanıcıların ilgisini çeken yeni BlackBerry 8300 Curve'ü kullanıcıların hizmetine sundu.

BlackBerry 8300 Curve, bir önceki modeli 8800'den farklı olarak beş aşamalı zoom destekli 2.0 megapiksel kamera; 3.5 mm stereo kulaklık ve mikrofon; polifonik, MP3 ve MIDI destekleyen zil tonu ile birçok müzik ve video formatını destekleyen multimedya uygulamalarına sahip.

Yoğun iş ve seyahat programı olan kullanıcılar için ideal bir ürün olan BlackBerry 8300 Curve, 15.5 mm ile şu ana kadar yapılan en ince BlackBerry özelliğini taşıyor. Ürünün 2.5 inç büyüklüğünde 64K renkli TFT ekranı ve 320x240 piksel çözünürlük sunuyor.

Öncekimodellere göre daha yüksek çözünürlüklü geniş ekran ile yazı girişlerini daha hızlı ve kolay yapılması sağlayan tam takımlı klavye barındıran BlackBerry Curve, 64 MB Flash belleğe sahip. MicroSD bellek kartları ile artırılabilir hafıza kapasitesi sayesinde de yüzlerce müzik parçası ve videoyu saklama imkanı sunuyor. BlackBerry 8300 Curve'ün 1100 mAh gücündeki lityum iyon pili, 408 saat bekleme ve 4 saat konuşmaya olanak sağlıyor.

Mobil bilgisayar işlevi gören BlackBerry'ler ofis dışından EDGE üzerinden internet sayfalarında dolaşım, e-postaları cevaplandırma, multimedya uygulamaları için klasör oluşturma ve ajanda gibi birçok ofis uygulamasını barındırdığı için mobil ortamda çalışan kullanıcıların tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Philips'in kablo çöplüğüne son veren ethernet adaptörü SKY5600, ev ve ofis içindeki birden çok PC'yi, elektrik kablolarını kullanarak internete bağlamaya olanak sağlıyor.


Philips SKY5600, aynı ortamdaki birden çok PC'yi, elektrik kablolarını kullanarak internete bağlamaya olanak sağlıyor. Temelde elektrik prizini, ağ erişim noktasına dönüştürme yöntemiyle uygulanan bu sistem, ev ve ofis içinde kablolama çalışması yapılmasına gerek bırakmadan, dahili elektrik hattı üzerinden her odaya internet erişimi sağlıyor.

Saniyede 14Mbit'lik aktarım olanağı sunan Philips SKY5600 eternet adaptör, 200 metre uzaklıktaki prizlere kadar erişim sağlıyor. Bir adaptör, bir ağ kablosu ve bir bilgisayar, ev veya ofis içindeki ağı prizden dağıtabilmek için yeterli olurken, ağ paylaşım ortamı hazırlamak için en azından iki adaptör gerekiyor.

Philips SKY5600 adaptörün saniyede 85 Mbit aktarıma sahip internet bağlantı hızı, film ve müzik aktarımını sorunsuz bir şekilde sağlamaya imkan veriyor. Ayrıca 56 bit DES şifreleme kullanarak veri güvenliği seçeneği de sunan Philips SKY5600 eternet adaptörleri, istemediğiniz kişilerin verileri bozmasını, verilere erişmesini ve verileri kullanmasını engelliyor.

Özel bir kuruluma gerek olmayan Philips SKY5600'ü, elektrik hattına bir priz üzerinden bağlayarak, eternet arabirimi üzerinden modem bağlantısı yapılıyor. Sonra aynı hattaki herhangi bir prize yine Philips SKY5600 takarak ağ ve internet erişimini kolayca gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Güvenlik parolanızı belirleyen yazılımı kurabilmek için bilgisayarın işletim sisteminin Windows 2000 veya XP olması gerekiyor.

Priz üzerinden ağ kurulumu yapılması, kablo çöplüğüne son vereceği gibi aynı zamanda alıcı cihazların birbirleriyle iletişimlerini kolaylaştırıyor. Elektrik prizlerindeki gerilimin hepsinde aynı olması, sinyali gönderen cihazın sinyal kalitesini düşürmüyor ve hızlı ağ bağlantısı sağlıyor. Fiyatı KDV dahil 170 YTL
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
-Resim Silinmiş.
Samsung'un Symbian işletim sistemli cep telefonu i550 Smartphone, GPS özelliğinin yanında 3G, HSDPA bağlantı ve 3.2 megapiksel kamerası ile dikkat çekiyor.


Samsung’un Symbian işletim sistemine sahip yeni cep telefonu i550 Smartphone, firmanın, GPS özelliğine sahip 3G destekli ilk telefonu.

Ayrıca, Samsung’un ilk bar tipi Symbian telefonu olan i550 Smartphone, 3.6 Mbps HSDPA hızlı internet bağlantı desteğine sahip. Symbian OS S60 arayüzüyle çalışan telefonun, 2.6 inç büyüklüğünde ekranı bulunuyor.

Multimedya özellikleriyle de ön plana çıkan Samsung i550, otofokus ve flaş özellikli 3.2 megapiksel kamera ve FM radyoya sahip. Ürünün 128 MB RAM, 150 MB ROM hafızasını ise microSD kartla artırabilmek mümkün. MicroUSB ve 3.5mm kulaklık girişi bulunan cihazın ebatları ise 115x53x13.8 (mm). Samsung i550'nin çıkış tarihi ve fiyatı belli değil.
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
-Resim Silinmiş.
Google Web History, Türkçe olarak hazır
Google, Search History işlevinin geliştirilmiş bir versiyonu olan Google Web History servisini, Türkçe de dahil olmak üzere 26 dilde kullanıma sundu.


Google, Türkçe de dahil olmak üzere 26 dilde Web Geçmişi servisini kullanıma sundu. Search History işlevinin geliştirilmiş bir versiyonu olan servis, kullanıcıların eski arama sonuçlarına yeniden dönme ve geçmişte ziyaret ettikleri siteleri süratli bir şekilde bulabilme, bu sayfalardaki metinlerin tamamını gözden geçirebilme, metin üzerinde değişiklikler yapabilme veya çıkarmak istedikleri bölümleri silebilmelerine olanak sağlıyor.

Google’ın Web Geçmişi Türkçe sürümü, kullanıcılara aramalarında kişiselleştirilmiş sonuçlar elde etme ve arama motoru kullanım geçmişleri üzerinde daha fazla denetim oluşturmalarını sağlamaya yönelik sürdürdüğü çalışmaların bir bölümünü temsil ediyor. Kullanıcıların hizmetleri kullanma yönündeki tercihleri doğrultusunda Google, arama sonuçlarını, bu kullanıcıların önceki dönemde gerçekleştirmiş oldukları aramalar bazında kişiselleştirerek, bir anlamda kullanıcıya özel bir arama opsiyonu sunuyor.

Örneğin, bir kullanıcının internette yaptığı aramaların geçmiş sorgulama bilgisi otomobiller değil de daha çok bilimle ilgilendiğine işaret ediyor ise, bu kullanıcı arama motorunda “GM” terimini aradığında, Google sonuçlarda genetik yapısı değiştirilmiş besinlerle ilgili konu başlıklarını General Motors ile ilgili konuların öncesinde listeleyecek. Böylelikle, arama işleminin sonuçları kullanıcının beklentisi ile ilgili daha ilintili, daha efektif ve hızlı olacak.

Web Geçmişi işlevi, kullanıcının istediği ölçüde kişiselleştirilebiliyor. Örneğin, bir kullanıcı internette yaptığı aramaları geçmiş sorgulama bilgisinde gizli tutmak istiyor ise, Web Geçmişi servisi ile arama seçeneklerini değiştirme veya silme imkanına sahip olacak.

Web Geçmişi hizmetini kullanmak için kullanıcıların, bir Google hesabına kayıtlı olmaları ve PageRank işlevini içeren Google Toolbar’ı devreye sokarak, Web Geçmişi hizmetini kullanma yönünde tercih belirtmeleri gerekiyor. Tarayıcıya entegre edilmiş olan Toolbar Google, kullanıcılarının Google hesapları yolu ile ziyaret ettikleri internet sayfalarının belirlenmesini sağlıyor.

Google Web Geçmişi hakkında daha fazla bilgi veya programa başlamak için, http://www.google.com.tr/history adresindeki kayıt talimatlarını yerine getirmeniz gerekiyor.
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
-Resim Silinmiş.
Kol saatinden iPod ve iPhone kontrolü
Bilekten, iPod ve iPhone kontrolünü mümkün hale getiren Timex'e ait iControl Ironman kol saati, hareket halindeki yayalara rahat kontrol imkanı sağlıyor.


iPod'un sesini açmak ya da çalan parçayı değiştirmek amacıyla, ürünü çantadan veya cepten çıkarma devri sona eriyor. Timex tarafından tasarlanan iControl Ironman kol saati, gösterge panelinin etrafına dairesel biçimde yerleştirilmiş olan kontrol pad'i ile iPod ya da iPhone'u saat üzerinden kontrol etmeye olanak sağlıyor.

Hem iPod hem de iPhone kontrolü sağlayabilen iControl Ironman, işlevlerini karşıdaki ürüne takılan bir dongle sayesinde gerçekleştiriyor. Özellikle hareket halindeki yayalara ve spor yapanlara kolaylık sağlayan kol saati ile çalma, duraklatma, ileri-geri parça seçimi ve ses ayarı özellikleri uzaktan, hızlı bir biçimde kontrol edilebiliyor.

125 dolar satış fiyatı bulunan kol saatinin satışına, ağustosun ikinci haftasında başlanması planlanıyor
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
-Resim Silinmiş.
Nissan, alkollü sürücüyü kurtaracak
Japonya'nın 3 numaralı otomobil üreticisi Nissan, alkollü sürüşten kaynaklanan kazaları ortadan kaldıracak bir konsept otomobil geliştirdi.


Nissan'ın geliştirdiği bir konsept otomobildeki sistem, alkollü sürücülerin seyir emniyetini tehdit etmesini engelleyecek. Solunan havayı kontrol eden alkol tespit sensörleri, gerektiğinde otomobilin kontağını kapatacak kadar büyük yetkiye sahip. Daha az riskli durumlarda ise otomobil, sesli uyarıyı kullanıyor.

Nissan'ın piyasaya çıkması konusunda bir tarih belirtmediği otomobil, sürücünün gözlerini tarayan bir kamera sayesinde sürücünün kendinde olup olmadığını tespit ediyor. Vites kolunun üzerindeki sensör ise, sürücünün terine dayanan bir analiz gerçekleştiriyor.

Hafif sersemlik tespit edilmesi durumunda emniyet kemerlerini sıkarak güvenliği artıran sistemin aracın yol üzerindeki seyrini denetleyerek şeritte gidip gitmediğini de belirliyor.

Sisteminkullanıma girmesinin öncesinde, aktive olması için hangi alkol seviyesini kabul etmesi gerektiği konsundaki çalışmaların tamamlanması gerekiyor.
 
Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Dokuz-altı yollarında senkronize romancı
Bir İtalyan bilişimci, ev ile iş arasında gidip gelirken yazdığı metinleri cep telefonuna kaydedip senkronizasyon özelliğini kullanarak 384 sayfalık bilim-kurgu romanı yazdı.


Bir İtalyan bilgisayar uzmanı, işi ile evi arasında gidip gelirken yazar oldu ve cep telefonunu kullanarak 384 sayfalık bir roman yazdı. Yolculuklar sırasında el yazısı ile yazıdığı metinleri, kısa paragraflar halinde cep telefonuna kaydeden, daha sonra senkronizasyon özelliğini kullanarak bu metinleri bilgisayara aktarıp gözden geçiren yazar, kitabını online yayıncılık hizmeti veren bir internet sitesi aracılığı ile bastırıp satışa hazır hale getirdi.

Robert Bernocco adındaki, İtalyan bilişim teknolojileri uzmanı tarafından yazılan roman, Compagni Di Viaggo (Yol Arkadaşları) adını taşıyor. Bilim kurgu tarzında olan ve cep telefonu kullanımına sıradışı bir örnek olan roman, Nokia markalı bir cep telefonda T9 akıllı klavye özelliğinden faydalanılarak yazıldı.

Bernocco, bundan birkaç sene önce bir kitap yazmak istediğinde, gerek zaman gerekse yayıncı bulma engelinetakıldığını belirtirken, şimdi cep telefonu ve Lulu.com adındaki kitap yayını yapan site sayesinde, bu amacına kolayca ulaştığını belirtiyor.

1 milyondan fazla kayıtlı kullanıcısı bulunan Lulu.com, internet üzerinden kitap, video ve multimedya içeriğinin yayınlanması hizmeti veriyor. Baskı formatının ve satış fiyatının belirlenebildiği sitede, yazarların içeriği kitaplaştırma işlemi kısa sürede ve kolayca gerçekleştiriliyor. 323 bin basılı eserin bulunduğu sitede, Bernoco'ya ait 17.38 dolar fiyat etiketine sahip eser, satış rakamı açısından 19 bin 720'nci sırada bulunuyor.

Hızlı hareket edilen bir çağda, basit fakat bir o kadar da etkileyici bir zaman yönetimi örneği olan olay, hayatımızda vazgeçilmez noktalara gelen teknolojik ürünlerin, zihinsel üretimi masa başından kopartmasına verdiği farklı örnekle önem taşıyor.

Yazan: Emek Kaplangil
 
Kayıt
17 Mayıs 2007
Mesajlar
4.792
Beğeniler
0
Şehir
Akçay
Sony, 350 bin fotoğraf makinesini geri çağırdı
Sony, dünyadaki 350 bin Cyber-shot dijital fotoğraf makinesini, dış metal kaplamasının soyularak kullanıcının eline zarar verebileceği endişesiyle geri toplayacağını açıkladı.


Japon elektronik devi Sony, uluslararası piyasaya sürülen 350 bin Cyber-shot dijital fotoğraf makinesini, dış metal kaplamasının soyularak kullanıcının eline zarar verebileceği endişesiyle geri toplayacağını açıkladı.

Geri alınacak Cyber-shot DSC-T5 modelinin, 2005’in Eylül ayında piyasaya çıktığını ve şu an üretiminin yapılmadığını belirten Sony Sözcüsü Ryoko Takagi, yaptığı açıklamada, fotoğraf makinesinin dış metal kaplamasının, yeterince güçlü yapıştrılmadığı için soyulmalar olabildiği, bunun da ellerini çizmek suretiyle kullanıcılara zarar verebileceğini söyledi. Bu konuda sadece Japonya'da 30 şikayetin bulunduğunu belirten Takagi, benzer haberlerin yurt dışı piyasadan da geldiğini ifade etti.

Sony Cyber-shot DSC-T5 dijital fotoğraf makinasının, 66 bininin iç piyasada tüketildiğinikaydeden Takagi, geri kalanının deniz aşırı ülkelerde satıldığını söyledi. Ağustos ve Ekim 2005 tarihleri arasında üretilen fotoğraf makineleri, 3010001’den, 3081200’ne kadar seri numarasına sahipler.
 
Yukarı Alt