1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Dünyada yeni yıl


 1. Absence

  Absence  

  Kayıt:
  29 Aralık 2007
  Mesajlar:
  8.304
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Yeni yılı karşılama geleneğini, Babil’in ardından, Mısırlılar, kuru topraklarına hayat veren Nil’in taştığı Eylülde kutlayarak devam ettirdi.
  Milattan önce 46 yılında Roma’da Julius Sezar tarafından kabul edilen ve günümüzde de halen kullanan takvimle beraber yeni yıl, ocak ayının ilk günü olarak belirlendi. Bu haliyle 21. yüzyıla kadar gelen yeni yılı karşılama
  gelenekleri ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.
  1912 yılında uluslararası takvim standardını kabul etmiş olsa da geleneklerine son derece düşkün olan Çinliler, ay takvimine göre belirlenen ve 5 bin yıllık geçmişe sahip Çin takvimini esas alarak kutladıkları ve "Bahar
  Bayramı" olarak da bilinen geleneksel yılbaşı önemini hala koruyor.
  Günü her yıl değişse de takvime göre 21 Ocak-19 Şubat arasına denk düşen Çin yeni yılı, bu sene Şubatın ikinci haftasında kutlanacak. Çin’de yeni yıl için yapılan hazırlıklar, takvimlerinin 12. ayının 23. gününden başlıyor. Bu günde tanrılara adaklar adanıyor, evdeki kötü ruhları uzaklaştırmak için tütsüler yakılıyor ve sıkı bir temizliğe girişiliyor. Çocukların, en büyük kardeşlerine ve ebeveynlerine duyduğu saygıyı göstermesi, yılın ilk gününün önemli bir geleneği.


  Buna karşılık büyükler de kırmızı zarflar içinde verilen harçlıklarla çocukları sevindiriyorlar. Bugüne has bir diğer adet ise Çince "Nianyefan" adı verilen ve tüm ailenin katılmak durumunda olduğu bir yemek. Bu yemek, aile bütünlüğünü ifade etmek açısından Çinliler için çok önemli. Vücut ve ruh açısından tam bir arınış sağlaması bakımından "Nianyefan" tamamen vejetaryen olarak hazırlanıyor.

  -JAPONYA’DA YENİ YIL KUTLAMALARI-
  Nüfusunun yüzde 90’ı Budizm ve Şintoizm’e inanan Japonya’da, eski yılın son büyük gününün kutlandığı Oshogatsu Festivali, adeta dinsel bir bayram havasında geçiyor. Japonlar, Aralık ayının ilk günlerinden itibaren yeni yıla
  "merhaba" diyecekleri geceye hazırlanmaya başlıyor. Geçmiş yılın günlerine set çekme yemekleri düzenlenen Japonya’da, evler, temizlenmenin de ötesinde adeta arındırılıyor, kutsal sayılan nesnelerle donatılarak kötü ruhlar kapı dışarı ediliyor.
  31 Aralıkın 1 Ocaka döndüğü gece yarısı ya Budist mabetlere gidiliyor ya da Şinto seremonilerine katılınıyor. Tapınak ziyaretlerinde dualar ediliyor, dilekler tahta dilek levhalarına yazılarak, tapınakların bahçelerinde bulunan
  iplere asılıyor.
  Yılın ilk günü, Japonlar için son derece önemli olan tebrik kartlarına kavuştukları, bir nevi dinlenme günü. Aralık boyunca gönderilen fakat yeni yılın ilk günlerinde adreslerine ulaşan bu kartlar, genelde Çin astrolojisinin
  sembolleriyle resmediliyor. Geçen yılda ailelerinden bir yakınını kaybeden Japonlar ise bu kart kabul günlerine katılamıyor. Çünkü yas tutmak durumunda kalıyorlar.

  -İSKOÇYA VE İSPANYA-
  İskoçya’da geleneksel yeni yıl festivali "Hagmonay", hala önemini koruyor. Bu özel akşamda ateşler yakılarak, kötü ruhları uzak tutmak için ellerde meşalelerle dolaşılıyor.
  Yeni yıl akşamı, evin tüm kapı ve pencereleri, yer altından geldiğine inanılan "Cwn Annwn" adlı siyah köpekler geçip gitsin ve önceki yıla ait her şeyi götürsün diye açık bırakılıyor.

  İskoçlar, bu gece, evlenme teklifinin uğursuzluk, yeni yılda evlerine giren ilk kişinin kendilerine iyi ya da kötü şans getireceğine inanıyor. Eğer bu kişi koyu saçlıysa ve hediyesiyle gelmişse ev sakinleri oldukça kısmetli bir yıl
  geçirecekleri anlamına geliyor. Erkek çocuklar bu gece aralarında gruplar oluşturuyor ve lider belirleyerek ev ev dolaşıyor. Hagmonay Festivallerinde ateş gösterileri, özel sokak tiyatroları ve yemek festivalleri düzenleniyor.
  İspanya’da ise 31 Aralıkta saat 00.00’ı gösterdiğinde,yılın her bir ayına şans getireceğine inanıldığından, 12 tane üzüm yeniliyor.

  -Yeniyıl dan Kareler-
  BELÇİKA
  Çiftçiler hayvanlarının yeni yılını kutluyor.
  - Resim Silinmiş.
  PORTEKİZ
  Kuzey Portekiz'de çocuklar evden eve dolaşarak şarkı söylüyor ve ziyaret ettikleri evlerden onlara hediyeler veriliyor.
  - Resim Silinmiş.

  BENGAL
  Kadınlar yatarken yataklarının yanlarına ufak, çiçeklerle süslü tapınaklar yapıyor. Böylece uyandıklarında ilk gördükleri şey, güzelliklele dolu bir köşe oluyor.
  - Resim Silinmiş.
  EKVADOR
  Yeni yıla girmeden önce her aile bir maket adam yaparak içini de gazete ve havai fişeklerle dolduruyor. Yaptıkları bu "kişileri" kapının önüne oturtarak gecenin 12'sini bekleyen Ekvadorlular için bu maketin temsili bir anlamı var. Bitmekte olan yıl içerisinde meydana gelen ve ailenin hoşuna gitmediği bir olayı unutmak. Böylece gece yarısı ateşe verilen maketle beraber geçmişin kötülüklerinin, dumanlar içinde yok olduğuna inanılıyor.
  - Resim Silinmiş.
  İSVİÇRE
  Yeni yılın ilk günü yere bir damla krema damlatmanın şans getireceğine inanılıyor.
  - Resim Silinmiş.
  JAPONYA
  Kyoto kentinde yeni yıl için 'Santa Claus' maratonu düzenleniyor.
  - Resim Silinmiş.
  İTALYA
  İtalya'nın Urbania kentinde geleneksel olarak düzenlenen Bafana Şenliği'nde cadı kılığına giren büyükler, çocuklara şeker dağıtıyor.
  - Resim Silinmiş.
  AMERİKA
  Amerika'nın Luisyana ayeletinde yeni yıl nedeniyle geleneksel olarak yakılan ateşin etrafında eğlenen çocuklar.
  - Resim Silinmiş.
  İNGİLTERE
  Londra'da Serpentine Gölü'nde 100 yıldır devam eden bir yeni yıl geleneği... Yüzücüler bu gibi suya rağmen yarışmaya çalışıyor.
  - Resim Silinmiş.
  ALMANYA
  Bavyara'da geleneksel giysilerini giyen köylüler yeni yılı karşılıyor.
  - Resim Silinmiş.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. Seppuku

  Seppuku rank8

  Kayıt:
  16 Kasım 2008
  Mesajlar:
  5.785
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  GÜzel paylaşım abi sağol. :santa: :D
   
 3. byalper123

  byalper123 rank8

  Kayıt:
  23 Aralık 2008
  Mesajlar:
  160
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  OoOOoOOOOOoO Hepsi mütiş resimler saol :beer:
   
 4. F10diP|

  F10diP| rank8

  Kayıt:
  13 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.802
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Koordinatör
  Şehir:
  İnönü
  çiftcinin hayvanının yeni yılını kutlaması beni çok duygulandırdı :|
   
 5. Fre3sTyLe

  Fre3sTyLe rank8

  Kayıt:
  21 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  16.763
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Bana küfreder gözlerin , dudakların yardım yalvarı
  İyi Bir Çalşma Olmuş Eline SağLık