1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Cinsel eğitimde yaş giderek iniyor


 1. Brooklyn

  Brooklyn Buralıyım

  Kayıt:
  30 Eylül 2008
  Mesajlar:
  3.757
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Talebe
  [​IMG]

  Artık çocuklar "seni leylekler getirdi" sözüne inanmıyor. Cinsel eğitim yaşı her geçen yıl daha da düşüyor.

  Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED) Genel Başkanı Dr. Cem Keçe, çocukların eskisi gibi "seni leylekler getirdi" sözüne inanmadığını belirtti.

  Keçe, cinselliğin yaşamın önemli parçalarından biri olduğunu kişinin cinsellikle ilgili bilgilerini, değer yargılarını ve tutumlarını hangi şartlarda ve kimlerden etkilenerek öğrendiğinin önem taşıdığını kaydetti.

  Cinselliğin, kişiye, ailede başlayan ve sosyal çevresiyle devam eden bir ağ tarafından farkına varmadan öğretilebileceğini ifade eden Keçe, "Kişi, ergenlik çağına geldiğinde artık sadece kendi dürtüleriyle değil, bu öğrenilmiş toplumsal değer yargılarıyla birlikte ilk cinsel yakınlaşmalarına başlar. Bu açıdan bakıldığında cinsellik herkesin doğduğu andan itibaren yaşamında yer etmeye başladığı için ilk cinsel eğitim ailede yani evde başlamalıdır" dedi.

  Cinselliğin, bir kaygı ve stres kaynağı haline dönüşmemesi gerektiğini, ebeveynlerin çocuklarının yanında birbirlerine sevgilerini göstermelerinin önemli olduğunu bildiren Keçe, sözlerini şöyle sürdürdü:

  "Cinsel eğitimi kız çocuklarına annelerinin, erkek çocuklarına ise babalarının vermesi en doğru yaklaşım. Ebeveynler cinselliği çocuklarıyla konuşurken rahat olmalı, kısa ve öğretici bilgiler vermeli. Çocuklar soru sorana kadar cinsel konularda bir şey anlatılmamalıdır.

  Önemli olan onlara soru sorabilecekleri sevgi dolu bir aile ortamına sunabilmektir. Sevginin hissedildiği ve paylaşıldığı aile ortamında çocuklar, cinsel içerikli sorular soracaklardır. Bu tür çocuklar artık 'seni leylekler getirdi' sözüne inanmamaktadır."
   
 2. Serj

  Serj rank8

  Kayıt:
  2 Ağustos 2008
  Mesajlar:
  2.871
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Geçen sene biz işliyorduk fen ve teknoloji dersinde 6. sınıfta

  Çalışmadan sınavdan 90 almıştım :twisted: :lol:
   
 3. Journalist

  Journalist Aileden

  Kayıt:
  24 Aralık 2007
  Mesajlar:
  13.139
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Yaramaz avratların koynundayım.
  Kesinlikle doğru bir yaklaşım cinsellikte açlık-susuzluk gibi güdü piramidinin en alt tabakasında yer alır ve en önce giderilmesi gereken fizyolojik ihtiyaçlardandır.fakat bunun eğitimini nasıl çocuk doğduğunda kendiliğinden anne memesine yönelebiliyor ve annesi sayesinde beslenebiliyorsa cinsellikte öyle olmalıdır ne sorulduğunda saçma cevaplar verilmeli nede sorulmadan cevap verilmelidir. ama ne yazıkki içinde bulunduğumuz toplumdaki insanların çoğu kendini tanımlamak potansiyeline ulaşamadığı için ilk kattaki çocuğun fizyolojik ihtiyaçlarını tanımlayamıyor veya yanlış algılıyoruz.
   
 4. Temet Nosce

  Temet Nosce rank8

  Kayıt:
  24 Ocak 2009
  Mesajlar:
  3.295
  Beğenilen Mesajlar:
  13
  Ödül Puanları:
  38
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Boston/Massachusetts
  Bencede yaşın düşmesi doğru çünkü çocuklar etraftan yalan yalnış bilgilerle dolaşıyor bunlar öğretmenlerinden yad ailerlerinden ögrenmesi daha mantıklı..