1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Çin'de Google boykotu


 1. Mike Shinoda

  Mike Shinoda rank8

  Kayıt:
  10 Nisan 2007
  Mesajlar:
  7.173
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  üniversiteadayadayı
  Şehir:
  Paralel evren
  [​IMG]

  Ülkenin büyük mobil operatörlerinden biri, sattığı telefonlardan Google arama motoru uygulamasını çıkaracağını açıkladı.

  Arama motoru Google’ın Çin’de uğradığı sansür ve siber saldırılara tepki gösterip ülkedeki sunucularını kapaması, ülkede firmaya karşı boykotları tetikledi. Son olarak ülkenin en büyük üç mobil operatöründen biri olan China Unicom, kontratla sattığı cep telefonlarında sabit olarak bulunan Google arama motoru uygulamalarını kaldıracağını açıkladı.

  Karar, özellikle yine Google’a ait olan Android işletim sistemiyle çalışan ve China Unicom için Samsung ve Motorola tarafından üretilen telefonları etkileyecek. Çin’de mobil telefon sahipliği, internet kullananları bile geçtiği için, kararın Google’ı sarsacağı yorumları yapılıyor.

  BBC’nin haberine göre, Çin’de artık sansürlenmiş arama sonucu vermeme kararı alan Google, “ancak operatör ve servis sağlayıcılarla yapılan sendikasyon anlaşmalarına sadık kalacağız” diyerek bir süre daha yönetimin sansür taleplerine uygun davranacağını bildirmişti. Google’dan yapılan açıklamada, mevcut sözleşmeler bittikten sonra filtrelenmiş arama servisi için Çin’de arıtk sendikasyon verilmeyeceği belirtildi.

  Öte yandan devlet mülkiyetinde veya yanlısı kuruluşların da katkısıyla Googel'a karşı ülkede boykot girişimleri başladı. Bu sınıftaki internet sitelerinde "Google'a ihtiyacımız yok, bizim Baidu'muz var!" şeklinde sloganlara sık rastlanıyor. Ayrıca bazı büyük alıiveriş sitelerinin yan hizmet olarak sitelerinde kullandıkları Google arama motoru butonunu kaldırdıklaır bildiriliyor.

  Google, 22 Mart’ta açıkladığı kararla, Çin devletinden gelen sözcük filtreleme ve sansürleme talepleriyle buna bağlı siber saldırılara tepki olarak ülkedeki sunucularını kapatacağını ve Çin içinden yapılan Google aramalarının artık Hong Kong’taki sansürsüz Google sunucularına yönlendireceğini bidlirmişti.

  Google’ın kararı Çin yönetiminde tepkiye yol açtı. Ancak henüz kelime bazında filtreleme dışında henüz Hong Kong Google’a yönelik bir blokaj devreye sokulmadı.