Kayıt
22 Nisan 2009
Mesajlar
2.076
Beğeniler
2
Şehir
ღAnkaraღ ๘۩

Children of Bodom, bir Finlandiyalı metal müzik grubudur. 1993'ten beri etkin olan grubun tarzı melodik death metal ve power metal etkileri içermektedir.

Tarihçe

Children of Bodom, 1993 senesinde gitarist Alexi “Wildchild” Laiho ve davulcu Jaska Raatikainen tarafından Inearthed adıyla kuruldu. Birbirini çocukluk yıllarından beri tanıyan bu iki müzisyen; ilk çalışmalarını Stone, Entombed ve Obituary gibi önemli grupların müziğinden etkilenerek gerçekleştirdiler.

Bas gitarist Samuli Miettinen’in de kadroya girmesiyle ilk demosunu kaydeden grup, bu çalışmaya “Implosion of Heaven” adını verdi. Bu albümde ve onu takip eden 2 sene boyunca grupta şarkı sözü yazarlığını üstlenen Samuli, 1995’te ailesinin Amerika’ya taşınması nedeniyle gruptan ayrılmak zorunda kaldı. Son olarak “Ubiquitous Absence of Remission” demosundaki şarkı sözlerine imza atan Samuli, daha sonra bu görevi Laiho’ya devretti. Bahsi geçen demo aynı zamanda grupta klavyenin kullanıldığı ilk çalışma oldu. Demonun kaydından kısa bir süre Alexander Kuoppala ritim gitarist olarak grubun kadrosuna dahil oldu. Samuli’nin yerine Henkka "Blacksmith" Seppälä geçerken, Jani Pirisjoki de klavyeci olarak gruptaki yerini aldı.

Grubun bir sonraki demosunun (Shining) başarısı da öncekilerle aynıydı. Kısaca grup ne plak şirketlerinin ne de organizatörlerin ilgisini çekebilmişti. Bunun üzerine grup elemanları kendi çabalarıyla bir albüm kaydetmeye karar verdiler. Bu arada provalara gelmeyen Jani’nin yerini Janne "Warman" Wirman aldı. Wirman çok yetenekli bir piyanist olmakla beraber grubun sound’unu oluşturacak elemanın ta kendisiydi. 1997’de ilk albümü “Something Wild”ı kaydeden grup, bu sayede iyi bir plak şirketiyle anlaşma fırsatını yakaladı. Bu arada grup, Bodom Gölü yakınlarında işlenen bir cinayetten esinlenerek ismini “Children Of Bodom” olarak değiştirdi.

Önceleri sadece küçük klüplerde konser verebilen Children Of Bodom, çıkardığı ilk albüm sayesinde Dimmu Borgir’la konserler vererek Nuclear Blast’ın ilgisini çekmekte gecikmedi. Albümün Avrupa ayağı artık bu plak şirketinin elindeydi. Albümde yer alan "Deadnight Warrior" şarkısına Mika Lindberg’in prodüktörlüğünde düşük bütçeli bir klip çekildi. Yıllar sonra grup elemanları “Something Wild”ı grubun en az gurur duyduğu albümlerden biri olarak nitelendirdiler. Bu albüm, grubun diğer çalışmalarına göre daha “teknik” bulundu. Bunun nedeni olarak da Laiho’nun o dönemdeki idolü olan Yngwie Malmsteen’i taklit etmeye çalışması gösterildi.

Grubun ilk Avrupa turnesi 1998’in Şubat ayında başladı. Bu turnede gruba Wirman yerine Lordi grubundan Erna Siikavirta eşlik etti. Sonraki turnedeyse Kimberly Gross grubun canlı kadrosunda yer aldı. Aynı sene kayıtlarına başlanan “Hatebreeder” albümü 1999’un ortalarına doğru hazırdı. Albümün çıkış tarihinden 2 hafta önce “Downfall” parçası single olarak yayınlandı. Bu parçaya Mika Lindberg prodüktörlüğünde çekilen klip de aynı zamanda yayına verildi. Albüm, birçok Avrupa ülkesinde listelere girdi. Ardından Japonya’da 3 konser veren grup, bu konserlerden 2 tanesini kaydetti ve ardından “Tokyo Warhearts” adını taşıyan canlı performans albümüyle hayranlarına sundu.

2000 senesinde “Follow The Reaper”ı piyasaya süren grup, albümde yer alan “Everytime I Die” parçasına klip çekti. 2002’ye kadarki dönemde bir sonraki albüm için çalışmalar devam etti ve albüm 2003’ün Ocak ayında “Hate Crew Deathroll” adıyla yayımlandı. Ünü gittikçe artan Children Of Bodom, Finlandiya’da Yılın Grubu seçildi. Grubun çıktığı dünya turnesinde, birçok konserin bileti çok önceden tükendi. Diğer taraftan üzücü bir durum baş gösterdi. Alexander, turnenin ortasında kişisel sorunları öne sürerek gruptan ayrıldı, hem de önceden haber vermeden. Bunun ardından, yeni konserler ve kayıtlar için gitarist arayışına düşen grup, sonunda Roope Latvala'yi kadrosuna ekleyerek yoluna devam etti.

Turneden sonra “Trashed, Lost & Strungout” EP’siyle birlikte “In Your Face” single’ını piyasaya süren grup, “Are You Dead Yet?” adını taşıyan yeni albümün kayıtlarını tamamladı. Yeni albümün tarzı öncekilere göre farklılık gösteriyordu. Daha sade ve sert gitar rifleri ile endüstriyel müzik tınılarının birleşiminden oluşan eleştirmenlerden ve hayranlardan farklı yorumlar aldı. Müzik dünyasının gidişatına uyum sağlayan grup, bu albümle birlikte büyük bir ticari başarı elde etti. 2006’da piyasaya sürülen “Chaos Ridden Years - Stockholm Knockout Live” albümü hem canlı konser kayıtlarından hem de grubun turnede çekilmiş görüntülerinden seçilen karelerle oluşturuldu. “Chaos Ridden Years” belgeseli grubun başarı yolunda katettiği aşamaları gözler önüne serdi.

Grup, 2006’da büyük bir turneye çıktı. 2007’nin başında verilen konserlerden birinde Laiho sol omzunu kırdı ve 6 hafta boyunca gitar çalamadı. Kaza yüzünden turneyi iptal eden grup, birkaç ay boyunca Laiho’nun sağlık durumunun iyiye gitmesini bekledi. 2007’nin Mart ayında müzisyenin omzunun iyileştiği fakat bir daha eskisi gibi olamayacağı açıklandı; yine de bu durumun onun gitar çalmasını etkilemeyeceği belirtildi.

Grup, ara vermeden şarkı yazmaya devam etti ve 2007’de “Blooddrunk” albümünün kayıtlarını tamamladı. 15 Nisan 2008’de yayımlanan albümden seçilen ilk iki single “Tie My Rope” ve "Blooddrunk" parçaları oldu. Grup, 2008 senesini konserler vererek geçirmeyi planlıyor.

Üyeler

* Alexi Laiho
* Roope Latvala
* Janne Wirman
* Henkka Seppälä
* Jaska Raatikainen

Eski Üyeler

* Alexander Kuoppala
* Jani Pirisjoki
* Samuli Miettinen
* Kimberly Goss

Albümleri

* 1994 - "Implosion Of Heaven" (demo)
* 1995 - "Ubiquitos Absence Of Remission" (demo)
* 1996 - "Shining" (demo)
* 1997 - "Something Wild"
* 1999 - "Hatebreeder"
* 2001 - "Follow The Reaper"
* 2003 - "Hate Crew Deathroll"
* 2005 - "Are You Dead Yet?"
* 2006 - "Chaos Ridden Years - Stockholm Knockout Live"
* 2007 - "Bodom Covers"
* 2008 - "Blooddrunk"
* 2009 - "Skeletons in the Closet"

Tekliler ve EP'ler

* 1998 - "Children Of Bodom" (EP)
* 1998 - "Downfall" (tekli)
* 2000 - "Hate Me" (tekli)
* 2002 - "You’re Better Off Dead" (tekli)
* 2004 - "Trashed Lost And Strungout" (EP)
* 2005 - "In Your Face" (tekli)
 
Kayıt
22 Nisan 2009
Mesajlar
2.076
Beğeniler
2
Şehir
ღAnkaraღ ๘۩
Harika ötesi bi grup Death dinleyen arkadaşlarıma bu grubu dinlemelerini kesinlikle öneririm çok sağlam parçaları var.Bunlarda benim beğendiğim birkaç parçayı paylaşmak istiyorum-->Angels Don't Kill,Are You Dead Yet,Blooddrunk,Downfall ... HEPSİDE BİRBİRİNDEN GÜZEL PARÇALAR DİNLEMENİZİ TAVSİYE EDİYORUM...
 
Yukarı Alt