1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Cepten Alo'ya ucuzluk geliyor


 1. EliteTurk

  EliteTurk Aileden

  Kayıt:
  26 Ekim 2008
  Mesajlar:
  9.663
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Turist Rehberi
  Şehir:
  Antalya Beach

  Cepten Alo'ya ucuzluk geliyor
  BTK, operatörler arasındaki görüşmelere uygulanan arabağlantı ücretini yüzde 50 düşürmesi cep telefonu görüşmelerinde ucuzluk getirecek


  [​IMG]

  İndirim 1 Nisan'dan itibaren geçerli olacak. İndirimin, vatandaşın faturasına olumlu yansıması bekleniyor. BTK Başkanı Tayfun Acarer, operatörlere seslenerek indirimin faturalara yansıtılmasını istedi. Acarer, "Üçüncü nesil (3G) ara bağlantıları için Turkcell'in ücreti 6,55 kuruştan 3,13 kuruşa çekildi. Vodafone'un fiyatı 6,75 kuruştan 3,23 kuruşa, Avea'nın da 7,75 kuruştan 3,70 kuruşa indi. Dolayısıyla yüzde 50 ile yüzde 52 arasında indirim yapıldı. Doğal olarak, bu indirimlerin vatandaşın faturasını da düşürmesini bekliyoruz." dedi.

  Ara bağlantı ücreti kısaca şöyle tanımlanıyor: Abonelerden biri A, diğeri B cep telefonu operatöründen hizmet alıyor. A abonesi, B abonesini aradığında, A operatörü, B operatörünün görüşme sırasında sahip olduğu altyapıyı kullandığı için B operatörüne belli bir ücret ödüyor. Buna ara bağlantı ücreti deniliyor. Ara bağlantı ücreti düştükçe operatörlerin maliyetleri de iniyor. Buna bağlı olarak konuşma ücretleri düşüyor. BTK, görüntülü çağrılar şebeke sonlandırma ücretini de her operatör için dakikasını 7,75 kuruş olarak belirlendi. Öte yandan Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, ara bağlantı ücretlerinin düşürmesiyle, cep telefonu kullanım oranlarının artacağını söyledi. Şirket, daha önce 0,0655 TL olan GSM şebekelerinde çağrı sonlandırma ücreti ise 0,0313 liraya indirdi.