1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Cahit Arf, Google tarafından unutulmadı!


 1. Belarj

  Belarj rank8

  Kayıt:
  30 Aralık 2009
  Mesajlar:
  1.449
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  Ödül Puanları:
  38
  [​IMG]

  Cahit Arf, Google tarafından unutulmadı! Türk tarihinin yetiştirdiği en önemli bilim adamlarından olan Cahit Arf, 100. yaş gününde Google tarafından da unutulmadı. İşte Google'ın Cahit Arf için hazırladığı doodle...


  Cahit Arf, Google tarafından unutulmadı!

  Türk tarihinin yetiştirdiği en önemli bilim adamlarından olan Cahit Arf, 100. yaş gününde Google tarafından da unutulmadı. İşte Google'ın Cahit Arf için hazırladığı doodle....

  Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi matematikçilerinden birisi olan Cahit Arf'ın bugün 100. yıl dönümü. Google'ın özel günlerde hazırladığı doodle'ında da yer alan Arf, 26 Aralık 1997'de aramızdan ayrılmıştı.

  Belkide Cahit Arf'ı şu ana kadar görmeyenimiz kalmamıştır. Son olarak tedavülde olan 10 TL'lik banknotlarımızın arkasında da resmi yer alan Cahit Arf, bu şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından unutulmadığı gösterilmeye çalışılmıştır.

  CAHİT ARF'IN BİLİME KATKILARI


  Matematiği, bir resim, heykel veya müzik gibi sanat olarak gördüğünü her defasında dile getiren Cahit Arf, Matematiğin güzelliğini tanımlamak için de "güzellik, insanda sonsuzluk duygusunu uyandirandır." cümlesini dile getirmiştir. Matematiği bu denli seven Cahit Arf, yaşadığı dönemde Profesörlüğünde bir üst kademesi olan ordinaryus profersörlüğe kadar yükselme başarısını gösterdi. 1964 yılında da Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bilim kolu başkanı olan Arf, cebir konusundaki makale ve çalışmaları ile dünyaca da ünlü bir Türk bilim adamıdır.

  Sentetik geometri problemlerinin cetvel ve pergel yardımıyla çözülebilirliği konusundaki yaptığı çalışmalar, cisimlerin kuadratik formlarının sınıflandırılmasında ortaya çıkan değişmezlere ilişkin "Arf değişmezi" ve "Arf halkaları" gibi literatürde adıyla anılan çalışmaları matematik gibi kavramların yanı sıra "Hasse-Arf Teoremi" ile anılan teoremler kazandırmıştır.Cahit Arf hep seviyeli bir şekilde çalışmalarını devam ettirmiştir.

  Cahit Arf'ın bu halkaların örnekleride 100. yaş gününde Google'ın anasayfasında doodle olarak yer almıştır. İşte bu çalışmanın örneği;

  [​IMG]

  Ben böyle bir adamın olduğunu bile bilmezken google anıyor :thumbsup:
   
 2. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.408
  Beğenilen Mesajlar:
  351
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  harbiden helal olsun bende gece ona bakacaktım unuttum teşekkürelr hatırlatma için TR'de böyle bir site şart artık unutmamak hatırlatmak için.