1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Bluetooth 4.0 standartları açıklandı!


 1. Chorus

  Chorus Admin

  Kayıt:
  6 Şubat 2007
  Mesajlar:
  333.470
  Beğenilen Mesajlar:
  370
  Ödül Puanları:
  83
  Şehir:
  Taksim/IST.
  Bluetooth 4.0 standartları açıklandı!


  Günümüzde cep telefonu, PDA, dizüstü bilgisayar ve netbook gibi taşınabilir cihazlarda sıklıkla rastladığımız Bluetooth kablosuz bağlantı protokolü, sözünü ettiğimiz cihazların birbirleriyle ve bu protokolü destekleyen çevre birimleriyle kolaylıkla iletişim kurabilmelerini sağlıyor. Halihazırda 2.1 sürüm no'lu standartların kullanıldığı Bluetooth protokolünün yakın gelecekte yürürlüğe girecek olan 4.0 standartlarının ayrıntıları açıklandı.

  Bluetooth SIG (Special Interest Group, Özelleşmiş İlgi Grubu) tarafından açıklanan Bluetooth 4.0 standartlarının içeriğinde en dikkat çeken nokta, enerji gereksinimlerinin oldukça düşürülmesi. "Bluetooth Low Energy - Düşük Enerji" başlığı altında listelenen üç farklı enerji sarfiyat profili (ultra-düşük, averaj ve boşta/atıl profilleri), bu protokolü destekleyen cihazların hem yapılarının küçülmesini sağlayacak, hem de pil ömürlerini hatırı sayılır biçimde arttıracak. Öyle ki Bluetooth SIG temsilcileri, Bluetooth 4.0 sayesinde tek bir düğme pille senelerce çalışabilecek cihazların üretiminin mümkün olacağını belirtiyorlar.

  2.4 GHz frekansında kablosuz haberleşme protokolünü kullanacak olan Bluetooth 4.0 uyumlu cihazlar, düşük enerji sarfiyatı profili altında saniyede 1 Mbit'e varan hızlarda veri aktarımı yapabilecekler. Verileri 128-bit AES protokolüyle şifreleyecek cihazların menzilinin yaklaşık 100 metre olacağı da açıklanan detaylar arasında. Taşınabilir cihazlara tekli ve çiftli mod olmak üzere iki şekilde uygulanabilecek olan Bluetooth 4.0 standartları, çiftli mod kullanıldığında varolan Bluetooth standartlarının yanına eklenecek. Tekli mod olarak adlandırılan uygulamadaysa üretilecek cihazlar sadece Bluetooth 4.0'ı destekleyecek; bu cihazların son derece ufak ve hafif olacağı öngörülüyor.

  Bluetooth SIG'in başındaki isim olan Michael Foley, Bluetooth 4.0 protokolünün özellikle sağlık sektöründe yenilikçi uygulamaların kapılarını açabileceğinin altını çiziyor. Mobil iletişim sektörünün önde gelen isimlerinden Nokia'nın da şimdiden Bluetooth 4.0'la ilgilendiği belirtiliyor.


  [​IMG]