Aslında ASP yi HTML içerisine gömmek tamamen sağlam bir HTML bilgisine ve orta düzeye yakın ASP bilgisi gerektirir.

Örnek vermek gerekirse bir formdan gelen resim ismini sayfada kullanmak istiyoruz diyelim. ( Form oluşturma işlemleri ve formdan gelen veriyi alma konularını daha önceki yazılarımızdan öğrenebilirsiniz) Formdan gelen veriyi request.form kodu ile alıyoruz

<% formdangelen=request.form("resimadi")%>

Burada sadece formdangelen adlı değişkene formdan gönderdiğimiz veriyi aldık. Şimdi gelelim diğer satırlara

Resmin gözükmesi için HTML kodumuzu yazıyoruz

< img src="maznara.jpg" > Burada sabit olarak manzara.jpg isimli dosyayı HTML olark yayınlıyoruz. Ama biz bunu formdan gelen isimle yayınlansın istersek.

< img src="<%=formdangelen%>" > Burada ise formdan yazdığımız isim sayfanın içerisine asp ile dahil edilecek. ASP yi HTML ye gömmek böyle bişey.

Bunun için öncelikle verilerinizi değişkenlere atayabilecek kadar ya da HTML içerisine yerleştirecek kadar bilginiz olmalı. Başka şekilde yapmanız benim bildiğim metotlarla mümkün değil. Biraz daha çabalamalısınız bence. Size 1-2 tavsiye daha.

1- ASP öğrenmek için mutlaka bilgisayarınıza IIS (Internet Information Services) Kurun. Bunu windows CD si içerisinde Ek Bileşenleri Yükle seçeneğinde bulabilirisiniz.

2- Bir kitap edinin. Ben Pusula yayıncılığın kitabından oldukça faydalanmıştım. Zafer Demirkol oldukça güzel bir kitap hazırlamış. Öğrendiğiniz konuları IIS nizde mutlaka deneyin. Daha akılda kalıcı olur. Eğer kitap alamıyacak(ulaşamayacak) durumdaysanız ve internet kaynaklarından yararlanacaksanız. Hakkı Öcalın bu
konuyla ilgili e-book ları var.

Umarım faydası olur...

Yukarı Alt