Kayıt
16 Ağustos 2008
Mesajlar
2.027
Beğeniler
0
Şehir
Mimarlık
Beşiktaş'ta Fi Yapı ile imzalanan isim hakkı töreninde yeni İnönü Stadı’yla ilgili olarak kısa süre içinde müjde vereceklerini söyleyen başkan Yıldırım Demirören sözünü tuttu. Dolmabahçe’ye yeni bir stat yapmak isteyen siyah-beyazlılara belediyeden dün onay çıktı.

Yıllardır İnönü Stadı’nı daha modern hale getirmek için uğraşan ancak reddedilen Beşiktaş bu kez ilk aşamayı geçti. Dün gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında Befliktafl Belediye Baflkan› ‹smail Ünal’›n da çabalar›yla Beşiktaş’ın yeni stat projesi için oy birliği ile onay verildi. Yapılan imar planı değişikliğinde Beşiktaş’ın Boğaz manzaralı yeni stadında otel bile yapılabilecek.

YENİ İMAR DÜZENİ

Yeni stat yolunu açan imar planı değişikliği, “Beşiktaş Dolmabahçe-Ortaköy Koruma Amaçlı Bölgesel Plan’ı içinde hazırlandı. Bölgesel plan tadilatı içinde İnönü Stadı’nın bulunduğu 755 ada 1-2 parsel ve 768 ada 13 parsel için yeni imar düzenlemesi yapıldı. Bu düzenlemede söz konusu alana spor faaliyetlerine yönelik konaklama tesisi, spor kulübüne hizmet edecek idari bürolar, kafe, restaurant, alışveriş üniteleri, jimnastik salonu, yüzme havuzu ve sauna yapılmasına izin verildi.

YILDA 70 MİLYON $

Beşiktaş, verilen bu izin çerçevesinde hazırladığı proje için önce Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’ndan izin alıp Büyükşehir’den ruhsat alarak yeni stat için ilk kazmayı vurabilecek. Otel yapımına izin veren yeni stadın ise yaklaşık 120 milyon Euro’ya mal olacağı tahmin ediliyor.

Siyah-beyazlıların hedefi ise İnönü’nün bulunduğu yere içinde otel, alış-veriş merkezi, restoran ve kafeler bulunan dünyanın en modern statlarından Old Trafford ayarında bir stat yapmak. Senede kendi evinde maksimum 30 maça çıkan Beşiktaş bu projeyle birlikte yeni stadını 365 gün faaliyet göstermesini hedefliyor. Ayrıca en az 42 bin kapasiteli olması planlanan yeni statta sadece kombinelerden 30 milyon dolar beklenirken, locaların satışı ve otel, restoran, kafe kiraları ile birlikte rakamın 60-70 milyon dolara çıkarılması planlanıyor.​
 
Yukarı Alt