1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Battlefield 1943


 1. Gameworld

  Gameworld Bilgiliyim

  Kayıt:
  28 Ekim 2007
  Mesajlar:
  1.598
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Türkiye'nin Doğusunda
  [​IMG]

  DICE'in Battlefield ismini sektörle tanıştırması oyun dünyası için bir fenomeni de beraberinde getirdi. Battlefield serisi birçok oyuncu için Counter Strike daha da gerilere gideceksek Quake kadar çoklu oyun yapısıyla önem taşır. Bunda alabildiğine büyük araziler, kullanabileceğiniz onlarca araç, başarılı seviye atlama ve sınıf dengesi gibi birçok özellik sıralayabiliriz. Özellikle Battlefield oyunlarının çoklu oyuncu moduna baktığımızda kusursuz denecek kadar başarılı olduğunu abartısız söyleyebiliriz. Bunda hiç şüphesiz oyunu gerçekçi temellerin üstüne kurduğu kadar oyunun eğleceyi de bir o kadar ciddiye almasını gösterebiliriz. Serinin son devam oyunu Bad Company 2'ye bir kaç ay kala Heroes ile giriş seviyesi oyuncuları hedefleyen ama eski tarz ve sıkı oyuncular için 1942'de, deli gibi vakit geçirmiş oyuncuları Battlefield 1943 ile yeniden koltuklarına bağlamaya hedefleyen DICE'in ne kadar başarılı olduğuna bir göz atalım.

  Battlefield 1943, II. Dünya Savaşı'nın sadece Pasifik kısmında geçen, tek kişilik oyuncu modu olmayan ve oyuncuları sadece 24 kişiye kadar çoklu moduyla ilgilendiren bir FPS oyunu. Klasik Battlefield eğlencesini beraberinde getiren, oyuncuları çok fazla sıkmayan ve istediği zaman takılmasını sağlayacak bir yapıya sahip. Daha önceki Battlefield oyunları gibi çok fazla araç, çok fazla harita ya da çok fazla silah içermiyor. Ama bu haliyle bile birçok online FPS oyunundan çok daha fazla içeriğe sahip olduğu da aşikar.
  Oyunda Amerikan donanması (United States Marine Corps) veya Japon donanmasından (Imperial Japanese Navy) birini seçerek oyuna başlıyorsunuz. Dilerseniz oyuna başlamadan oyunun yardım menüsünden alıştırma bölümünü oynayarak pratik de yapabilirsiniz. Oyunda seçebileceğiniz üç sınıf var. Bunlar;

  Rifleman: Uzun mesafeli çatışmalarda tüfeği ile isabetli atışlar yapabilmenizi sağlayan ve kısa mesafeli çatışmalarda el bombası atarıyla araçları yok edebilmenizi sağlayan sınıfımız.

  Infantry: Kısa mesafeli çatışmalarda taramalaısı ile etkili olan sınıfımızın ikincil silahı ise bazokası. Hasar gören araçları da tamir edebilme yeteneğine sahip ikinci sınıfımız.

  Scout: Sniper'ı ile çalıların arasında ne olduğunu anlamadan bir headshot’a kurban gideceğiniz başarılı sınıfımız. İkincil silah olarak ise kritik yerlere döşeyeceği bombalar ile araçların korkulu rüyası oluyor.

  [​IMG]

  Görüldüğü gibi oyunda sadece oynayabileceğiniz üç sınıf var. Ama oyun için fazlasıyla yeterli. Mevcut üç harita da eksik olacağını düşündüğünüz pek bir sınıf olmuyor. Battlefield 1943'te bu sınıflarla oynayabileceğiniz üç harita yer alıyor. Bunlar Wake Island, Guadalcanal ve Iwo Jima, dördüncü harita Coral Sea ise it dalışı yapabileceğiniz ve sadece uçaklar ile oynayabildiğiniz bir diğer harita. Bu harita da oyuncular birbirlerini düşürmeye ve tek capture noktasını ele geçirmeye çalışıyorlar. Diğer haritalarda ise mevcut capture noktalarını oyuncular ele geçirip, savunma yapmaya çalışıyorlar. Karşılıklı, donanma gemilerinden uçak ve botlarla mevcut haritalara çıkarma yaparak kritik noktaları ele geçirmeye başlıyorsunuz. Bu haritalarda Uçak, Tank, Jip ve Bot olmak üzere dört araç yer alıyor. Bu araçlara oyuncular da iştirak ederek araçların ikincil silahlarını kullanabiliyorlar. Böylelikle oyunda hem takım oyunundan kopmuyor hem de daha keyifle oynuyorsunuz. Yine kritik noktalar da ise AA silahları ve taramalılar, tank ve uçaklar için konuçlanmış durumda. Kısaca bir Online FPS oyununda olması gereken tüm aksiyona Battlefield 1943 ile ulaşabiliyorsunuz. Bir oyun daha oynayayım derken bakmışınız saatler geçivermiş.

  Battlefield 1943'te diğer Battlefield serisinde olmayan yenilik ise hava saldırısı yapabileceğiniz bir görev yer alıyor. Oyuncuların ana üstlerindeki karargahlarından belli bir süre zarfınca kalkabilen bu uçaklar ile düşman grubun yoğunlukta olduğu bölgelere yapabileceğiniz başarılı bombardımanlar ile birçok kişiyi aynı anda öldürebilmeniz ve puanlamada üst sıralara çıkabilmeniz mümkün. Tabi oyuncuların bu görevi kullanabilmeleri için birbirleriyle yarışması da ayrı bir eğlence kaynağı oluyor. Ayrıca bu kritik noktaya konuçlanmış sniperların olacağını da aklınızdan çıkarmasanız iyi edersiniz.

  [​IMG]

  Aşağıda olmayı pek istemeyeceğiniz sahnelerden bir tanesi. 8)

  Oyunun PSN versiyonunda 1 adet altın, 4 adet gümüş ve 7 adet bronz olmak üzere on iki adet ödül (trophy) yer alıyor yine XBLA versiyonunda da 200 puan değerinde on iki adet ödül (achievements) yer alıyor. Oyunun ana menüsünde ise istatistikleri ve aldığınız başarılara göre kazandığınız madalya benzeri, pul kolleksiyonunuz yer alıyor. Oyunun devamlılığı için düşünülmüş, oyuncuyu teşvik eden hoş bir atraksiyon olduğunu söyleyebilirim.

  İşin özüne gelecek olursam Battlefield 1943 beklediğimden çok daha başarılı olmuş, özellikle indirlebilir bir oyundan beklenenden çok daha fazlasını oyuncuya verebilen, çok başarılı bir oyun olmuş. Üç sınıf ve dört harita başta biraz az gibi gözükse de oyunu oynadıkça ne kadar yeterli olduğunu da görüyorsunuz. Haritalar ve çevre ise küçük boyutlu diye tabir ettiğimiz bir oyuna göre hayli başarılı. Etrafda yer alan küçük ayrıntılar, ışıklandırma, patlamalar ve çevre tasarımı son derece başarılı. Tabi bunda DICE'nin meşhur Frostbite grafik motorunun da etkisi yok değil. Ama hani hep diyoruz ya grafik hiçbirşeydir susuzluk herşey işte o kadar eğlenceli bir oyun Battlefield 1943. Şu sıcak günlerde başında hayli vakit geçireceğiniz bir online oyun istiyorsanız Battlefield 1943 sizi sıkmayacak yapısıyla seçebileceğiniz şu an ki en iyi tercih olacaktır. Oyunun PSN versiyonuna $14.99, XBLA versiyonuna ise 1200 Microsoft puanı ile sahip olabilirsiniz. PC oyuncuları ise Eylül ayının ortalarını beklemek zorundalar.
  Oyunsuz kalmayın, iyi eğlenceler.