1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Avrupa'ya saldırı planını Türkler mi uygulayacaktı?


 1. Aristotales

  Aristotales rank8

  Kayıt:
  21 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.240
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  --

  Yetkililer, ABD'nin Pazartesi günü Pakistan'da insansız uçakla düzenlediği saldırının, el Kaide'nin Avrupa'da saldırı planlarını bozmayı amaçlayan girişimlerin parçası olduğunu giderek daha fazla dile getirmeye başladı.Pakistan'ın Washington büyükelçisi Hüseyin Hakkani, bu tür bağların bulunduğunu doğrularken Amerikan Dışişleri Bakanlığı, BBC'ye yaptığı açıklamada, son faaliyetlerin, Batılı ülkelerin karşı karşıya olduğu tehditle kesinlikle ilişkisi olduğunu dile getirdi.

  ABD'nin saldırısında beşi Türk asıllı Alman vatandaşı sekiz militanın öldürüldüğü açıklanmıştı.Seyahat uyarıları Güvenlik kaynakları, Afganistan'da bu yaz tutuklanan Alman vatandaşı Ahmet Sıddıki'nin, Almanya merkezli bir grup militanın Avrupa'daki saldırı planladıkları yolunda Amerikalılara istihbarat verdiğini söylüyor.

  El Kaide'nin saldırı planladığı yolundaki haberler, pek çok Batılı hükümetin son günlerde bir biri ardına Avrupa'ya seyahat eden vatandaşlarına uyarılarda bulunmasına neden olmuştu.Diplomatik bir kaynağa göre 30 kadar militan gelecek ay komando tarzı silahlı saldırılar düzenlemeyi planlıyordu.

  Bu kişilerin ne zamandan beri hazırlık yaptıkları ise net değil.Aynı kaynağa göre bu saldırı planlarının şimdilik engellendi ancak BBC muhabirlerinin verdiği bilgiye göre Almanya İçişleri Bakanlığı'nın yayımladığı bir bildiride militan olduğundan şüphelenilen başka kişilerin de olayla ilgili olarak soruşturulmakta oldukları aktarıldı.

  İngiltere asıllı militan Pakistan'da geçen ay insansız uçakla düzenlenen bir saldırıda öldürülen İngiliz vatandaşının, El Kaide'nin İngiltere hücresine liderlik yapmak üzere eğitilmekte olduğu belirlendi.Güvenlik kaynaklarının BBC'ye verdiği bilgiye göre Abdul Cabbar adlı kişi, üç ay önce Kuzey Veziristan'da üç yüz militanın katıldığı bir toplantıda yer almıştı. Buna göre Abdül Cabbar'dan İngiltere'de, Mumbai saldırılarındakine benzer hedeflere saldırı hazırlığı yapması istenmişti.

  Hücre lideri Feyyaz

  ABD’nin Predator insansız uçağından çıkan Hellfire füzeleriyle önceki gün vurduğu Mir Ali bölgesinde konuşlu hücrenin liderliğini de bir Türk üstlenmiş olabilir. Alman basını, ölenlerden birinin isminin “Abid Feyyaz” olduğunu ve Avrupa’daki saldırıları planlayanlar arasında bulunduğunu bildirdi.