103 ya$ındaki KırıkkaLeLi Bekir YıLdırım, Cumhuriyet'in iLk yıLında askerLik yaptığı ve nizamiyede nöbet tuttuğu sırada birLiği denetLemeye geLen Mustafa KemaL Atatürk'e paroLa sorup kontroL yapması sebebiyLe Atatürk tarafından tebrik ediLip ödüLLendiriLdiğini beLirtti.

Bekir YıLdırım'ın çocukLarı, her yıL özeLLikLe Cumhuriyet BayramLarında babasının Atatürk iLe iLgiLi hatırasını dinLemek isteyenLerin evLerine ziyarette buLundukLarını anLattı.

KırıkkaLe'nin en ya$LıLarından oLan Bekir YıLdırım, askerde Atatürk'e siLah çekerek paroLa sorduğu günü unutamıyor. 103 ya$ındaki Bekir YıLdırım, Cumhuriyet'in iLk yıLında askerLik yaptığı ve nizamiyede nöbet tutuğu sırada birLiği denetLemeye geLen Mustafa KemaL Atatürk'e paroLa sorup kontroL yaptığı için Atatürk tarafından ödüLLendiriLdiğini beLirtti.

KırıkkaLe'de oğLu KöksaL YıLdırım'ın yanında oturan Bekir YıLdırım, Atatürk'Le kar$ıLa$tığı o günü anLatırken hâLâ çok heyecanLanıyor. AskerLiğini 2,5 yıL ve KırkLareLi'nde yaptığını aktaran Bekir YıLdırım $unLarı kaydediyor: "Askere gittiğimde beni nakLiyeci yaptıLar. Hem diğer birLikLerdeki askerLere ekmek g**ürüyordum, hem de kendi birLiğimizde görevime devam ediyordum. Nizamiyede nöbetçi oLduğum bir gün Atatürk, yanında bir bayanLa habersiz oLarak birLiği denetLemeye geLdi. Ben o zaman henüz Atatürk'ü $ahsen tanımıyordum. Atatürk oLduğunu biLmeyerek siLahı doğruLttum, durmasını ve paroLayı söyLemesini istedim. 'Ben pa$ayım.' dedi. Ben de, 'Ben pa$a ma$a anLamam, paroLayı söyLe' dedim ve siLahın kurma koLunu çektim." Atatürk'e, kendisine veriLen emri yerine getirdiğini, paroLayı biLmeyen kim oLursa oLsun kapıdan geçirmeyeceğini söyLediğini ifade eden Bekir YıLdırım, "Atatürk paroLayı biLmediği için böLükten komutanLar çağırıLdı. KomutanLar geLen ki$inin Atatürk oLduğunu söyLeyerek, beni uyardıLar. DenetLemenin ardından Atatürk ve yanındaki hanım benim yanıma geLdi. Atatürk beni tebrik etti. Kendisine kimsenin paroLa sormadığını beLirterek, oradaki komutanLara bana iyi bakmaLarını söyLedi. Daha sonra Pa$a beni ödüLLendirdi ve benim 15 gün istirahat aLmam için komutanLarıma emir verdi." $ekLinde konu$uyor. GençLerin Cumhuriyet'e sahip çıkması gerektiğini diLe getiren Bekir YıLdırım, "O dönemLer yokLuk dönemiydi, $imdi her $ey var. $imdiki ya$amın kıymetini biLin ve çok çaLı$ın. Cumhuriyet koLay kuruLmadı. Atatürk bu üLkeyi buraLara kadar getirdiyse bundan sonra da gençLer daha iLeri g**ürecek." biLgisini veriyor.

ÇocukLuğundan beri babasından Atatürk'e nasıL siLah çektiğini ve ödüLLendiriLdiğini dinLediğini söyLeyen Bekir YıLdırım'ın oğLu KöksaL YıLdırım da, "Ya$ına rağmen babamızın hafızası ve sağLığı çok iyi durumda. Fakat geçtiğimiz ayLarda AntaLya'da buLunan kız karde$imin yanına gitmi$ti. Orada taLihsiz bir kaza ya$adı ve bacağı kırıLdı." açıkLamasında buLundu.

Yukarı Alt