1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Astronomlar Almanya'da toplandı


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Almanya'nın başkenti Berlin'in yakınındaki Potsdam'da bugün Avrupa'nın ve dünyanın çeşitli ülkelerinden astronomların bir araya geleceği toplantının gündeminde, Titan'ın vadileri, Güneş Sistemi'nin en büyük ayı Ganymede'in jeolojik haritası ve uzak bir cüce gezegenin üzerinde keşfedilen kırmızı leke bulunuyor.

  Toplantıdan önce yayımlanan açıklamada, Satürn'ün Dünya'ya benzerliğiyle dikkati çeken en büyük uydusu Titan'ın kuzey kutbunda akarsulara benzer oluşumlar üzerinde yapılan gözlemlerle, bu gökcisminde sık ve kuvvetli sıvı hidrokarbon yağışlarının bulunduğu sonucuna ulaşıldığı belirtilerek, Dünya'nın dışında Titan'ın sıvıların varlığının doğrudan ispatlandığı Güneş Sistemi'ndeki yegane gökcismi olduğunun altı çizildi.

  Potsdam'da bu hafta boyunca sürecek Avrupa Planetoloji (Gezegen bilimi) Kongresinde sunulacak tüm Titan'ın haritası, astronomlara Satürn'ün bu en büyük uydusunun 300 metre mesafeden ayrıntılarını görme olanağı sağlayacak. Kızılötesi veriler, Cassini sondasının VIMS spektrometresiyle ve yüksek çözünürlükte Alman gökbilimcileri tarafından elde edildi.

  Alman ekibi ayrıca, kalın bir atmosferle kaplı ve kimyasal tepkimelerin -179 santigrat derecede meydana geldiği Titan'daki metan veya etanol gibi sıvı hidrokarbon birikintilerinin ve erozyon biçimlerin de küresel bir analizini yapacak.

  Alman astronomlar, kongredeki sunumlarında, Titan'ın kuzey kutbunda Dünya'daki gibi gölleri besleyen, kollara ayrılan yoğun akarsu sistemleri bulunduğunu, ilginç bir şekilde güney kutbunda hiçbir su kanalının gözlemlenmediğini anlatacak.

  Potsdam'daki kongrede, Jüpiter'in 7 yıldır süren çabalar sonucu haritası çıkarılan buzul ayı Ganymede de gündemde yer alıyor. Güneş Sistemi'nin bu en büyük uydusunun haritası Amerikan üniversitesi Johns Hopkins'den Wes Patterson ve ekibi tarafından, 1979 yılındaki Voyager 1 ve 2 sondaları ile 1995-2003 yılları arasındaki Galileo araçlarının gönderdiği veriler sayesinde hazırlandı.

  Astronomlar ayrıca, Kuiper kuşağında Neptün'ün ötesinde bulunan cüce gezegen Haumea'nın yüzeyinde kısa süre önce keşfedilen kırmızı lekeyi de ele alacak.

  Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'taki Queen's Üniversitesinden Pedro Lacerda tarafından Havai'den yapılan ölçümlerde, bu lekenin mineral ve organik bileşenler bakımından zengin olduğu anlaşılırken, bunun Haumea'ya daha önce bir gökcisminin çarpması sonucu meydana gelmiş olabileceği düşünülüyor.