Düşünün ki, asansörünüz bozuldu ve 60-70 km/saat, yani saniyede 18 metre hızla düşüyor. Panik yapmayın, asansörü tutan tek bir kablo değildir, en azından 5 veya 6 kablo vardır. Bu kabloların her biri tek başına asansörün ağırlığını taşıyabilir.

Diyelim ki, bu kabloların hiçbiri görevini yapmadı, asansörü durduracak bir başka fren donanımı daha vardır. Hatta bazı asansör boşluklarında ilaveten yaylı veya yağlı, hayati tehlikeyi önleyecek özel sistemler de bulunur.

Saygılarımla
FeeL

JasonWalker demiş ki:
Güzel bir bilgi aslında... Benim klostrofobim vardı 3-4 yıl öncesine kadar. 6. kattaki evimize yürüyerek çıkar inerdim lisedeyken. Sabah okula , öğlen yemeğine eve , tekrar okula , okuldan eve , dışarı gezmeye ya da oynamaya sonra tekrar eve. Ayaklarım kopsa dahi asansöre binmezdim.
10. kata taşınınca ilk 3 ay 188 basamak inip çıktım hergün ve mecburen asansör kullanacağım belirtildi. O zaman "ya düşerse" diye sordum görevliye ve aynen bunları anlatmıştı.
Asansör hiçbir şekilde sizi öldürecek hızla tabana çarpmıyor. Her asansörün belirli özellikleri ve güvenlik kilitleri var.
Belirli bir hıza ulaşınca kitlenen kelepçeler , ana kablodan daha uzun yedek kablolar , 2 kat boyunca hızı yavaşlamazsa dışa baskı uygulayan çelikler ve dahası.
Bu güzel bilgiyi paylaşan FeeL'e de çok teşekkürler

bizim asansör normal çalısır vaziyette zor duruo.. düşerken durcanı pek sanmıorm :mrgreen:

V.I.P

Old School
Takımı
Fenerbahce
Hiç rahatlamadım öyle bir ortam oluştuğunda bu yazıyı düşünceğimi sanmıyorum^^

Polgara demiş ki:
JasonWalker demiş ki:
Güzel bir bilgi aslında... Benim klostrofobim vardı 3-4 yıl öncesine kadar. 6. kattaki evimize yürüyerek çıkar inerdim lisedeyken. Sabah okula , öğlen yemeğine eve , tekrar okula , okuldan eve , dışarı gezmeye ya da oynamaya sonra tekrar eve. Ayaklarım kopsa dahi asansöre binmezdim.
10. kata taşınınca ilk 3 ay 188 basamak inip çıktım hergün ve mecburen asansör kullanacağım belirtildi. O zaman "ya düşerse" diye sordum görevliye ve aynen bunları anlatmıştı.
Asansör hiçbir şekilde sizi öldürecek hızla tabana çarpmıyor. Her asansörün belirli özellikleri ve güvenlik kilitleri var.
Belirli bir hıza ulaşınca kitlenen kelepçeler , ana kablodan daha uzun yedek kablolar , 2 kat boyunca hızı yavaşlamazsa dışa baskı uygulayan çelikler ve dahası.
Bu güzel bilgiyi paylaşan FeeL'e de çok teşekkürler
Paranoya :coffee: :P

V.I.P

Old School
Takımı
Fenerbahce
ironEyE demiş ki:
eskiden bende asansörden tırsardım ama sonra geçtiydi şimdi asansöre binince feci başım döndüğünden binmiyorum :mrgreen:
Bazı yerlerde öyle asansörlere biniyorumki yükseldiğini anlamıyorsun içindede bütün özelllikler oluyor

Yukarı Alt