1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Artık kabir ziyaretleri de sanal


 1. Kriptex

  Kriptex rank8

  Kayıt:
  19 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  2.458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  [​IMG]

  Konya'nın Hüyük ilçesi Burunsuz Belde Belediyesi, mezarlık ziyareti için beldeye gelemeyen gurbetçi hemşehrilerine yönelik 'sanal kabir' ziyareti uygulamasını başlattı.

  Siteyi ziyaret edenler, kabir fotoğraflarının altındaki duayı tıklayarak yakınlarına dua gönderme imkanı buluyor.

  Belediye Başkanı Dursun Gezer, büyük çoğunluğu İstanbul'da olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında yaşayan birçok gurbetçi hemşehrilerinin olduğunu söyledi. Bu gurbetçilerin bazılarının ekonomik nedenlerle beldeye çok sık gelip gitme imkanı bulamadığını belirten Gezer, bu nedenle vefat edenler için kabir ziyareti gerçekleştirememenin üzüntüsünün yaşandığını vurguladı. Bu durumdaki gurbetçi aileleri düşünerek belediyenin web sayfasına 'sanal kabristan' gibi düşünülebilecek böyle bir galeri açmaya karar verdiklerini anlatan Gezer, Burunsuz Asli Mezarlığı'nda tespit ettikleri 580 kabirin fotoğraflarını çektirerek yüklemeye başladıklarını kaydetti.

  Başkan Gezer, "Gurbetçi hemşehrilerimiz web sayfasından ister kendileri okuyarak, isterse tıkladığında devreye girecek Fatiha suresini okutup amin diyerek dua göndermiş olabileceklerdir. İsteyen ziyaretçilerimizin yazacağı yorumlar da sayfalarda yer alabilecektir" dedi.

  Bu şekilde kilometrelerce uzakta bulunanların anne ve babası ya da yakınlarının kabirlerini önlerindeki bilgisayar ekranı vasıtasıyla karşılarında görebileceklerini ve değişik bir duygu ve haz yaşayabileceklerine inandıklarını dile getiren Gezer, "Bu uygulama belki bölgemizde bir ilk olacak. Ama çevremize de örnek olabilecek bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bana göre, bu trilyonluk bir projeden daha makbule geçecek diye düşünüyorum. Bu uygulamayla beldemiz mezarlığında bulunanların kabir taşlarında isimleri yazılı olan tüm hemşehrimizin fotoğrafları galeri şeklinde resmi web sayfasında yayınlanmaya başladı.

  Bu konuda bir madalya beklentimiz yok. Sadece bir 'Allah razı olsun' desinler bu bize yetecek" diye konuştu.