1. Reklam


  1. joysro
   asur
   serenity
   redsea
   blacksro
   plag
   alaaddin
   erix

Apple, iPhone 5'i kaptırdı!


 1. Rookie

  Rookie olduser

  Kayıt:
  26 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.971
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Alanya/Antalya
  Sıradaki iPhone'un adı "iPhone 5" olacak mı bilemeyiz ama Apple, şu anda bu ismi kaptırmış durumda!

  Apple resmi olarak gelecek iPhone'un isminin iPhone 5 olup olmayacağını açıklamadı fakat bu ismin gücünü arkasına almak isteyenler Apple'dan önce davranıp, iphone5.com alan adını satın aldılar. Şimdi Apple, bu alan adını istiyor. Dünya Fikirsel Mülkler Organizasyonu (WIPO)'na başvuran Apple, "iPhone 5" isim hakkının kendisine ait olduğunu iddia ediyor ve bu yüzden de alan adının sahipliğinin de kendisine devredilmesini talep ediyor.

  Bu konuda otorite olan WIPO, eğer site şirketin saygınlığına açıkça zarar veriyor ya da bahsi geçen ürün hakkında resmi siteymiş gibi görünüp tüketiciyi kandırıyorsa bu alan adının sahipliğini hak sahibi şirkete devredebiliyor. Şu anda iphone5.com, bir forum olarak işliyor ve pek aktif değil. Daha önce de WIPO'ya dava açan Apple, iki sene önce ipods.com ve iphone4s.com sitelerini kendi üzerine almıştı.

  Herkes "iPad 3" yada "iPad HD" gibi bir isim beklerken basit bir şekilde "yeni iPad" ya da sadece "iPad" ismiyle yeni iPad'i piyasaya süren Apple, akıllara acaba iPhone 5 için de farklı bir isim olacak mı sorusunun gelmesine neden oldu. "Yeni iPhone" ismi ortaya atılsa da bu hamle ile birlikte gelecek iPhone'un isminin "iPhone 5" olması daha mümkün gözüküyor.​