joysro

Kayıt
6 Nisan 2007
Mesajlar
1.329
Beğeniler
0
geym
Antivirüs ve internet securty konularında tek geçtiğim, henüz internet sitesi açılmadan tarayan özelliğini keşfettiğimde beni benden almış program hakkında bir ropörtaj.

Techno-Labs: Birçok yazılım en fazla 2 çekirdeği desteklerken, aralarında 4 çekirdeği destekleyen yazılım sayısı çok fazla bulunmuyor. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda yeni geliştirilen motorunuz çok daha fazla çekirdek desteğini verebilecek bir yapıda geliştirilmiş. Bunun belli bir çekirdek limiti var mı yoksa bundan sonra çıkabilecek daha fazla sayıda çekirdekli işlemcilerin hepsinde destek verecek mi?

Alexander Lebedev: Hayır, işlemci sayısı için herhangi bir limitimiz yok. Yeni anti-virüs motoru, çok çekirdekli işlemcilerle yapılacak işlemler için genişletilmiş destek sağlıyor. Daha etkin dahili veri yapısı sayesinde, herhangi bir iç çatışma olmadan aynı anda birden fazla nesne işlenebiliyor.

Techno-Labs:Firmalar kendi sistemlerine bütünleşmiş yazılımlar üretiyor. Bunlardan bir kısmı iş akışını takip etmek ve mail kontrolüne yönelik oluyor. Bu tarz 3. nesil yazılımlara yönelik bir düzenleme ya da virüs kontrolü 2009 sürümünüzde bulunuyor mu?

Alexander Lebedev: Bizim web ve e-posta anti-virüsümüzün avantajı, geliş-gidiş düzeyinde çalışmasıdır (web için Http ve e-posta için POP3, SMTP, NMTP, IMAP). Diğer bir değişle, bunlar hem browser ve hem de e-posta kullanıcısından bağımsızlar.

Techno-Labs: Bazı virüs yazılımlarında web sitelerinde bulunan kelimeler otomatik olarak filtreleniyor ve kullanıcının bunlar üzerinde hâkimiyetine izin verilmiyor. Kaspersky'de bu durum nasıl gerçekleşiyor?

Alexander Lebedev: Belli kaynaklara erişimi engellemek için Ebeveyn Kontrol Modülü'nü aktive etmek (aşağıdaki ekran) veya belli web sitelerinin siyah ve beyaz listesini tanımlamak yeterli. Bu ayarlar kullanıcı tarafından kontrol edilir ve anti-virüs korumasını kapatmaya gerek kalmaz. Kullanıcılarımız için ürünlerimizde, kötü amaçlı kodunu içeren web sitelerini, koruyucu tabakalardan biri olan bu kodla engelleyebiliyoruz.

Techno-Labs: Bazı yazılımlar yüklenirken sistem dosyalarında düzenleme yapmak istiyor. Böyle durumlarda virüs yazılımları bizi uyarıyor. Birçok son kullanıcı bunu tam olarak anlamadığı için yüklediği yazılımın virüs içerdiğini düşünüyor ya da çalıştıramıyor. Bu konuda Kaspersky'nin getirdiği ne gibi yenilikler bulunuyor?

Alexander Lebedev: Bir kullanıcının bilgisayarına kurulan yazılımın güvenilirliğini belirlemek için Uygulama Aktivite Filtreleme Modülü kullanılır. Uygulamalar güvenilir, düşük veya yüksek derecede sınırlanmış ve güvenilmez olarak kategorilendirilir. Uygulama bu kategorilerden birine girdiğinde, ona önceden tanımlanmış veya kullanıcının koyduğu kurallara göre muamele yapılır. Bu kurallar; hard diskler, internet, diğer yazılım uygulamaları veya Windows kaydı gibi değişik kaynaklara erişime izin verebilir, sınırlayabilir veya engelleyebilir. Kaspersky Internet Security 2009'da uygulama ayrıcalıkları otomatik olarak verildiği için kullanıcı etkileşimi önemli ölçüde azalmıştır. Bu devrim niteliğindeki uygulama, hem kullanılabilirlik hem de güvenlik konusunda yapılan iyileştirmelere tamamen yeni bir boyut kazandırıyor.

Techno-Labs:Anti-Virüs programlarının, genelde yüksek miktarda bellek kullandıkları için, bazı sistemlerde performans sorunlarının yaşanmasına sebep oldukları bir gerçek. Kaspersky 2009 bu konuda kullanıcılarına benzer sıkıntılar yaşatacak mı?

Alexander Lebedev: Kesinlikle hayır. Yeni ürünlerimizde öncelik verdiğimiz konuların başında performansı artırmak geliyor. Versiyon 2009'da tarama hızı, ödül kazandığımız Versiyon 7'ye göre bir kaç kez artırıldı ve sistem yeniden yükleme süresi de azaltıldı.

Techno-Labs: Eskiden aynı anda milyonlarca kişiyi etkileyen ve çok büyük zararlar veren virüsler bulunuyordu. Örneğin Chernobyl virüsü birçok kişide büyük maddi zararlar oluşmasına yol açmıştı. Anti-virüs programlarının genel olarak geldiği seviye artık böyle durumların yaşanmasına engel olabilecek düzeye geldi mi?

Alexander Lebedev: Sisteme verilebilecek zararın miktarı sistemin etkilere ne kadara açık olduğuyla ilgili (yazılım hataları ve kasıtlı tahrip). Çernobil virüsü olayında donanım satıcıları, kritik gömülü yazılımın modifikasyonu sürecinde kimlik doğrulamaya çok fazla önem vermediler. Bu pek çok soruna neden oldu. Bugün, bazı donanımları çökertmek, veri çalmak veya tahrip etmek kadar kolay değil. Bu, tam anlamıyla çözülebilecek bir sorun değil ancak kritik alanları dikkatli bir şekilde sınıflandırarak ve koruyarak veri sızmasını/tahribatını engelleyebilirsiniz.

Techno-Labs: İçinde bulunduğumuz döneme bakıldığında saldırıların artık virüsler ile değil de daha sıklıkla spyware ve trojan türü yazılımlar ile yapıldığını görüyoruz. Sizce bunun sebebi nedir? Kaspersky 2009 bu tarz zararlı yazılımlara karşı ne gibi önlemler getiriyor?

Alexander Lebedev: Bunun sebebi çok açık. Casus yazılım ve diğer trojan türleri, tahrip edici ve zararlı virüslere göre daha fazla para kazandırıyor. Bizim ürünlerimizde (Kaspersky Anti-Virus 2009 ve Kaspersky Internet Security 2009) kişisel verilerin zarar görmesini engellemek için çok tabakalı koruma yöntemleri kullanılıyor. Kötü amaçlı yazılım saptama için imza ve buluşsal saptamanın yanı sıra, Kaspersky Internet Security 2009 gizli veri koruması için çeşitli etkin yöntemler ortaya koyuyor. Bu yöntemler şunları içeriyor: Güvenilir olmayan uygulamalar için gizli verilere erişim sınırlaması
(kullanıcının bazı depolamaları gizli bilgi depolaması diye işaretleyebileceği ve güvenilir grupta olmayan her uygulamanın kullanıcı onayı olmadan verilere erişiminin durdurulacağı özel bir mekanizma. Bu sizin kişisel verilerinizi çalma yönündeki her türlü çabayı fiili olarak engelleyebilir.)
# Dolandırıcılık/kimlik çalma üzerine kurulan siteleri engellemek için Anti-Phishing Modülü (internet tarayıcılarında ve anlık messenger'larda)
# Oturum ve ekran hırsızlıklarına karşı ek bir oturum ve şifre koruması olarak sanal klavye (örneğin internet bankacılığında)

Techno-Labs: İnternet kullanıcılarının canını sıkan konulardan biri de spam e-postalar. Kaspersky 2009'da bu tip can sıkıcı e-postaları engellemeye yarayacak bir filtreleme sistemi bulunuyor mu?

Alexander Lebedev: Evet. Kaspersky Internet Security 2009 istenmeyen e-postaları filtrelemek için bir Anti-Spam Modül'e sahip. Bu modül, kullanıcıyı istenmeyen ve zararlı olabilecek içeriklerden koruduğu gibi aynı zamanda spam sınıflandırma konusunda da zaman tasarrufu sağlıyor. Her kullanıcı, benzersiz bir beyaz liste ve kara liste yaratıp gerçek mesajları kullanarak Anti-Spam Modülü'nü deneyebilir. Kendi kendine öğrenme Bayes algoritması, spam e-postaların doğru filtrelenmesini sağlar. Microsoft Outlook, Microsoft Outlook Express, Mozilla Thunderbird ve The Bat! dahil en popüler e-posta kullanıcıları için eklentiler Anti-Spam Modülü'nü basit ve gerçekten şeffaf hale getirir. Güncellemeler; en son spam mesajlarını göstermek ve tanımlayıcı metin ile karakteristik ifadeler için "yakın zamanda kullanılan terimleri" içerir. Ayrıca görüntü tanıma ve mesaj başlığı analizi de bulunuyor. Aşırı ağ trafiğini önlemek için, e-posta zamanlayıcısı e-postayı mesaj üst bilgisi ile sınırlayabilir.
İstenmeyen e-postalar, kullanıcının bilgisayarına bile ulaşmadan doğrudan sunucudan silinebilir.

http://www.kaspersky.com.tr
 
Yukarı Alt