Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evrenNokia N8 ve 8 özelliği.

Nokia'nın yeni cep bombası N8, bayrağı N97'den almaya geliyor! İşte fiyatı ve bilmeniz gerekenler...

Nokia'nın bu yıl çıkacak olan yeni N8 modeli, bayrağı N97'den devralacak.

Android 2.2, iPhone HD ve Windows Phone 7 gibi rakiplerle birlikte akıllı cep telefonu piyasasında rekabet daha da sert geçecek. Nokia N8 de Symbian^3 işletim sisteminin getirdiği güçlü yetenekler ve sahip olduğu etkileyici donanım özellikleriyle rekabet edecek .

Peki nokia N8'in bu rakipler karşısında bir şansı var mı? Gelin birlikte Nokia N8 hakkında merak edilen 8 sorunun cevaplarına bakalım...

1. Nokia N8 çıkış tarihi ne zaman?


Nokia'nın yeni akıllı cep telefonu 2010'un 3. çeyreğinde piyasaya çıkacak. Muhtemel çıkış tarihi iPhone HD'den ve Android 2.2'den sonra ama Windows Phone 7'den önce olabilir.

2. Nokia N8 fiyatı ne?

N8'in satış fiyatının vergilerden önce 370 Euro ya da kaba bir hesapla 750 TL civarında olması bekleniyor. Türkiye'de bu fiyat katlanacaktır.

Bir başka hesaba göre Nokia'nın etkileyici cebi N900'den yaklaşık 300 TL daha ucuz olması bekleniyor. Bu fiyatlandırma için Nokia'nın N8 ile ExpressMusic 5800 modelinin başarısını taklit etmek istiyor yorumları yapılıyor.

3. Symbian^3 işletim sistemi

Açık kaynak kodlu yeni Symbian işletim sisteminin özellikleri bu telefonun başarısı için çok önemli. Dokunmatik ekranlara uygun tasarlanan bu işletim sistemi el hareketlerini ve çoklu dokunmatiği de destekliyor.

Hızlı multi-tasking için daha iyi sistem kaynakları kontrolü de bu cep telefonun daha akıcı bir çalışma sergileyeceği anlamına geliyor.

4. Ev ekranları

Home screen yani ev ekranı uygulamaların listelendiği bir masaüstü ve Nokia N8'de 3 adet böyle masaüstü var. Rakiplerinde 8-10 adet olabiliyor, bu da N8'in kısa vadede değil ama uzun vadede bir zayıf noktası oluyor. Ovi Store'dan uygulama indirdikçe bunlar doluyor.

5. Muhteşem bir kamera

N8'in kamerası tam 12 mgeapiksel ama iş sadece megapiksel çokluğunda bitmiyor. Carl Zeiss lens, Xenon flash ve Nokia açıklamasına göre kompakt dijital fotoğraf makinelerindekileri utandıracak bir algılayıcısı olacak.

720p HD video kaydı ve HDMI çıkışıyla medya özellikleri gerçekten de çok etkileyici. Pek çok kullanıcı ayrı bir fotoğraf makinesinden vazgeçebilir.

Nokia N8'in kendi içerisinde 16 GB bellek yer alıyor. Bellek kartıyla bu 32 GB'a çıkartılabiliyor.

Noka'nın gerçekten abarttığı nokta ise Dolby Digital Plus Surround ses desteği oluyor...

6. Sosyal ağ desteği

Yeni nesil akıllı cep telefonlarının olmazsa olmazları arasında yera alan Facebook,Twitter ve daha fazlası tek bir uygulama içerisinden erişilebilir olacak. Sosyal ağlar üzerinde planlanan etkinlikler otomatik olarak takvimde işaretlenecek.

7. Bağlantı seçenekleri

Bluetooth 3.0 desteği ve daha önce belirttiğimiz gibi HDMI çıkışı, 10.2 Mbps 3G HSDPA desteği, 2mm şarj bağlantısı, Mikro USB veri ve şarj bağlantısı, 3.5mm kulaklık bağlantısı ile bağlantı seçenekleri de güçlü.

8. Teknik özellikler

Ekranının OLED olması özellikle güneşli havalarda büyük bir avantaj. Çoklu dokunmatik ekranı, 50 saat müzik dinlemeye imkan tanıyan pili ve donanım özellikler güçlü, dikkat çekici.

* Boyutlar 113.5mm x 59mm x 12.9mm
* Pili takılı ağırlığı: 135g
* Ekran boyutu: 3.5"
* Ekran özellikleri: 16:9 Oranına sahip (640 x 360 piksel) OLED
* Dahili hafıza: 16GB
* MicroSD bellek kartı, tak-çıkar, 32GB'a kadar destek
* Menu, açma-kapama, klit, ses ve kamera tuşları var.
* Çoklu dokunmatik, sanal klavye
* Kapasitif ekran
* Oryantasyon alıcısı
* Pusula
* Ortam ışığı algılayıcı
* BL-4D 1200 mAh Li-Ion pil

Elbette telefonun başarılı olup olmayacağını piyasaya çıkınca göreceğiz.


 
Yukarı Alt