1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

5,5 milyon abone operatör değiştirdi


 1. Crown

  Crown olduser

  Kayıt:
  14 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2.733
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Ankara

  Ucuz konuşma cazip geldi; 5,5 milyon abone operatör değiştirdi.

  [​IMG]

  Türkiye'deki aboneler cep telefonu numarasını taşıma konusunda Avrupa'yı geride bıraktı. Turkcell, Avea, Vodafone arasındaki ucuz konuşturma yarışı sebebiyle 8,5 ay gibi kısa bir sürede 5,5 milyon kişi numarasını başka operatöre taşıdı. Bu rakam 67,5 milyon abonenin içinde yüzde 8'e denk geliyor. 7 gün sonra cep'ten görüntülü konuşma, televizyon izleme imkanının başlamasıyla daha çok abonenin operatör değiştireceği belirtiliyor.

  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, söz konusu tabloyu yorumlarken, "Avrupa'da şu ana kadar toplam değiştiren abone sayısı zaten yüzde 8. Avrupa Birliği'nde yaklaşık 3-4 senede hatta 5 senede geldikleri noktaya biz 8,5 ayda geldik. Aynı hızla devam ediyoruz. Bu oran yüzde 10'u bulur." ifadelerini kullandı.

  110 BİN YÜZER GEZER ABONE

  Sürekli operatör değiştiren 'yüzer gezer abone' oranının yüzde 2 civarında seyrettiğini belirten Acarer, bu sayının 67,5 milyon abone içinde 110 bin kişiye denk geldiğini açıkladı. Bu tür numara taşımanın 3 operatörü de mağdur ettiğini, abonelerin borçlu fatura bırakıp diğerine geçtiğini söyleyen Acarer, yüzer gezer abonelere sınırlamalar getirdiklerini vurguladı. Acarer, "Operatörlerle görüşüldü numarasını bir kez değiştiren 3 ay içinde diğer operatöre geçemeyecek. Uygun olmayan geçişlerin önüne geçeceğiz." şeklinde konuştu.