Kayıt
10 Nisan 2007
Mesajlar
7.172
Beğeniler
0
Şehir
Paralel evren


Telekomünikasyon devi 4G şovu yaptı...

Nokia Siemens'in 4G şovu herkesi büyüledi: 4G demek sadece hız demek değilmiş...

Son zamanlarda mobil kullanıcılar için büyük önem taşıyan Long Term Evoluiton ya da kısa adıyla LTE dillerden düşmüyor. Hızlı mobil veri aktarım sistemi LTE prototipi, Mobile World Congress'de tanıtılmıştı. Ardından Samsung ve Nokia'nın LTE atılımları gündemi epeyce meşgul etti.

LTE'nin en büyük avantajı sağladığı büyük hız. Nokia Siemens ise konunun sadece hız değil, aynı zamanda düşük gecikme süresi açısından büyük önem taşıdığını söylüyor. Yaklaşık 20 milisaniyelik gecikme süresi, HSPA'nın neredeyse yarısı. 120 milisaniyelik gecikme süresine sahip GSM'e göre ise çok daha başarılı.

Nokia Siemens bu düşük gecikme süresinin önemini iki örnekle gösterdi. Firma Cebit'te LTE bağlantısı üzerinden Nintendo Wii ile gerçek zamanlı bir masatenisi oyunu ile bu konudaki imkanları gösterdi. Ayrıca Nokia Siemens'in LTE ile gerçekleştirdiği video konferans demosu da büyük başarı ile tamamlandı.

Şu anda 28 ülke, 59 operatör LTE ağ alt yapısı çalışmalarını sürdürüyor. 2010 sonlarında ise aktif kullanımın başlaması planlanıyor.
 
Yukarı Alt