Takımı
Besiktas
Herkese selam. Geçenlerde sıfır araç önerileriniz adı altında bir başlık açmıştım hatırlayanlarınız vardır. Bazı değişiklikler oldu, ikinci el almam icab ediyor an itibariyle. Son zamanlarda kendim de bayağı araştırıyorum. 5 Senedir aile aracımız olan VW Jetta 1.6 TDi Triptonic kullanıyorum. Dizel araçların bakımları biraz ağır oluyor, motoru yoruyor ve özellikle otomatik vites araç şanzumanları belli bir süre sonra kronik sorunlar göstermeye başlıyor. (en azından insanlar böyle söylüyor, 5 senedir sıfır olarak aldığımız araçta herhangi bir problem görmedim ufaktan geri kaçırmaları dışında.)

Şimdi araştırmalarım sonucunda Benzinli araçların bakımlarının daha kolay olduğu, daha az baş ağrıttığını duyuyorum. Sizlere de sormak istedim.

2. El araç olarak fiyat limitim 40-42 lira civarı. Bu fiyatlara sahibinden'den baktığım kadarıyla en eli yüzü düzgün diri duran Megane 2 grubu görünüyor. Sizlerin tavsiyelerini de duymak isterim.

Vakit ayırıp değerli yorumlarını esirgemeyen herkese şimdiden teşekkür ederim :beer:

Server
Seçiniz...
Takımı
Besiktas
Astra H kendim kullanıyorum. Genel anlamda memnunum. İnsanlar dizel bakımı ağırdır derken neyden kastediyor çok merak ediyorum. 5 senedir aktif araç kullanıyorum. 3 adet dizel aracım oldu rutin yağ bakımı harici bir şey yaptırmadım :D

Takımı
Besiktas
Astra H kendim kullanıyorum. Genel anlamda memnunum. İnsanlar dizel bakımı ağırdır derken neyden kastediyor çok merak ediyorum. 5 senedir aktif araç kullanıyorum. 3 adet dizel aracım oldu rutin yağ bakımı harici bir şey yaptırmadım :D
Benzinde motor yağını suyunu değiştir devam diyorlar. Mazotta partikürler, işte enjektörler filtreler ateşleme bişeyleri falan izlediğim birsürü videolarda ustalar bunlardan bahsediyorlar. Sürekli uzun yol yapıyorsan dizel daha mantıklı ama günlük kullanım senede 1-2 uzun yol kalanında şehiriçi ise benzinli daha mantıklı diyorlar.

Hakikaten Astra H'ler bayağı iyiymiş he, seviyorum ben bu kasaları :starving:

Server
Seçiniz...
Takımı
Besiktas
Benzinde motor yağını suyunu değiştir devam diyorlar. Mazotta partikürler, işte enjektörler filtreler ateşleme bişeyleri falan izlediğim birsürü videolarda ustalar bunlardan bahsediyorlar. Sürekli uzun yol yapıyorsan dizel daha mantıklı ama günlük kullanım senede 1-2 uzun yol kalanında şehiriçi ise benzinli daha mantıklı diyorlar.

Hakikaten Astra H'ler bayağı iyiymiş he, seviyorum ben bu kasaları :starving:
Astra H da euro 4 motor var yani partikul filtresi yok :D Isıtma bujisinin tanesini 35 TL almıştım en son :D :D

Takımı
Besiktas
Eğer birileri bir şeyler yazmamaya devam ederse Astra H alacağım :lol:

Takımı
Seçiniz...
Aklın varsa ikinci el alma. Alacaksan da 98798 farklı yere göster arabayı, 2-3 farklı expere sok, adamla sözleşme imzala, dediği harici şeyler çıkarsa çoluğunu çocuğunu varını yoğunu al.

95 Model Doğan S sattım, boyasız, değişensiz, işlemsiz, sök-taksız, orjinal. 3 sene bindiğim evladım gibi baktığım araçtı, neyi var neyi yok açıklamaya yazdım, adam geldi baktı, aldı ve gitti.

1 ay önce Honda Civic için Kocaeli'den Osmaniye'ye gittim, gitmeden önce adamdan detaylı video resim falan filan aldım, şurada göçük var, şu exper raporu böyle falan fistan gittik.
Baktık ettik, iyi hoş güzel, expere soktuk exper adamın dediğin harici 1 sök-tak var dedi, iyi tamam dedik, fiyatı düşürdük, aldık geldik.

Sağ ön çamurlukta göçükler vardı, dün sanayide bi arkadaşın tavsiyesiyle göçükleri yaptırmak için ustaya gittik, adam baktı etti, kaputu açtık, nedir ne değildir.
Adamın dediği, bu tarafta bi işlem var ya da ufak kazası var, sol far ile sağ far arasındaki açılar, kaputun, panjurun arasında ki açılar birbirini tutmuyor.
Aksine, exper'in raporunda sök-tak olan çamurluk ok gibi duruyor, göçük olan da işlem var gibi duruyor.

Sonuç itibari ile işlem falan yaptırmadım, bunun düzelmesi için ön tarafın kompile sökülmesi gerekliymiş, bu seferde orjinal diye aldığımız araç kaput çamurluklar sök-tak olucak.

Almayın abi ikinci el, herkes sizin gibi doğru değil, doğru gözüken eğrilerden, karaktersizlerden oluyor.

Ben Tofaş sattım, şimdi diyeceksiniz ki altı üstü Tofaş hep boyalı olsa, değişen olsa ne olacak. İşte o işler öyle değil, bu işi severek yapınca mevzu farklı oluyor.
95 yılında fabrikadan çıkarken atılan boyası ve astarı üstündeydi aracımın, neyi varsa yazdım, arayana anlattım adam geldiğinde ne anlatıldıysa onu gördü, aldı ve gitti.

Velhasılıkelam, alacağınız araç tanımadığınız birindeyse, iki tatlı sözüne güler yüzüne hiç bi şekilde kanmayın, bilen biriyle gidin, gerekirse farklı kişilere defalarca gösterin.

İMKANINIZ VARSA DA İKİNCİ EL ARAÇ ALMAYIN.

Server
Assos
Takımı
Besiktas
Aklın varsa ikinci el alma. Alacaksan da 98798 farklı yere göster arabayı, 2-3 farklı expere sok, adamla sözleşme imzala, dediği harici şeyler çıkarsa çoluğunu çocuğunu varını yoğunu al.

95 Model Doğan S sattım, boyasız, değişensiz, işlemsiz, sök-taksız, orjinal. 3 sene bindiğim evladım gibi baktığım araçtı, neyi var neyi yok açıklamaya yazdım, adam geldi baktı, aldı ve gitti.

1 ay önce Honda Civic için Kocaeli'den Osmaniye'ye gittim, gitmeden önce adamdan detaylı video resim falan filan aldım, şurada göçük var, şu exper raporu böyle falan fistan gittik.
Baktık ettik, iyi hoş güzel, expere soktuk exper adamın dediğin harici 1 sök-tak var dedi, iyi tamam dedik, fiyatı düşürdük, aldık geldik.

Sağ ön çamurlukta göçükler vardı, dün sanayide bi arkadaşın tavsiyesiyle göçükleri yaptırmak için ustaya gittik, adam baktı etti, kaputu açtık, nedir ne değildir.
Adamın dediği, bu tarafta bi işlem var ya da ufak kazası var, sol far ile sağ far arasındaki açılar, kaputun, panjurun arasında ki açılar birbirini tutmuyor.
Aksine, exper'in raporunda sök-tak olan çamurluk ok gibi duruyor, göçük olan da işlem var gibi duruyor.

Sonuç itibari ile işlem falan yaptırmadım, bunun düzelmesi için ön tarafın kompile sökülmesi gerekliymiş, bu seferde orjinal diye aldığımız araç kaput çamurluklar sök-tak olucak.

Almayın abi ikinci el, herkes sizin gibi doğru değil, doğru gözüken eğrilerden, karaktersizlerden oluyor.

Ben Tofaş sattım, şimdi diyeceksiniz ki altı üstü Tofaş hep boyalı olsa, değişen olsa ne olacak. İşte o işler öyle değil, bu işi severek yapınca mevzu farklı oluyor.
95 yılında fabrikadan çıkarken atılan boyası ve astarı üstündeydi aracımın, neyi varsa yazdım, arayana anlattım adam geldiğinde ne anlatıldıysa onu gördü, aldı ve gitti.

Velhasılıkelam, alacağınız araç tanımadığınız birindeyse, iki tatlı sözüne güler yüzüne hiç bi şekilde kanmayın, bilen biriyle gidin, gerekirse farklı kişilere defalarca gösterin.

İMKANINIZ VARSA DA İKİNCİ EL ARAÇ ALMAYIN.
Ben dediklerine katılıyorum ama bu kadar inciğine cinciğine inince de o zaman git sıfır araba al kardeşim moduna giriyor insanlar. Bende senin gibi pimpirikliyim. Dediklerinde sonuna kadar haklısın velhasıl kelam 2. el alınacaksa da bazı şeyleri görmezden gelmek zorundayız.

Gökhan kardeşmi benim de 50 lira bir bütçem vardı, 1 ay önce aldım daha aracı Citroen C3 aldım, 1.4 benzinli yarı otomatik vites. Valla ufak tefek görmediğim noktaları haricinde araç çok temiz. İlk uzun yolumu da dün yapmıştım çokta güzel yakıyor. Yani en azından beni tatmin etti. Fransız arabası vs diye hor görebilirler aldanma, o paralara böyle arabalar bence en güzelleri :) Bir bak istersen..

Server
Feronia
Takımı
Fenerbahce

Sadece ikinci el araba alım satımlarındaki sorun muhabbetini görüp bu kanalı paylaşmak istedim, bilgim yok.

Takımı
Seçiniz...

Sadece ikinci el araba alım satımlarındaki sorun muhabbetini görüp bu kanalı paylaşmak istedim, bilgim yok.
Bizim burda bu, aradım Sami abiyi önümüzde ki hafta gidicem, bakıcaklar.
Aldığım yerde ki exper'in dediği harici bişey çıkarsa zaten Exper'i mahkemeye verip donuna kadar alıcam.
Hiç kimse kusurlu mal satamaz, kusurlarını da söylemek zorunda.
Şahısı ve firmayı direkt mahkemeye verip donuna kadar alabiliyorsun ki alıcam da.

görmezden gelmek zorundayız.
Görmezden gelebilirsin ki zaten görmezden de geldim, değişen yok dedi sök-tak çıktı. Kocaeli'den Osmaniye'ye gitmek-gelmek bin lira masraf oluyor.
Dün de baktırınca çok farklı şeyler gözükmeye başladı, zaten ısınamamıştım aracı bişey varmışta ısınamadım.

Şöyle ok gibi araç veripte, gidip böyle bir araca düşmek içimi daraltıyor, canımı sıkıyor, anlatamam size durumumu. Resmen paranla rezil oluyorsun.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bende otomatik 2009 model hb megane 2 var.
Bundan önce 2017 corolla vardı, sıfır almıştım. Açıkçası fiyat-performans olarak bakınca megane her şeyiyle daha iyi. Araç pert olmasına rağmen yol tutuşu bile corolladan daha iyi. Ben tavsiye ederim megane'ı.
2017 corolla 1.33 manuel- sıfır = 65 bin
2009 megane 1.6 expression plus hb (lpg) manuel - pert = 30 bin

Corolladan öncede 2012 dizel aveo vardı, 30 binden almıştım. İki arabayıda fiyat-performans ve konfor olarak 10'a katlardı ama Türkiye'den çekildi...

Server
Seçiniz...
Takımı
Besiktas
Bende otomatik 2009 model hb megane 2 var.
Bundan önce 2017 corolla vardı, sıfır almıştım. Açıkçası fiyat-performans olarak bakınca megane her şeyiyle daha iyi. Araç pert olmasına rağmen yol tutuşu bile corolladan daha iyi. Ben tavsiye ederim megane'ı.
2017 corolla 1.33 manuel- sıfır = 65 bin
2009 megane 1.6 expression plus hb (lpg) manuel - pert = 30 bin

Corolladan öncede 2012 dizel aveo vardı, 30 binden almıştım. İki arabayıda fiyat-performans ve konfor olarak 10'a katlardı ama Türkiye'den çekildi...
Ağır hasarlı araç aldığın için pişman mısın? Seni üzen yanları oldu mu ?

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Ağır hasarlı araç aldığın için pişman mısın? Seni üzen yanları oldu mu ?
Aracı ben almadım, babam aldı, ben zittin sene almazdım pert araç, corolla benimdi mesela gittim sıfır aldım, pimpirikli adamım bende.

Genel olarak yaşadıklarımız hakkında bilgi vereyim pert araçla başımızdan geçenler hakkında.

Megane'dan önce 2014 model dacia aldı yine pert.

Araba çok kez yolda kaldı. 5-6 farklı yerde arıza çıktı, çok kez sanayiye gitti geldi, çözüldü dendi ama yine yolda kaldı. Yetkili servise götürdük, 20 bin liraya aldığımız araç için 8 bin lira masraf çıkarttı.
En az 20-30 kez sanayiye gittikten sonra ve 5 bin liranın üzerinde masraf yaptıktan sonra, bir daha yolda kalmadı diye hatırlıyorum ama araba düzeldikten kısa süre sonra sattı, alan kişi hiç yolda kaldım diye aramadı ama belki kaldı ama o aramadı bilmiyorum...
Yolda kalmak tahmin edersiniz ki berbat bir şey, özellikle yedek arabanız yoksa yani sizi gelip alabilecek birisi yoksa daha berbat bir şey. Allahtan ekstra olarak benim araba vardı da her yolda kaldıklarında gidip aldım :)

Dacia satıldıktan sonra megane'ı gidip aldı.

Bu megane birde otomatik araç, bildiğin intihar gibi bir şey otomatik pert araç almak. Arkadaşından aldı bu aracıda. 200 bin kmde. Aracı aldıktan sonra lpg'sinde sorun çıktı, 50 TL'ye hallettirdik. Vitesinde sorun çıktı 250 TL'ye hallettirdik. Bir yerinde daha hata çıkmıştı tam hatırlamıyorum oda 250 lira civarı bir şey tuttu herhalde. Şimdide airbag hatası veriyor, koltukları oynatınca airbag bağlantısı kopmuş(zaten arabada airbag olduğunu da düşünmüyorum sadece boş bağlantı kablosu çıkmıştır muhtemelen) oda bir 100 TL'ye falan halledilir ama yaptırmadık kullanıyoruz öyle. (Arabayı alalı 6 ay olmadı bu arada, bu sorunların hepsi kısa zamanda çıktı yani) Zaman zaman arabanın direksiyonunda çatırdama falan var, arka koltuk kemeri çıkmıyor, bagaj kendi kendine açılıyor gibi ufak tefek sorunları var. Lastikleri kabak yapana kadar kullanmış bu yüzden yolda patladılar öyle yolda kaldık onun dışında mekanik olarak hiç yolda bırakmadı.
Yani özet olarak Dacia ağzımıza sıçsada megane üzmedi diyebilirim. Ha yine sanayiye götürüyorsun zırt pırt ama bu paraya araba almayı bırak otomatik araç güzel bir fırsat. Sanayi'ye ben hiç gitmeyeyim, hiç sorun çıkarmasın diyorsan hiç bulaşma pert araca çünkü illaki sorun çıkartıyor dost işi olsa bile. Çünkü bu araçların toplanma hikayesi belli, neden pert oldukları belli.
Megane'ı babam bana satsa alır mıyım mesela kesinlikle alırım ama hiç bilmediğin tanımadığın bir adamdan pert araç alınca %99 Dacia'da ki gibi olacak. O yüzden pek tavsiye etmem...

Takımı
Besiktas
Oooh güzel bol bol yorumlar gelmiş. @Chorus valla bro megane 2 ler benim de çok hoşuma gidiyor açıkcası, fiyat performans aracı tam. İkinci el araç muhabbetine gelirsek bu iş gerçekten çok detaylara kalıyor.

Geçenlerde bi arkadaşım megane 2 aldı. Ekspertize götürdü motora bak yeter dedi, motor temiz çıktı tamam dedi aldı arabayı. Sonrasında detaylı araç temizliğine götürmüş tavan döşemelerini falan sökmüşler, diyor ki aracın ortasında "kaynak" var. Ulan araç ikiye mi bölünmüş nasıl bir kaza yapmış artık bilmiyoruz aracı bildiğiniz kaynaklarla tutturmuşlar :lol: Sonrasında bir çingeneye satmıştı o da öldüm fiyatına.

Üniversitede bi arkadaşım vardı Bursa'lı. Çocuğun dini imanı aldığı nefesi araba. Sürekli araba al sat yapıyor. Çocukta bir çene var ama, köre gözlük, sağıra kulaklık satar yeminle. Diyordu ki Mudanya'daki bütün ekspertizlerle tanışıyorum aram çok iyi. Taksi çıkması linea satıyor birisine, ekspertize bir gidiyorlar ekspertiz alıcıya "abi araba taş gibi tertemiz, km orijinal 90.000'de al arkana bakmadan bin yıllarca kuruş masraf yaptırmaz" diyor. Halbuki araç aslında 250.000km yol yapmış, motor bitik defalarca kazası değişeni var. Yani diyeceğim o ki ikinci elde gerçekten satın aldığın adamın dürüstlüğüne iyice emin olup, başka başka yerlerde iyice baktırmak lazım. Günün sonunda iş yine şansa kalıyor, yapacak adam yine yapacağını yapıyor...

Yukarı Alt