14/05/2011 konuğu Leetnock

- Merhabalar, ilk önce kendinizi tanıtırmısınız?

Merhaba, bildiğiniz üzere adım Cihan, doğma, büyüme, yaşama İzmir'liyim :P. GameBayi'de iş geliştirme yöneticisi olarak çalışmaktayım. Extraloob adminliğini kendi isteğim üzere üstlenmekteyim. Forumları seviyorum, yoğunluğun hat safhada olduğu zamanlarda bile bir elim her daim forumlardadır. Bir hobi diyebiliriz

- Nickinizin anlamı nedir?

İki anlamlı kelimeyi birleştirip, değiştirerek oluşturduğum birşey. Araştıran bulur belki

- Tekrar döndükten sonra gördüğün değişiklikler nelerdir?

Değişen sadece isimlerdi. Sistem, işleyiş herşey aynen gidiyordu. Burada bir potansiyel var ama yıllardır bir türlü değerlendirelemiyor diye düşündüm. Extraloob'un Türkiye'nin en iyi oyun sitesi olabileceğine inandığımdan bu projeyi başlattım. Şu an bir geçiş sürecindeyiz, geçiş sürecini sancısız hallediyoruz gibi. Zamanı gelince, istediğim ekip ortamına sahip olunca büyük projelerimize başlayacağız.

- Hayatında dönüm noktası olarak gördüğün bir olay oldu mu?

Evet, bir karar verip Wahrenheit.com u baştan kurmam oldu. İnandığım birşeyin peşinden gittim, Beklentilerimin üstünde bir sonuç elde ettim. Bu iyi sonuç bana ve ekip arkadaşlarıma bir çok kapı açtı. Onlarca şirket ile tanıştım, görüştüm, reklamlarını aldım. Joygame, GameBayi bunlardan biriydi. Joygame de çalıştım bir müddet ancak idealimdeki nokta daha yüksek bir yerdi. Joygame bana göre bir yer değildi. İstifa edip GameBayi'ye geçtim. Kendi fikirlerimi işleyebiliyorum burada, doğru bir seçim yapmış olduğuma inanıyorum, ki şu an görüştüğüm oyunlar, projeler Türkiye'nin en zirvesine göz dikmiş oyunlar ve projeler. Bunu beni evimde gibi hissettirecek bir kurum altında yapmam gerekiyordu.

- Hayatta en çok hangi hatandan pişman oldun?

Pişmanlar pişmanı olacağım bir hata yapmadım henüz. Tabi ufak tefek hatalarım olmuştur ama gelip geçmiştir. Şans benden yana olsa gerek ki aldığım kararların çoğu başarılı sonuçlandı, hatalı kararlarla henüz karşılaşmadım, umarım karşılaşmam da.
Hobilerinizden birinin forumlar olduğunu söylediniz. Peki genel anlamda Hobileriniz, varsa fobileriniz nelerdir?

İş dönüşü koltuğa uzanıp abur cubur eşliğinde amerikan dizilerini izlemek en büyük hobim şu sıralar, çok keyifli oluyor. Bunun yanı sıra müzik vazgeçilmezimdir. Kulaklık kulağımdan hiç çıkmaz, sanırım bu da bir hobim (: Ve tarih diyebilirim. Boş vaktim olduğunda, sıkıldığımda wikipedia ile tarihe yolculuğa çıkarız. Sırf tarih değil aslında değişik kültür ve topluluklara ilgi duyuyorum. Bunun en başında Almanya geliyor. Son zamanlarda Almanya tarihini, yapısını çok okuyorum.

Yüksek ses ( yüksek ses olan yerderlen kaçarım her zaman, dolayısıyla caddeleri de sevmem, gideceğim yere her zaman ara sokaklardan gitmeyi tercih ederim.) ve Haşereler o lanet olası ufak siyah şeyler

- Müzik demişken, ne tür müziklerden hoşlanırsınız? En sevdiğiniz şarkılardan bir kaç örnek verir misiniz ?
Güzel olanı dinlerim aslında. Belli bir türüm yok. iPoduma şöyle bir baktığımda trance,house,hiphop,classic,rock,rap,slow hepsinden var. Eski müziklerden, 70 li yıların müziklerinden hoşlandığımda oluyor. Ancak metal müzik hiç yok, metal müzikten hoşlanmıyorum. Bunun yanı sıra Romanya'nın pop müzik kültürü mükemmel, her biri ayrı güzel. Tabi, en sevdiklerimden bir kaç örnek vereyim;

- Hayatında örnek aldığın biri var mı?

Örnek değil de ilham aldığım kişiler var tabi. Bilgisayar, internet sektöründe başarıyı genç yaşta elde etmiş kişilerden ilham alıyorum. Mark Zuckerberg bunlardan bir tanesi.

- Seni en çok ne kızdırır ?
Beni en çok birinin bana sesini yükseltmesi kızdırır. Gelip tokat atsın daha iyi benim için. Birisi bana sesini yükselttiği zaman sinirim tavan yapar, ne yapacağım hiç belli olmaz. Bunun yanı sıra, kendini hiç geliştirememiş, robot gibi yaşayan insanlar beni kızdırır, açıkcası dövesim gelir onları.

- Haftalık/aylık atkip ettiginiz dergi var mı?

Level dergisini alırım her ay, Free2Play i de gördüğüm zaman alırım ancak onlar şu sıralar 3 ay da 1 yayına giriyorlar ve ya 2 ay, takip etmesi zor oluyor.Yeni çıkacak olan Free2Play sayısında röportajımın olduğunu belirteyim üyelerimize, ilk onlar duymuş olsunlar.

- Birazda spor diyelim. Sporla aran nasıl ve amatör olarakta olsa yaptığın bir spor var mı ?

Spordan tamamen koptum bu yıl. Eskiden lig maçlarını takip ederdim, izlerdim ancak bu sene o da yok. Lig deki puan durumu nedir deseniz inanın onu dahi bilmiyorum. Yaptığım bir spor şu an maalesef yok.

Bu kopukluğun Galatasaray’ın şu anda ligdeki kopukluğuyla da alakası var sanırım :P

- Takip ettiğin dizi var mı ? Varsa hangi dizileri takip ediyorsun?

Takip edip bitirdiğim bir çok yabancı dizi var. Şu sıralar Heroes ve How i met your mother dizilerini takip ediyorum. Takip ettiğim herhangi bir Türk dizisi maalesef yok.

- Peki izlerken nefes almadan izlediğin filmler neler ?

Film konusunda pek tatminkar değilim. Şöyle açıklayayım, yüz binlerin beğendiği, olumlu yorumladığı filmleri hiç beğenmediğim oluyor. Filmden ziyade zaten dizi izleme taraftarıyım. Ancak geçenlerde izlediğim American History X filmi gayet etkileyiciydi, eski bir film aslında ancak yeni fırsatım oldu, hala izlememişlere önerebilirim.

- Kişisel özellikleri geçelim ve oyun hayatına gelelim :) Şu anda severek oynadığın oyunlar nelerdir?

Şu an severek oynadığım hiç bir oyun yok. Hatta oynadığım herhangi bir oyun yok öyle diyeyim. Test için oyunlara giriyorum, gelecek görürsem hemen bir görüşme ayarlıyorum, iş konuşuyoruz anlaşıyoruz ve ya anlaşamıyoruz, oyunlarla haşır neşirliğim bu şekilde şu sıralar.

- Gamebayi, Türkçe destekli pek çok oyun getirdi. Acaba bundan sonra gelecek oyunlarla ilgili bilgi verebilir misin?

Tabi, bir çok oyun ile görüşüyoruz. Mmorpg var, fps var, web tabanlı oyunları var, Facebook oyunları var. Birçok tür oyun var. Ama şunu belirtebilirim, çok yakın sürede tüm Türkiye'nin oynayacağı bir FPS oyun için çalışmalara başladık, serverlar Türkiye'ye taşınıyor, Community ve GM ekibi burada olacak, alt yapıyı oluşturuyoruz.

- Son olarak extraloob üyelerine söylemek istediğin bir söz, vermek istediğin bir mesaj var mı ?

Çoğunuzun bildiği gibi ben de extraloob.com a deneme moderator başvurusu yapmış, dmod olarak bu serüvene başlamış biriyim. Ben de rütbeler atladım. Moderator oldum, Global Moderator oldum.. Bu durum size ilham verebiliyorsa ne mutlu bana. Ancak bu şans değil tabi ki, bazı fedakarlıklar yapmanız gerekiyor. Sıradan bir insan olmayın, robot olmayın. Bir oyuna başlayıp onda saplanıp kalmayın. Kendinizi geliştirin her zaman, 7 milyar insandan farkınız olsun. Herkes silkroad oynayabilir, herkes forumlarda yazabilir. Sen ne den + olarak bir photoshop öğrenmeyesin, fark yaratmayasın? Neden php yazılım dilini öğrenmeyesin? Gözünüzde büyütmeyin.. Bunları yapan insanların sizlerden hiç bir farkı yok. Ben bu gün buradayım, sizlerden hiç bir farkım yok. Ben fedakarlık yaptım, oyuna girmedim, photoshop a merak sardım, websiteler ile uğraştım, yeri geldi uykusuz kaldım, bilemediğim şeyler oldu kafayı yedim, uğraştım, didindim. Bir çoğunuz eminim gözünde büyütüyor. İnanın bana bir kaç yıl önce bana deselerdi bu işte olacaksın bunları yapacaksın, inanmazdım. Hayatta neyin ne olacağı gerçekten belli olmuyor. Biz yarın için planlar yaparken Tanrı yukarıda bize gülüyor sanırım (:. Kısacası.. robotik yaşamayın her insan gibi yatana kadar oyun oynayan, veya tv izleyen biri olmayın. Hep yeni birşeyler öğrenme derdine düşün, ve ya bir konuda kendinizi geliştirin o seçtiğiniz yolun en iyisi olmaya çalışın. Ve kesinlikle bir kaç tane yabancı dil öğrenmeye bakın.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Teşekkürler röportaj için :muck:

Ayrıca sormak istedikleriniz konu altından belirtebilirsiniz, cevaplamaya çalışacağım.

Leetnock demiş ki:
Teşekkürler röportaj için :muck:

Ayrıca sormak istedikleriniz konu altından belirtebilirsiniz, cevaplamaya çalışacağım.
hangi üniversite ve hangi bölümden mezunsunuz :?:

güzel olmuş :) şu dmod dan yukselişi biraz daha acıklasaymış daha super olurmuş :)

TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Baştan sona keyifle okudum, harika bir röportaj olmuş eline sağlık Tony :beer:

Ve Cihan kardeşimizi de azda olsa tanımış olduk
:muck:

Süper ya tanıdık sonunda adını da öğrendim Cihan abi ^^ Benim bir sorum olacaktı, üyeler bunu sorabilirlerdi belki çekinmiş olabilirler ama bende çalıştığım yeri bilmek isterim. Extraloob ile bağlantınız nedir, nerden aklınıza geldi burayı satın almak? Çünkü ben uzun süredir burdaydım takıldım baya, hani hiç adım kötü bir olaya karışmadı ben kötü bir olaylada karşılaşmadım. Bu olaya açıklık getirebilir misiniz? Bir yatırım olarak gördünüz sanırım ama extraloob burayı nasıl satmayı düşündü?

gerçekten zevkle okuduğum bir röportaj dı hazırlayanın ellerine sağlık.

leetnock un en sondaki yazdıgı cümleler bayagı ilgimi çekti diyebilirim. Silkroad oyna oyna nereye kadar bana bişey kazandırmıyor sadece vaktimi yiyor. Yarından tezi yok ps çalışmalarına başlıyorum :beer:

Beni kendime getirdiği için Cihan abime saygılar :buddha:

Hayta35

Bilgiliyim
Harika bir röportaj olmuş açıkcası hemen hemen cihan'ın nasıl bir karaktere sahip olduğunu bu konuda dahada iyi anladım..
PS:Ne şansdırki bende İzmir Karşıyakalıyım 8)

Merhabalar kısmından sonra okumayı bıraktım biggrint1

Şaka bir yana beklediğim cevaplar gelmiş. Buda bir nebze Cihan'ı az çok tanımaktan geçiyor.
Benim şahsi fikrim bu başlangıç gelecek neleri gösterir bilinmez ama olduğumuz yerde saymayacağız buna inanıyorum. Daha iyi şeyler yapacaktır kimsenin şüphesi olmasın.

cümleler güzel. sürekli geliştirmeden bahsedilmesi de çok güzel bir detay. fakat bu konuda biraz ironik bir durum var. gece yatana kadar oyun oynanmasına karşı çıkıyorsunuz doğal olarak her mantıklı insan gibi fakat yaptığınız meslek tam tersini söylüyor. amerika'nın dünya barışı bir numaralı hedefimiz deyip en çok silah satan ülke olması benzeri bir durum. tabii bununla %100 ilginiz yok bu sizin işiniz fakat insanları bu konuda gerçek yaşamdan soyutlayan bir iş yapıyorsunuz. he diyebilirsiniz ki biz kimseye geceye kadar oyun oynayın demiyoruz. saygı duyarım :) ilginç bir hikayeniz var teşekkürler röportaj için

Çok iyi. sayıca az olarak beğenerek okuduğum röportajlar arasına alıyorum :D Leetnock bir kısımcıkta olsa tanıma fırsatımız oldu gayet hoş ((:

Yukarı Alt