Server
Flora
Takımı
Galatasaray
nokia72.jpg

Yarın tanıtımı yapılacak Nokia 7.1'in tasarımı ve özelikleri önceden sızdırıldı.

nokia71.jpg

5.84 inç boyutunda 1080x2244 piksel IPS LCD ekranıyla 8 çekirdek Snapdragon 636 işlemciyle gelecek.
Telefonun iki modeli olacak , birisi 3 gb ram ve 32 gb alan , ikincisi ise 4GB ram ve 64 GB alan.

Telefonun arkasında da resimlerde de görüldüğü üzere 2 lens mevcut ve bunun yanı sıra home butonu tamamen kaldırılmış. Apple'ın iPhone X'te ki çentiğinin küçültülmüş haliyle geldiği de yine resimlerden anlaşılabiliyor.

Telefonun arkasında bulunan iki lensin birisi 12 MP diğeri ise 5 MP olarak geçiyor. İkinci lensin ne için olduğu tam olarak bilinmese de büyük ihtimal derinlik ayarlama için kullanılacak.

Kameralar ayrıca 4k video ve HDR resim ve video çekebiliyorlar.
3GB modelinin vergisiz baz hali 2.500 TL , 4 gb modelininde 2.800 TL olacağı söyleniyor. Vergiler eklenince muhtemelen 3 GB modeli 4.000 liraya çıkacaktır.

Nokia 7.1'in yanı sıra 7.1 Plus ve Nokia 9'unda çıkacağı söyleniyor.

8 i var bunun :think:

Benim anlamadığım ekran kasa oranı %90 olunca ne avantajı oluyor? Bence ucube gibi duruyor. Ekran kasa oranı artıyor ama kasa küçülmüyor ekran büyüyor. 5" ekranı olup %80+ ekran kasa oranı olan telefon var mı?

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Benim anlamadığım ekran kasa oranı %90 olunca ne avantajı oluyor? Bence ucube gibi duruyor. Ekran kasa oranı artıyor ama kasa küçülmüyor ekran büyüyor. 5" ekranı olup %80+ ekran kasa oranı olan telefon var mı?
5.7" civarı telefonlar şu anda standart oldu. Normal seri olması gereken Samsung'un S serileri bile 5.8" oldu. İnsanlar büyük ekran istiyor , ama büyük ihtimal 6" denilince insanlar psikolojik olarak yok artık diyor bu yüzden 6'ya geçmeden ekranı büyütmenin yolunu arıyorlar.
Kasa sabit kalsın , ekran büyüsün mantığı bence güzel çünkü 5.7" telefonlar benim elime güzel oturuyor. Ekran küçük değil , kasa çok büyük değil.
iPhone X'te ki çentik için bende ilk çıktığında rezil demiştim , inceledim mm'de yine rezalet dedim ama 1-2 hafta kullanınca fikrim değişti. Çentik ekrana çok güzel yedirilmiş. Sol üstte saat , sağ üstte wifi vs çok güzel konumlandırılmış.
aypone.png

Uygulamalar falanda uyumlu olunca sıkıntı olmuyor.

Telefonun tek sıkıntısı , youtube'da video izlerken , sağ ve sol taraflar siyah şerit oluyor 16 ya 9 geyikleri yüzünden. Böyle olunca telefonun ekranının büyük olmasının hiç bir esprisi kalmıyor video izlerken.

ipon.jpeg

Onu yakınlaştırıp tam ekran yapıyorsun ama o zamanda görüntü kesiliyor.

hqdefault.jpg

Oyunlar ve uygulamaların neredeyse hepsi uyumlu olduğu için çokta büyük sıkıntı yaratmıyor ama 7/24 youtube videosu izleyenler için telefonu al çöpe at.

Kullandıkça alışmak normal ama istemediğin halde dayatılması normal değil. Bu pazarlama yarışından başka birşey değil. Ekran kasa oranını büyütmek için ekranın boyunu büyütüyorlar. 10" telefon yapsan aynı çerçevelerle ekran kasa oranı %99 olur. Herşey saçma sapan sayılardan ibaret. Müşteri kandırmacası. Birkaç yıla tarih olacak modalar. Aynı 3D televizyonlar gibi, aynı 2k -4k ekranlı telefonlar gibi. O çentiğin senin hayatına kattığı hiçbir şey yok. 6" ekranda 0.19" kalınlığında bir satıra daha kimsenin ihtiyacı yok. 18:9 ekran için düzgün walpaper bile yok :D

Bu saçmalıklar yerine yazılıma odaklansalar, mesela youtube da video izlerken neden eşşek kadar dokunmatik ekran varken fiziksel butonlarla ses açmak kapatmak zorundayım? Neden video izlerken ekran kilidi yapamıyorum, elim çarptığında video duruyor yada sayfa değişiyor? Android P çıkmış anlatılan özellik menülerin rengini istediğimiz gibi değiştirebilecekmişiz summer5: Aman ne büyük yenilik.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Kullandıkça alışmak normal ama istemediğin halde dayatılması normal değil. Bu pazarlama yarışından başka birşey değil. Ekran kasa oranını büyütmek için ekranın boyunu büyütüyorlar. 10" telefon yapsan aynı çerçevelerle ekran kasa oranı %99 olur. Herşey saçma sapan sayılardan ibaret. Müşteri kandırmacası. Birkaç yıla tarih olacak modalar. Aynı 3D televizyonlar gibi, aynı 2k -4k ekranlı telefonlar gibi. O çentiğin senin hayatına kattığı hiçbir şey yok. 6" ekranda 0.19" kalınlığında bir satıra daha kimsenin ihtiyacı yok. 18:9 ekran için düzgün walpaper bile yok :D

Bu saçmalıklar yerine yazılıma odaklansalar, mesela youtube da video izlerken neden eşşek kadar dokunmatik ekran varken fiziksel butonlarla ses açmak kapatmak zorundayım? Neden video izlerken ekran kilidi yapamıyorum, elim çarptığında video duruyor yada sayfa değişiyor? Android P çıkmış anlatılan özellik menülerin rengini istediğimiz gibi değiştirebilecekmişiz summer5: Aman ne büyük yenilik.
İnsanların alıştıkları şeyleri değiştirirsen alacağın ilk reaksiyon tepki olur , sonra kullandıkça belli olur asıl düşünceleri.
Herkesin basmalı telefon kullandığı zaman ben gidip note almıştım , herkes telefonu alıp yav bunu nasıl kullanıyorsun cebine sığıyor mu , bu kadar büyük telefon mu olur manyak mısın diyordu ve o telefon 5.3" civarıydı. Şimdi millet ölüyor 5.9" telefon sahibi olabilmek için.
Ama diğer yandan , hem dokunmatik home butonu hemde basmalı home butonu olan telefonlardan da kullandım 2 ay boyunca , büyük bir nefretle sattım. Elim sürekli basmalı home butonunun yanında geri butonu aradı.

Hayata katkısı konusunda diyecek bir şey yok. 2012 yılında çıkan 1.500 liralık note 2 ile 2018 sonunda çıkan 15 bin liralık iphone arasında bile bir fark görmüyorum ben , sadece biraz daha güzel resim çekersin. Birde sms ile bok emojisi atabiliyorsun insanlara :lolmuch: Teknoloji bence uzun zaman önce ilerlemeyi bırakıp sidik yarışına geçti , ben hala 8 yıl önce ki ekran kartımı kullanıyorum mesela oynayamadığım oyun yok. 8 yıl öncede bu kart yine orta seviyeydi. Ama hayatlarımız çok boş , böyle küçük şeylerle mutlu oluyoruz bir kaç saniyeliğine. Benim ekranım büyük , ben 4k'da oyun açıyorum , instagrama fotoğraflar , şurada şu yemeği yedim , şu etkinliğe katıldım vs vs.

Youtube konusunda geliştirme çok yavaş , google youtube'tan kazanamadığını söylüyor , o yüzden umurunda değil. Akıllı telefonlar ilk çıktığından bu yana kilit olayını sorguluyorum , kilitle şarkını dinle olayı için. Media player uygulamaları bunu yapabiliyorsa , youtube'ta hayli hayli yapabilir diyordum ama karın ağrıları para olduğu için umurlarında değilmiş. Bu özellikler geldi mesela şimdi , youtube red geyiğiyle ama işte AYLIK paralı... Kilitliyken arkada çalsın , arkaplanda uygulama çalışsın vs vs. Tabi artık geçti borun pazarı , spotify var. Aylık 3 lira para veriyorum , her yere pc ,ps4 , telefon , araba her halta kendini otomatik senkronlayıp çalabiliyor , aralarında geçiş yapabiliyorsun telefon üzerinden hem de youtube kadar data harcamana da gerek kalmıyor.

Yukarı Alt