Asrın deneyini gerçekleştiren CERN'in bilgisayar sisteminde "kara delik" çıktı, hackerler dalgasını geçti. CERN'in bilgisayar güvenliği alarm durumunda...

The Daily Telegraph'ın haberine göre bir grup Yunan hacker, dünyanın en sıkı korunan sistemlerinden biriyle çalışan CERN'in sistemine saldırdı. CERN, olayla ilgili açıklamada bulunmadı ancak bilgisayar güvenliğinin gözden geçirilmesine başlandı.

Hacker grubu, CERN’in "Asrın Deneyi" için 10 Eylül’de çalıştırdığı LHC’ye (Büyük Hadron Çarpıştırıcısı) bağlı CMS detektörünün http://www.cmsmon.cern.ch adlı sitesine saldırıp dalgalarını geçti.

Protonların dev dedektörlerden geçtiği sırada CERN bilgisayarlarına giren hackerlar gönderdikleri mesajlarla uyarıda bulunup güvenlik zaafıyla alay etti.

LHC deneyine zarar vermek gibi bir amaçları bulunmadığını belirten hackerlar bu saldırıyı güvenlik açığını göstermek için yaptıklarını söyledi. Dünyanın en büyük deneyini yapan CERN çalışanı bilim adamları daha önce yaptıkları açıklamada, tehdit mailleri aldıklarını söylemişlerdi.

Prestij

Tanınıyorum
Çoğu hacker kendince haklı olarak bi şekilde adını duyurmak için inanılması güç yollara başvuruyor, ancak bu deney çok farklı. Sanırım bu arkadaşların deneyin ciddiyetinden ve hassasiyetinden haberleri yok. Ufacık bir dengesizlik büyük bir facia yaratabilir. İsim yapmak için yanlış bir yerdeler. Umarım insanlığa zarar vermeden biter bu deney.

Kimyagerler Bu Deneyin İnsalıgı Etkileyecek Bir Yonunun Olmadıgını Soyluyor !

Prestij

Tanınıyorum
Lisede bende Kimya bölümünü okudum :D Atom ile ilgili en ufak deneyin bile tehlike yaratabileceği kanaatindeyim. Tabi uzmanların görüşlerinede saygı duymak lazım. Umarım sorun yaşanmaz.

Yukarı Alt