TurKKillS

Buralıyım
Takımı
Galatasaray
Sözleşmeli öğretmenlere verilen sözler seçimden önce tutulacak mı ?

Hüseyin Çelik’in TV kanalında sözleşmeli öğretmenlere kadro sözünün seçimden sonraya kaldığını açıklaması sözleşmeli öğretmenleri çileden çıkardı. Öğretmenler yıllardır söz verip tutmayan siyasilere seçimden önce kadro sözlerini tutmalarını istiyorlar.

İşte o elektronik posta;

2008’dan beri Milli Eğitim Bakanlığı her yıl kadroyla ilgili sözler veriyor , ancak o tarih geldiğinde verilen hiçbir söz tutulmuyor.Bu süreç ise en çok eğitime zarar veriyor.Öğretmen sıkıntılıysa eğitimde sorun vardır. Eğitim sorunluysa ülke sıkıntıdadır!..İşte Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’ten 20.01.2011 tarihinde bir itiraf: ‘’Sözleşmeli Öğretmenlere ilk kadro sözünü veren kişi olarak, kadroya geçişlerin başlamaması Hükümetimizin en önemli eksikliğidir.’’

MEB’İN ELİNDE İHDAS ETTİĞİ 70 BİN KADRO VARKEN BİRİLERİ BU SORULARA CEVAP VERSİN

1) 3 gecede 220 bin işçiyi, 3 haftada 6000 vekil imamı kadroya geçiren , 3 ayda bir devletin Anayasasını değiştiren hükümetin 3 yıldır söz vermesine rağmen sözleşmeli öğretmenleri kadroya geçirememesi tuhaf değil midir? Üstelik kadrolu öğretmenle maliyetimiz aynı olmasına ve Milli Eğitim Bakanlığının kullanımına açık olan 70.000 kadro varken hala bu süreci uzatılmasının kime ne faydası var ?

2) MEB VE SAĞLIK BAKANLARININ AÇIKLAMALARINDAKİ DERİN ÇELİŞKİNİN SEBEBİ NE ?

21.12.2010 Milli Eğitim Bakanımız ‘’ sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi konusunda çalışmaların tamamlandığını, fakat bu uygulamanın kamudaki diğer personellere içinde kadro talebi olduğundan eş zamanlı yapılması konusunda ortak anlayış olduğunu’’ ifade ederken 25 .01.2011 tarihinde bir tv kanalına konuk olan Sağlık Bakanı Recep Akdağ ; ‘’Kesinlikle sözleşmeli çalışan personelleri için kadro talepleri olmadığını’’ ifade ederek büyük çelişkiye yol açmışlardır.

3) VEKİL İMAMLARA KADRO , POLİSLERE ASKERLİK MÜJDESİ VERİRKEN BAŞKA KURUMLARIN DA AYNI STATÜDE PERSONELİ YOK MUYDU ?

Sözleşmeli Öğretmenlerin kadroya geçişi için diğer bakanlıkları bahane gösteren Hükümetimize ve Bakanımıza soruyoruz: ‘’Hükümetimiz Vekil İmamları sınavsız kadroya geçirirken neden Milli Eğitim Bakanlığının da Vekil Öğretmenleri var , onları da kadroya geçirin demediniz ? ‘’ Ya da ’’ Polisleri Askerlikten muaf tutarken diğer kurumlardaki personelleri bahane olarak göstermediniz ?’’

4) Milli Eğitim Temel Kanunun 43 maddesinde ; ‘’Öğretmenliğin , sözleşmeli olmayacağı; asli ve süreklilik gerektiren bir kariyer mesleği’’ olduğu yazmasına rağmen kamuda çalışan başka sözleşmeliler de var diyorsunuz ?

5) Doğuda Öğretmen Tutamadıkları için Sözleşmeli Öğretmenliği çıkardık diyenler , Neden 06.05.2010 tarihinde tüm kadrolu öğretmenleri zorunlu hizmetten muaf tutmuştur ?

6) Torba Yasada Sözleşmeli Öğretmenlere Kadroyu eklemeyenler Neden Sözleşmeli Personele Eylem Yasağını koymuşlardır.Bu maddeyle ‘’Daha demokratik bir ülke mi ‘’ yoksa ‘’ biz sözümüzü unuttuk , sözleşmeli öğretmenlere kadro yok ‘’ açıklamanız sonrası bir hazırlık mı hedeflenmektedir ?

7) Şubatta Sözleşmeli Öğretmenleri kadroya geçirip , boşalan yerlere Atama Bekleyen arkadaşlarımızı atasanız; iki tarafı da mutlu etseniz ne kaybedersiniz ?

ANAYASA MAHKEMESİ 2008’DEN BERİ ESASTAN GÖRÜŞTÜĞÜ SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİĞİN İPTALİ KARARINI HALA VEREMEDİ !

Danıştay 2008 yılında Sözleşmeli öğretmenliği Milli Eğitim Temel Kanunu ve Tc. Anayasası’nın bir çok maddesine aykırı bulmuş,Anayasa Mahkemesi de başvuruyu haklı bularak esastan görüşmeye karar vermiştir.Ancak bu tarihten sonra da bir çok davaya karar vermesine rağmen 70.000 kişiyi ilgilendiren bu konuyu bir türlü 3 yıldır gündemine alamamıştır.

İŞTE SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERE VERİLEN KADRO SÖZLERİ

*Eski Milli Eğitim Bakanımız Sayın Hüseyin Çelik 27 Aralık 2008’de 3.hizmet bölgesinde 3 yılını dolduran aynı gün kadrolu olacak sözü vermiş ancak 5 yılını çalışan arkadaşlarımız olmasına rağmen verilen söz tutulmamıştır.

*Maliye Bakanı Şimşek 12 Mart 2010 tarihinde bir gazeteye verdiği demeçte ‘’Maliye Bakanlığı olarak Sözleşmeli Öğretmenlerin kademeli kadroya geçişi onayladık’’ açıklaması yapmıştır.

* Sayın Milli Eğitim Bakanımız Sayın Nimet Çubukçu 13 Mart 2010 tarihinde yaptığı açıklamada ‘’Maliye Bakanlığından onay alındığını , kadroya geçiş taslağının da hazır olduğunu ilk bakanlar kurulu toplantısında onaylanıp, TBMM’ ye geleceğini ve Meclis tatile girmeden Nisan ya da Haziran 2010’da yasalaşıp, uygulamanın başlayacağını ifade etmiştir.

*MEB Bürokratlarının Verdikleri Sözler: Şubat ve Mayıs 2010 tarihleri arasında Personel Genel Müdürü Necmettin Yalçın , Personel Genel Müdür Yardımcısı Hikmet ORMAN , MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik tv programlarında yaptıkları açıklamalarda ‘’2010 yaz döneminde kadroya geçişlerin kesinlikle başlayacağını ‘’ ifade etmişlerdir.

MEB ve AK PARTİ BİLGİ EDİNME BİRİMLERİNİN KADRO İLE İLGİLİ RESMİ CEVABI:

Sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçişleriyle ilgili 2009 yılı içinde 3797 sayılı yasada yapılacak bir yasal düzenleme için Maliye bakanlığına teklifte bulunulmuş, Maliye Bakanlığının olumlu görüşleri doğrultusunda kanun tasarısı Meclise gönderilecektir. ‘’Kadroya geçişlerin 2010 yılı içerisinde başlaması beklenmektedir.’’

*Aynen geçen yıl ‘’2009 yılında kadroya geçişler başlayacaktır’’sözü verdikleri gibi…

Devlet Kurumları Bilgi Edinme İle Verdiği Sözü Tutmak Zorunda Değil mi ?

İŞTE VERİLEN SÖZLERİN VİDEOLU KANITI

http://www.dailymotion.com/video/xg9uat_sozleymeli-oyretmenlere-verilen-vetutulmayan-kadro-sozleri_news

HÜKÜMET SEÇİMDEN ÖNCE TÜM SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİ KADROYA GEÇİRMELİDİR

Hükümetin 2011 Seçimlerini kazanacağının garantisi olmadığına göre seçimden önce bu sözü yerine getirmek şu an ki TBMM’nin en önemli ve en vicdani görevidir.Ha bugün , ha yarın kadroya geçireceğiz diye 3 yıldır oyaladığınız Sözleşmeli öğretmenler olarak sözünüzü , tutmanızı bekliyoruz.Bu ‘’ söz ‘’ artık bakanlığın sözü değil ; Hükümetin ,Başbakanın, Cumhurbaşkanının, kısacası Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sözüdür.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLERİ KADROYA GEÇİŞİNE HAYIR DİYEN MİLLETVEKİLLERİNE HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ

70.000 sözleşmeli öğretmen olarak siz değerli devlet büyüklerimizden bizleri kendi evlatlarınızın yerine koymanızı , yukarıda da belirttiğimiz sözünüzün arkasında durmanızı , adaylık ve stajerlik kaldırılmış bir şekilde 70.000 Sözleşmeli öğretmenin seçimden önce kadroya geçirilmesini istiyoruz.

Yukarı Alt