Takımı
Galatasaray
Vatan bu ürünleri sanki bir "ön ekleme" yapmış da, rastgele fiyat girmişler. Bana öyle geldi, hiçbir şey yazmıyor zaten ürünler hakkında daha.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bu mesaj sarkolata rumuzlu uyeden alinti yapildi
sarkolata demiş ki:
Vatan bu ürünleri sanki bir "ön ekleme" yapmış da, rastgele fiyat girmişler. Bana öyle geldi, hiçbir şey yazmıyor zaten ürünler hakkında daha.
Bence doğru olma ihtimali var , belki geldiğinde biraz daha düşer ama 6s 4.500'den girer diye düşünüyorum. Dolar 2.3'ken 3.500'den satılıyordu , dolar 3 lira oldu 4.500 normaldir.

Server
Seçiniz...
Takımı
Besiktas
Değer mi ? 6 dan ne farkı var 2000 tl fazla vericek kadar ?

10bin olsa %90ı vergi olsa fakirler hiç alamasa. Kuzey Kore'de telefon kullanmanın, araba almanın, internetin yasak olduğu öğrendiğim andan itibaren görgüsüz Türk halkına herşeyin mübah olduğunu düşünüyorum.

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Bu mesaj Collapse rumuzlu uyeden alinti yapildi
Collapse demiş ki:
10bin olsa %90ı vergi olsa fakirler hiç alamasa. Kuzey Kore'de telefon kullanmanın, araba almanın, internetin yasak olduğu öğrendiğim andan itibaren görgüsüz Türk halkına herşeyin mübah olduğunu düşünüyorum.

+1

1000 lira üstü telefonlara lüks vergisi gelmesi lazım , yap 10 bin lira yine alanlar alsın. Aynı şekilde arabalara da lazım , 1.6 motoru olan ford - toyota'da aynı vergiyi ödüyor , mercedes - bmw'de aynı vergiyi ödüyor.

10 bin lira olunca durumu olmayanlar almayacak mi saniyorsunuz. Adam taksit falan yine alacak. Beyni olan zaten durumu iyi değilse 2-3 bin liralık telefon almaz

Aynen öyle, sen sanayisi gelişmemiş borçlu bir ülkede yaşıyorsun, ürettiğin kayda değer hiç birşey yok ama herkes gidip bankadan abanıyor krediye en lüksünden araba almaya çalışıyor. Yok efendim sun roof varmış cruuze kontrolmüş kendisi park ediyormuş senin neyine?
İstanbul trafiğinde ne kadar azaldı eski arabalar. Herkes son model araba alma peşinde. Bunun sebebi kolay ulaşılan krediler düşükmüş gibi görünen faizler, güzel hazırlanan, herşey için kredi çekmenin normaşmiş gibi algılanmasını sağlayan banka reklamları vs vs...

Sonra açık artıyor devlet toptan vergi bindiriyor ucuz alt sınıf arabalarında fiyatı alınamayacak seviye çıkıyor millet isyan ediyor... Birde ülke durumu bu haldeyken lüks tüketim yapan insanların ayıplanması uyarılması gerekirken 'komşuda var bizde neden olmasın' bilinçsizliği bu ülkeyi sürekli borca batırıyor.

Kendinizi boşuna avrupalı insanlarla bir tutmayın, onlar bizden 10 yıl ileride yaşıyorlar dolayısı ile kullanacağınız araba elektronik ürün eski teknoloji olmak zorunda!

Bu mesaj Kemalist rumuzlu uyeden alinti yapildi
Kemalist demiş ki:
Collapse demiş ki:

+1

1000 lira üstü telefonlara lüks vergisi gelmesi lazım , yap 10 bin lira yine alanlar alsın. Aynı şekilde arabalara da lazım , 1.6 motoru olan ford - toyota'da aynı vergiyi ödüyor , mercedes - bmw'de aynı vergiyi ödüyor.
zaten asgari şartlarda yaşıyoruz saçma sapan vergiler yüzünden bir de vergiyi mi artıracaklar yurt dışında 20 30 bin dolarlık arabalar zaten sırf bmw mercedes diye 150 200 kağıt burda daha neyin vergisi hocam yapmayın :nod:

Şu yoruma katılıyorum ama bin lira maaş alanın telefonu 2bin lira :mrgreen: Geçen burger söyledim getiren kişinin telefonu çaldı elinde s6 :) Görmemişlik hava atma isteği muazzam bu ülkede maalesef.

Bu mesaj Rebellen rumuzlu uyeden alinti yapildi
Rebellen demiş ki:
zaten asgari şartlarda yaşıyoruz saçma sapan vergiler yüzünden bir de vergiyi mi artıracaklar yurt dışında 20 30 bin dolarlık arabalar zaten sırf bmw mercedes diye 150 200 kağıt burda daha neyin vergisi hocam yapmayın :nod:

Şu yoruma katılıyorum ama bin lira maaş alanın telefonu 2bin lira :mrgreen: Geçen burger söyledim getiren kişinin telefonu çaldı elinde s6 :) Görmemişlik hava atma isteği muazzam bu ülkede maalesef.
Bunun cevabını önceki mesajımda yazdım, sen hiç Türk yapımı olup Auid BMW Mercedes Volvo hadi bunları geç Hyundai Fiat Renault Pejo hatta Tata gibi araçlara rakip olabilecek araba gördün mü? Peki türk yapımı olup Samsung Lg Sony hatta Xiaomi Oneplus gibi telefonlara rakip bir telefon gördün mü? Ne ekersen onu biçersin, Tofaş üretip BMW binmeye çalışırsan vergilerde böyle olur. Vergilerin saçma sapan olmasının sebebini hiç düşündün mü?

Collapse demiş ki:
Rebellen demiş ki:

Bunun cevabını önceki mesajımda yazdım, sen hiç Türk yapımı olup Auid BMW Mercedes Volvo hadi bunları geç Hyundai Fiat Renault Pejo hatta Tata gibi araçlara rakip olabilecek araba gördün mü? Peki türk yapımı olup Samsung Lg Sony hatta Xiaomi Oneplus gibi telefonlara rakip bir telefon gördün mü? Ne ekersen onu biçersin, Tofaş üretip BMW binmeye çalışırsan vergilerde böyle olur. Vergilerin saçma sapan olmasının sebebini hiç düşündün mü?
Hocam neymiş nedeni biraz aydınlatırmısın gerçekten merak ediyorum. Hani dünyanın en gelişmemiş ülkesi değiliz G14 de 10k+ dollar gdp diyoruz. He tamam teknoloji üretmiyoruz evet de sonuçta bunlar Almanya' dan vs gemiyle geliyor gemi ile gelim masrafı 50 bin euro mu ki o kadar fark veriyoruz biz? Hani lüks yasak demiyorlar da bu şekilde soyuyorlar malesef. Yani anne babası doktor olan adam gidip fiata mı binsin boşa mı kazanıyorlar uğraşmışlar.

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
Rebellen demiş ki:
Collapse demiş ki:
Rebellen demiş ki:

Hocam neymiş nedeni biraz aydınlatırmısın gerçekten merak ediyorum. Hani dünyanın en gelişmemiş ülkesi değiliz G14 de 10k+ dollar gdp diyoruz. He tamam teknoloji üretmiyoruz evet de sonuçta bunlar Almanya' dan vs gemiyle geliyor gemi ile gelim masrafı 50 bin euro mu ki o kadar fark veriyoruz biz? Hani lüks yasak demiyorlar da bu şekilde soyuyorlar malesef. Yani anne babası doktor olan adam gidip fiata mı binsin boşa mı kazanıyorlar uğraşmışlar.
Cari açık diye bir şey var hacım.
Sen eğer bütün paranı yurt dışına kaptırırsan elinde para kalmaz , haliyle para basmak zorunda kalırsın , para basarsan paranın değeri düşer yeri gelir 1 dolar 5 TL olur.
Paranın değeri düşerse alım gücün düşer ve almak zorunda olduğun şeyler için daha çok para ödersin. Yani doğalgazdır , petroldür veya hizmet gibi şeyler için devlet olarak daha fazla ödersin. Şirketler dışarıdan temin ettiği maddeler için çok fazla para öderler , bu masrafları müşteriye yansıtmaya çalışırlar ama müşteride zaten bitmiştir , alıcı olmadığı için şirketler kepenk indirir.
Haliyle bu böyle bir döngü içine girdiğinde hızlı bir şekilde krize girersin.

Devletin krize girmemesi için ya üretmesi lazım yada dışarıdan alımı engellemesi lazım. Dışarıdan abartı alımı önlemesini de vergiyle yapıyor. 20 bin liralık araba şu an 60 bin lira. 60 bin lirayken bile herkesin altında arabanın olduğu düşünülürse 20 bin lirayken herkes evine 3 araba alır. Ailede ki her kişiye 1 tane olmak üzere.

Tek sorun araba da değil , araba üretilse dahi petrol ülkemizde olmadığı için yine zarara gireceğiz. Arabanın elektrikli üretilmesi bile kurtuluş değil çünkü elektrik bile dışarıdan alınıyor. Bu yüzden nükleer santral inşa ediyoruz. Nükleer santral bittikten sonra araba projesine güzel yatırımlar gelir , devlet önemsemeye başlar.

Bizim hem madenimiz yok , hemde eğitime önem vermediğimiz için teknolojimiz , haliyle tek kurtuluşumuz insanların fakir bir şekilde yaşaması.

Buna en iyi örnek Yunanistan şu an gerçi o bile bize yakın olan bir örnek değil çünkü arkalarında onlara yıllardır destekte bulunmuş bir Avrupa var. Bizde Yunanistan gibi hem üretmeyip hem lüks içerisinde yaşasaydık şu an arkamızda Avrupa da olmayacağı için Suriye'den beter olurduk. Olay bu. Yani anası babası doktor olan arkadaş yine oturup fiat'a binebildiğine şükretmeli çünkü ilerleyen zamanlarda ona da binemeyecek.

Bu düzen AKP gelse de , CHP gelse de değişmeyecek. İnsanların eğitime bakış açısı değişmedikçe değişmeyecek. Seçim konuşmasında Sarıgül çıkıp , bütün öğrencilere ücretsiz taşıma sağlanacak demişti. Otobüsler ücretsiz olacak demişti. Diğer partinin seçmenleri hemen "bunu kimin parasıyla yapacaksın?" sorusunu sordular adama. Bu zamana kadar bu soruyu sormayan adamlar , konu eğitime geldiğinde parası kıymete bindi. Bu zihniyetle gidip ancak coca-cola satın alıp yere döker protesto yaparız biz. Başka da hiç bir şey olmaz.

@Kemalist
Hocam durumu guzel izah etmissin simdi daha oturdu kafamda seyler, bi nebze olsun anlayis gosteriyorum suan yapilanlara :beer:

Yukarı Alt