Bence iyiki açılmış bu konu.O kadar topic açıo millet bi sorun olunca.Ne hikmetse kimse aramadan aynı konuyu açıolar.
Geçenlerde biri sorununu anlatmış.Bi arkadaşımızda PC ye restart at demiş,yardım cevabı olarak.Sorunu olan arkadaşın cevabı aynen şu = Restart ı nasıl atacam ? :mrgreen: O nedenle bilmeyen varsa hani herkes pc ile doğmuo.İyiki açılmış bu konu.

Immm..

Bunu bilmeyen zaten bilgisayar kullanmasın abi.
Bunu yazanda ve hazırlayanda kullanmassa sevinirim topic sabitlikten tarafımdan kaldırılmıştır..

Bilginize arz ederim.

Jigsaw

Aileden
Ronin demiş ki:
Immm..

Bunu bilmeyen zaten bilgisayar kullanmasın abi.
Bunu yazanda ve hazırlayanda kullanmassa sevinirim topic sabitlikten tarafımdan kaldırılmıştır..

Bilginize arz ederim.
Herkes güzel imkanlarla doğmuyor bazıları bilgisayarla geç tanışabiliyor ve bu kadar önemli bir bilgiyi öğrenmesi gerekli.
Tarafımca tekrar sabitlenmiştir..

Jigsaw demiş ki:
Rehberi hazırlamak için ekran çözünürlüğümü bile düşürdüm kıymetini bilin.

-Resim Silinmiş.

Öncelikle sildiğinizi dosyaların bilgisayarınızdan tamamen gitmediğini fark etmişsinizdir. Bu dosyalar geri dönüşüm kutusunda depolanır. Yani yanlışlıkla silince vs. geri alabilmeniz için. Geri dönüşüm kutusu doluysa resmi 1. resimdeki gibi gözükür. Yani içinde çöp vardır. Çöp herhangi bir şey olabilir. Yani kağıt çiklet çöpü kola kutusu içinde önemli olan çöp olmasıdır gerisi bizi enterese etmez.

Şimdi çöpü boşaltmaya gelelim. Bu çöp kutumuza fare (mouse)'mizin sağ yani solun yanındaki doğu tarafındaki tuşuna basıyoruz. Mouseu ters tutarsak sağ tuşunun sol ile değişeceği bir gerçek. Mouse elinize ergonomik oturduğunda serçe parmağınızın bulunduğu tarafa bir kere tıklayın. Resimdeki gibi bir menü açılacaktır. Bu menüden "Geri dönüşüm kutusu'nu boşalt" seçeneğini seçiniz. Bunu seçmek için mouseun herhangi bir tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

-Resim Silinmiş.

Seçtikten sonra karşınıza şekildeki gibi bir pencere çıkacaktır. Pencereden kastım şu Windows penceresi bu gri kutucuklar falan. Yani ortada çıkan şu kutucuk. Ordan Evet seçeneğini tıklayınız sol veya sağ tuşla. Pufff dosyalarınız kalıcı olarak silindi. Diskinizde daha çok yer açıldı.

-Resim Silinmiş.

Gördüğünüz gibi de kutu boş ve pırıl pırıl. Artık dosyalarınızdan kalıcı olarak nasıl kurtulacağınızı biliyorsunuz.

Jigsaw
Extraloob Global Moderator
Gördüğünüz gibi de kutu boş ve pırıl pırıl. Artık dosyalarınızdan kalıcı olarak nasıl kurtulacağınızı biliyorsunuz.

bu kalici bir silme yontemi degil
data recovery programlari bunu kolaylikla geri getirebilir en kalici yontem wipe cekmektir
dosyalari bir daha asla geri donusumsuz silme turunu uygularsan bir daha asla geri getirilmez obur turlu istersen uc ay once silmis ol tum dosyalarini oldugu gibi geri kurtarmak cok basittir :)
anlatim icin eline saglik
guzel biranlatim

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
hocam zaten çöp kutusunu boşaltamıyan adam silkroaddan anlamaz silkroaddan anlamayan adamda burda bulunmaz çok gereksiz hatta silinmesi birdaha gündeme 2107 ye kadar gelmemesi gereken bir konu bence:D :mrgreen: :mrgreen:

Arkadaşlar bence yararlı bi topic neden diye sorarsanız bugun bi olaya sahit oldum ;
msnde biri ekledi .. tamam dedim. adamla konuştuk işte .. sonra bana şeyi sordu. :
***** : " ya ben sana bişey sorcam"
JasonWalker |extraloob.com : "tabiki buyur"
*****: " ya şimdi ben dosyaları siliyorum . 50 megabyte lik bir dosya sildim ama hala disk alanı aynı .. nasıl yapıcam"

adam aynen böle dedi. bu topic in linkini verdim .
*****: " oldu çok saol. ellerin dert görmesin dedi" :mrgreen: :mrgreen:

--

Teşekkürler

Yukarı Alt