Anayasa Mahkemesi, DTP hakkındaki kapatma davasının 4. günkü görüşmelerini tamamladı. Görüşme sonrası açıklama yapan Başkan Kılıç DTP'nin kapatıldığını açıkladı.

DTP'nin kapatılması talebiyle açılan davayı Anayasa Mahkemesi karara bağladı. Yaklaşık 8 saat süren 4. gün görüşmelerinin ardından basının karşısına geçen Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç "DTP'nin terör örgütüyle bağlantılarıyla değerlendirildiğinde Türkiye'nin bölünmez bütünlüğüne zarar verdiği gerekçesiyle kapatılmasına karar verilmiştir" dedi.

Kılıç ayrıca Ahmet Türk de dahil 37 kişiye siyasi yasak geldiğini ve Ahmet Türk ile Aysel Tuğluk'un milletvekilliği düşürüldüğünü açıkladı. Ayrıca partinin bütün malvarlığına el konulmasına karar verildi.

Türk ile Tuğluk'un milletvekilliği düşürüldü

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, DTP Genel Başkanı ve Mardin Milletvekili Ahmet Türk ile Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un partinin kapatılmasıyla ilgili gerekçeli kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonra milletvekilliklerinin sona ermesine karar verildiğini bildirdi.

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararının yayınlanmasının ardından Parlamento'da 21 milletvekili bulunan Demokratik Toplum Partisi'nin grubu da düşmüş olacak.

Siyasi yasak getirilen isimler

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan DTP'de siyaset yasağı getirilen isimler şöyle:
Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt,i Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğlulları, Necdet Atalayı, Nurettin Demirtaş ve Selim Sadak.

şu beyinleri olmayan onun bunun gazına gelin insanım diye geçinenler azmazsa iyi..

Xplosive

Bilgiliyim
Az evvel son dakikada izledim ben de oh dedim son günlerin en iyi gelişmesi. DTP li milletvekilleri de 5 yıl süreyle yasaklanmış. Hadi hayırlısı.

Sonunda.Ohh be Bütün vatana millete hayırlı olsun.Dtp nin çoğu kişide siyaset yasağı geldi ve Milletvekillikleride düştü.Dtp yi kapatanlara Bütün Türkiye milleti(Teröristler hariç) teşekkür ediyor ve tebrik ediyor.Saygılar...

Prada

Askerde olanlara Allah sabır versin... Hergün bi yerlerden şehit haberi gelir artık.. Olan gariban askere olacak

Takımı
Besiktas
AnatoliaFire demiş ki:
Az evvel son dakikada izledim ben de oh dedim son günlerin en iyi gelişmesi. DTP li milletvekilleri de 5 yıl süreyle yasaklanmış. Hadi hayırlısı.

Vatanımız için hayırlı olur inşallah :buddha:

Prada demiş ki:
Askerde olanlara Allah sabır versin... Hergün bi yerlerden şehit haberi gelir artık.. Olan gariban askere olacak
İnşallah bütün askerlerimiz sapasağlam teskerelerini alır

Herkes seviniyor ama bu gerçekten Türkiye için kötü olucak bence :roll:

Server
Flora
Takımı
Galatasaray
DTP kapatıldı bence çok bile dayandılar hani siyasi konuları sevmem ama biraz mantıkla baktığımızda şu cümleler beni deli ediyordu, biz pekeke değiliz onları desteklemiyoruz diyordu adamların hayatı onlara destek vermek yorumlamak bunları neden milletvekili yaptılar neden kapattılar bunca süre neden biz bu kişilerle matap olduk onu da hiç anlamış değilim, kürtlere lafım yok lazı çerkezi kürtü hepsi Türk'üz ama birisi ağzına pekeke lafını alıyorsa söyleyecek çok sözüm varda hiçbirşey demiyorum.

hayırlı olsun diyelim.

BaSoryong

Buralıyım
Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği !!! Kahrolsun halkların kardeşliğine gölge düşürenler !!!

Yukarı Alt