Arsenal menajeri Arsene Wenger, milli kahramanımızı yorumladı. Çek maçındaki futboluyla menajerlerin gözdesi haline gelen ve Wenger'i de büyüleyen Arda için tecrübeli teknik adam "fantastik" derken, yıldız futbolcu ise hayalinin gerçekleşmek üzere olduğunu kaydetti..

Wenger, Vatan’a “Türkiye ikinci yarıda çok iyi oynadı. Sahadaki en fantastik futbolcu Arda’ydı” dedi

AVRUPA Şampiyonası’ndaki görkemli performansıyla bütün dünya Arda’yı takip ederken Arsenal Teknik Direktörü Arsene Wenger genç oyuncuyla ilgili çarpıcı iki kelime söyledi.

İki kelime, çünkü devamının nereye çekileceğini o da biliyordu.

Wenger, Cenevre’de izlediği Türkiye-Çek Cumhuriyeti maçı sonrası VIP Tribünü çıkışında soruları önce yanıtlamak istemedi. Ama ardından dönüp “Türkiye ile ilgili sadece üç şey söyleyeceğim” dedi ve ağzından şu kelimeler çıktı: “Gerçekten fantastik bir Arda izledim. Türk Milli Takımı ikinci yarıda çok iyi oynadı. Terim’i tebrik ediyorum.”

-"HAYALİME AZ KALDI"-
A Milli Takım’ın genç yeteneği Arda Turan ise Çek Cumhuriyeti zaferi sonrasında Milliyet’e konuştu.

İsviçre ve Çek Cumhuriyeti maçlarında ortaya koyduğu futbolla tüm dünyayı kendine hayran bırakan Arda Turan, “Başından beri hayalim Türkiye’nin bu şampiyonada final oynamasıydı. İnşallah bu hayalim de gerçekleşecek” ifadelerini kullandı

İsviçre ve Çek Cumhuriyeti maçlarında attığı kritik gollerle, ay - yıldızlıların Viyana’ya giden çeyrek final biletini almasında başrolü oynayan yıldız oyuncu, “Bu galibiyeti, bizlerden sevgisini ve dualarını eksik etmeyen Türk halkına armağan ediyoruz. Biz para ya da prim için değil, onlar için oynuyoruz. Onları biraz olsun sevindirebildiysek, ne mutlu bize” dedi.

İşte, oynadığı futbolla ve attığı birbirinden güzel iki golle, Avrupa Şampiyonası’na damgasını vuran ve tekniğiyle herkesin beğenisini kazanıp dünyaca ünlü futbol yıldızlarından bile çok konuşulan Arda’nın, çok özel açıklamaları;

“Çek Cumhuriyeti gibi kaliteli ve güçlü bir takıma karşı, 2 - 0 yenik durumdan maçı döndürüp, bir de üstüne galip gelmek, çok kolay bir iş değildi. Bunu dünyada ancak sayılı takımlar başarabilir. Kendimize güvendik, inandık ve kazandık. Bu zaferin başka bir açıklaması olamaz. Bizim için çok anlamlı oldu, çünkü çeyrek finale gidiyoruz. Başından beri hayalim Türkiye’nin bu şampiyonada final oynamasıydı. İnşallah bu hayalim de gerçekleşecek. Az kaldı. Maçta 2 - 0 yenik duruma düştükten sonra kendimize geldik. Aslında ikinci golü yemeden önce de iyi oynamaya başlamıştık. Şanssız bir gol yedik ama pes etmedik. Benim attığım gol tabii ki önemliydi ama Nihat ağabeyin attığı goller muhteşem oldu. Burada sadece gol atanların değil, sahaya terini son damlasına kadar akıtan tüm takım arkadaşlarımızın hakkını vermek gerekir. Herkes canla başla oynadı ve son ana kadar mücadeleyi bırakmadı.

Başımızdaki hocamızın emeği gerçekten çok büyük. Bize inanıyor ve güveniyor, bizler de onun o inancını boşa çıkarmamak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Fatih Terim babamız gibi. Onun verdiği bilgi ve enerjiyle daha çok büyük işler yapacağımıza yürekten inanıyorum.

Portekiz maçının hemen ardından acımasızca eleştirilmek kötüydü. Eleştiriler sınırında olunca söyleyeceğimiz bir şey olamaz. Ama iş başka boyutlara getirilince, bu bizi etkiledi. Özellikle hakkımızda çıkarılan asılsız haberler bizi çok üzdü. Buradan bir kez daha söylemek istiyorum. Ne ben, ne de bu takımda oynayan hiçbir arkadaşım, para için buradayız. Hepimiz üzerimizde taşıdığımız kutsal forma için, milletimiz için oynuyoruz. Milli Takımımızın başarısı için ne gerekirse yaparız.

-ARDA ATTI CİM BOM TAVAN YAPTI-
ÇEK Cumhuriyeti'ne ilk golü atan Arda Turan, bonservis değerini 15 milyon euroya yükseltti, Galatasaray'ın hisselerini de uçurdu. Yüzde 4.59 prim yapan hisseler, 114 YTL ile son dönemin en yüksek seviyesine ulaştı. Galatasaray Sportif'in piyasa değeri 10 milyon YTL birden arttı...

G.SARAYLI Arda Turan (20), şık çalımlarıyla Avrupa kulüplerinin gözdesi. Arda, EURO 2008’de bu performansını sürdürürse fiyatını birkaç katına katlayabilir. Arda gibi genç ve yetenekli bir yıldızın bonservisini almak isteyen Avrupa kulüpleri de G.Saray’ın kapısını en az 20 milyon euro ile çalmak zorunda. Arda’nın Çek Cumhuriyeti karşısındaki iyi oyunu borsada Galatasaray hisselerini coşturdu. İMKB’de GSRAY kodu ile işlem gören Galatasaray Sportif’in hisseleri güne yüzde 9 yükselişle tavan seviyeden başladı. Cuma günkü kapanışı 109 YTL olan GSRAY gün boyu alıcılı bir seyir izledi. Sabah saatleri 119 YTL ile iki yıl aradan sonra en yüksek seviyesine ulaştı. Günü ise yüzde 4.59 primle 114 YTL’den kapattı. GSRAY’ın piyasa değeri şu an 186 milyon 300 dolar...

‘BİRAZ DİKKAT YETER’
Maç sonrası, Milli Takım’ın zaferini Türk arkadaşlarıyla kutlarken en az bir Türk kadar neşeli görünen Pierre Van Hooijdonk da Arda’nın futbolu karşısında büyülendiğini söyledi. Pierre, “Arda gerçekten muhteşem oynadı. Onu izlemekten büyük bir zevk aldım. Oyunun tüm dengesini bozdu. Avrupa Şampiyonası’nın en etkili futbolcusu” yorumunda bulundu.

MİLLİ Takım’ın oynadığı futbolu çok beğenmediğini, çünkü uzun toplarla oynamanın zor olduğunu belirten van Hooijdonk “İlk yarıda kötü futbol vardı. Çünkü uzun toplarla oynamaya çalıştınız. Ama ikinci yarıda bol paslı ve baskılı bir oyunla Çekler’i bunalttınız. Sonrasında da goller geldi. Türk Milli Takımı bu potansiyele sahipken bunu iyi kullanmalı. Maçın momentum anlarını değil, 90 dakikasını iyi değerlendiren bir Türkiye’nin turnuvanın devamında şansı olabilir. Hırvatistan zor bir rakip. Hem sert hem akıllılar. Çek maçındaki oyun onlara karşı yetmeyebilir. Biraz daha dikkatli ve istekli oynarsanız yarı finale çıkabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Arda_EURO2008.jpg

Yukarı Alt