Arkadaşlar gün geçtikçe dolandırıcılar çoğalıyor.Herkes hırsızlığın peşinde doğru düzgün oynayanlar azaldı.Bilen arkadaşlar elbette vardır ama bilmeyenler için en başından anlatayım dedim.
Ps=Öyle bir göz gezdirdim göremedim ayrıntılı birşey verildiyse kusura bakmayın :roll:
- Resim Silinmiş.
Char çalma yöntemleri
Umarım anlattıklarım bilmeyen arkadaşlar için yardımı olur.

1=Deneme-Yanılma
Genellikle takas yaptıktan sonra karşı taraf bilgileri bildiği için deneme-yanılma yöntemiyle password'u bulmaya çalışır.Şifreniz kuvvetliyse bu yöntem ile şifrenizi ele geçirmesi imzansız gibidir.Hırsız arkadaşımız günde 5 saat denerse charımıza 5sny'de bir denediğini düşünürsek(rumata ile deneyince block olmuyor char)günde 3600 kere denemiş oluyor.Yani şifrenizin=123456 olduğunu var sayarsak karşı tarafın şifrenizi bulması 1 aydan kısa bir sürecektir. :lol: .Bu yöntemden korunmak için belirttiğim gibi zor passwordlar oluşturmaya çalışın.Benim tavsiyem harf+sayı kombinasyonlarını kullanın.9582z786 gibi bir şifreyi bulmak hırsız arkadaşımızn 18-20 yılını alıyor kısaca imkansız hale geliyor :mrgreen: Ayrıca bir başka tavsiyem her hafta pw'nizi değişirin ve not alın.İlk hafta 9la başlayan birşey koyarsanız ikinci hafta 1le başlayan bir password koymak charınız güvenliğini maximum'a cıkaracaktır.
2=Siz'den yola çıkarak hesabınızı almak
Bu yöntem karşı taraf sizin gizli sorunuzu ve password'unuzu sizden yola çıkarak denemesidir.Örnek veriyorum hırsız sizi tanıyor.Ve id'nizi bir şekilde öğrendi.Sizde password'unuz diyelimki cep telefonu numaranız(bu genellikle çok kullanılıyor)hırsız cep telefonu numaranızı okul numaranızı 2kez yazarak tanıyorsa anne - babanızın telefonunu deneyerek pw'yi bulmaya çalışır.Ayrıca gizli sorunuzda örnek=en iyi cocukluk arkadaşım cevabınıda arkadaşınız olan ahmet yazdınız bunu tahmin ederekde bulabilir.Gizli sorunuzun cevabını alakası olmayan birşey koyun.Örnek favori takımınız=okan bayulgen vb. şeyler yazın.Beşiktaş-fenerbahçe-galatasaray vb.şeyler yazarsanız charınızın gitmesi olasılığı yükselir.
3=Msn vb. iletişim programlarından dosya almak
Günümüzde resim,video vb.dosyalara kolaylıkla trojen eklenebiliyor.Trojen nedir? bilmeyen arkadaşlar için açıklayayım.Trojen klavye ile yazdığınız bütün harfleri kaydeder.Benim önerim çok emin olmadığınız kişilerden resim,video vb. şeyleri almayın.Resim almanız mecburi ise karşı tarafa img hack us vb. bir siteye upload etmesini isteyin.Diğer dosyalarıda rarlayıp alın rardan cıkarmadan önce virustotal'a upload edin sonuçlara bakın.Birde kendi anti virus programınızda taratın ama kesin bir sonuç verecek diye birşey yok tavsiyem tanımadıklarınızdan dosya almayın.Ayrıca char'ınıza veya joymaxa girerken ekran klavyesi kullanın.(başlat-programlar-donatılar-erişebilirlik-ekran klavyesi)Ayrıca char'ınızın bilgilerini unutmamak için bilgisayarınıza kaydetmenizi önermem.Msn'den en ufak bir dosya alırken bile karşı taraf profesyonel ise ip'nizde bilgisayarınıza sızması an meselesi.
4=Mail koruması olan charlar
Charınıza mail koruması koyarken kesinlikle kendi kulladığınız msn'yi kullanmayın.Önerim yeni bir msn oluşturun.Kesinlikle kimseyi eklemeyin bu msn'ye gerekli olmadıkça.Bilgileri bilgisayar'ınızda bulundurmayın.Kağıt ve Telefonunuzda bulundurun.Bu çoğaltılabilir.Ayrıca mail geldiğinde joymax'dan geldiğinden emin olmadıkça maili açmayınız.
5=Takas sırasında çalınma
%90 char calınmaları bu yöntemle.Bunun bir korunması varmı derseniz vallahi bende bulamadım.Tavsiyem Exl aracılığı ile yapalım deyin kabul etmezse zaten yol verin gitsin.Orası hangi site duymadım o kadar para verilirmi diyenlerin garanti ediyorum %99 u dolandırıcı bizzat ben şahidim:D
Alıntı değildir.
Saygılarımla BarbaroS...
Anlattıklarımı bir çoğunuz biliyorsunuzdur.Bilmeyen arkadaşlarda okuyup önlemlerini alırlarsa char çalınma oranını en aza düşürmüş olursunuz.Anlamadığınız bir yer varsa konu altında sorabilirsiniz.

- Resim Silinmiş.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Server
Flora
Takımı
Galatasaray
hafif ama hatırlatılması bilgiler çok teşekkürler canımcım mucX :kalp:

Yukarı Alt