###AMD'nin 35 Watt'lık Çift Çekirdekli İşlemcisi Intel'e Meydan Okuyor###

AMD her ne kadar performans ve üretim teknolojisi anlamında ezeli rakibi Intel'in önüne geçebilmiş olmasa da firma mevcut şartlar ile rekabet etmeye devam ediyor. AMD'nin EE yani Energy Efficient serisi dahilinde hazırladığı çift çekirdekli ve 2x512KB L2 bellekli Athlon64 X2 3800+ EE SFF işlemcisi 35 watt'lık ısıl güç tasarımı ile merak uyandırmayı başarıyor. 2GHz'de görev yapan çift çekirdekli işlemci karşısında Intel'in aynı TDP seviyesinde kullanıma sunabildiği işlemcilerin ise Celeron 4x0 serisi dahilinde hazırladığı tek çekirdekli modeller olduğu belirtilirken Intel'in masaüstü için hazırladığı çift çekirdekli işlemcilerin 65 watt'lık ısıl güç tüketimine sahip olduğu vurgulanıyor. 90nm üretim teknolojisi ile geliştirilen Athlon64 X2 3800+ EE SFF, 33 Avro'luk yurt dışı satış fiyatıyla da ilgi çekecek gibi görünüyor. 780G yonga setiyle HTPC yani çoklu ortam bilgisayarları için düşük güç tüketen, sessiz ve güçlü bir ikili olması beklenen kombinasyon ofis kullanıcılarının ve maliyet odaklı masaüstü bilgisayar toplama çabasındaki kullanıcıların da dikkatini çekebilir.

İlgili link;
http://geizhals.at/eu/a348367.html

Bence intel ile rekabet edemezler sadece etmeye çalışırlar. Benim için güç tüketiminin önemi yok performans ve hız daha önemli. Paylaşımın için teşekkürler

Yukarı Alt