Belki bir çoğunuz abartıldığını düşüneceksiniz ancak bu ay içerisinde yaşanmış olan bu olayları sonuna kadar okuduğunuzda ne demek istediğimi anlayacaksınız…

Alışveriş yapmadan önce DİKKAT!
Tüm oyun çılgınları gibi MMO oyuncularıda bazen hak eden oyunlara ücret öderler, E-PIN ve ESN kodu alırlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus kalitedir ucuz olduğu için yabancı firmaları tercih etmeniz hem paranızdan hem vaktinizden taviz vermeniz demek olacaktır.
Şöyle ki bir kaç gün önce sizler gibi benim de çok güvendiğim amazon.com beni yarı yolda bıraktı.
Olay sabah saatlerinde ofisteyken world of warcraft 60 days game card almam ile başladı. Alışveriş çok kolaydı en ucuz olanı seçtim ve amazon dükkanlarından birinden alışveriş yaptım.

3D güvenlik sistemi yabancı firmalarda çalışmıyor!
Şok oldum! neyse ki antivirus programları kullanıyorum dedim bu şoku atlatmaya çalıştım ama ne varki ben istemeden kredi kartı bilgilerim sisteme kayıt edilmişti bile. Sildim…
Bu olaylar yaşanınca paronoyak davranmakta fayda var diye düşündüm iz bile bırakmadım.
Kodu aradım e-mail adresime siparişiniz alındı size 2-3 hafta içerisinde dönüş yapılacaktır diye bir e-mail geldi tekrar şok oldum…

Ve dijital kodun bana, ev adresime posta ile geleceğini söylediler! Bu bilgi hiç bir yerde yazmıyordu. Bu uygulama insanın aklına dahi gelmiyordu. Blizzard bile internet üzerinden kod yollarken bunu yapabileceklerini aklımızın ucundan bile geçirmiyorduk…
Kodu önce internetten alıp bir kağıda yazıyor ve bunu uluslararası kargo ile Türkiye’ye postalıyorlar tabi tüm bunlar 3 hafta içinde oluyormuş. Ve kargo alıcı ödemeli oluyormuş. Kaç lira ödeyeceğimi hesap etmeden önce dijital kodu doğrudan e-posta ile istedim ama bunu yapamayacaklarını söylediler ve bende iptal kararı aldım. Ne de olsa iptal hakkınız vardır yazıyordu…

Canlı chat imkanı sunulmuyor!
Sadece e-mail ile yazışabiliyorsunuz telefon numaraları ya da firmaya ait bir site bulunmuyor. Sadece amazondaki dükkanları üzerinden yazı yazıyorsunuz ve 3 gün içerisinde cevaplanacaktır ibaresi beliriyor ekranınızda. Ardından sinirlenip amazon yetkililerine yazıyorsunuz ertesi gün cevap geliyor:
“the seller will be able to cancel the order. If the seller is unable to cancel the order, you can submit A-Z guarantee claim for this order.
Jobin
Amazon.co.uk
Your feedback is helping us build Earth’s Most Customer-Centric Company.”

Siparişi iptal edebiliceğim söylendi. Daha sonra siparişi sadece dükkan sahibi satıcının iptal edebileceği söylendi. Yani sipariş verdim ödemeyi yaptım ürün bana gelmedi bu durumda satıcıya koşuyorum o da bana 3 gün sonra siparişi iptal edemeyeceğini siparişin onlardan çıktığını söylüyor:
Satıcı İlk mesajı:
“Please allow us 2 working days to reply, although we will endeavour to get back to you sooner.
Great Entertainment”

Satıcı İkinci mesajı:
“Unfortunately we cannot cancel the order because it has gone too far through our system and it is very difficult to identify your order amongst the other.
Elena
Great Entertainment”

Durum şu:
Amazon.com bünyesinde dükkanlar barındırıyor bunların kazançlarının belirli bir yüzdesi amazona gidiyor. Komisyon hesabı işliyor sistem. Reklamı amazon yapıyor, insanları kendine çekiyor ama esas tuzağı internet sitesi ya da telefonu olmayan doğrudan satıcılar yapıyor. Böylece amazon ellerini kirletmemiş oluyor.

Amazon da GittiGidiyor ya da ebay daki gibi HAVUZ HESABI BULUNMUYOR!
Para doğrudan satıcıya gidiyor ödeme yaptıktan sonra tek iade hakkınız “File a claim” dedikleri bildirim gönderme işlemi kalıyor. Bu işlemi yapabilmek için ürün teslimatı tamamlanmış ve 3 hafta geçmiş olması gerekiyor tabi 50 lira için bu kadar koşturmayı göze alırsanız.

Peki ya File a claim den sonra sizi arayıp ingilizce derdinizi anlatmanızı isteyeceklerini söylesem ne dersiniz?
Amacım bir siteyi ya da şirketi kötülemek değil. Sadece benim gibi mağdur olup paranızı ve vaktinizi heba etmeyin istedim.
Güvenebiliceğimiz onca firmalar, siteler ve Türkiye’den satış yapan insanlar varken gidipte yurt dışından kod beklemek zaten pek akıl karı değil.

Gittigidiyor.com dan alın, mtcgame.com dan alın, gamesultan.com dan alın ya da atagame, epin ve gamer-market gibi Türkiye’de satış yapan Türkçe destek veren 7/24 ulaşabiliceğiniz bir çok firma var 3-5 lira için günlerce uğraşmaya değmez üstelik kar dahi ettirmiyor…

Gerçekten güvenebiliceğinizi, online E-PIN ya da ESN kodu alabileceğiniz alışveriş siteleri arıyorsanız, tecrübeli oyuncuların nerelerden alışveriş yaptığını ve hangi siteleri kullandıklarını yakında mmogamesturkiye.com adresinde detaylı bir rehber halinde bulabilirsiniz. İyi Oyunlar… Kaynak: http://www.mmogamesturkiye.com/amazonda ... ar-dikkat/

Yukarı Alt