Kusturica krizi büyüyor... “Bal” filmi ekibi olarak hiçbir etkinliğe katılmayacağını bildiren Semih Kaplanoğlu'nun ardından Bakan Günay'da tepki olarak Antalya Altın Portakal Film Festivaline katılmayacağını açıkladı.
Yazarımız Mehveş Evin ise Kusturica'nın belediyesi AKP'de olan Bursa'da dört ay önce düzenlenen festivale konuk olduğunu hatırlattı ve 'yönetmenin Sırp kimliği, Antalya'nın misafiri olunca mı aklınıza geldi?' diye sordu...

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Boşnak asıllı Sırp yönetmen Emir Kusturica'na tepki olarak Antalya Altın Portakal Film Festivali'ne katılmacağını söyledi.

"OLUMSUZ, ANLAMSIZ, SEVİMSİZ BİR TUTUM ALDI"

Çin Halk Cumhuriyeti Başbakanı Ven Ciabao ile görüşmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Günay, " Antalya Film Festivali hepimizin önemsediği bir sanat ekinliği. Bakanlık olarak yıllardır destekliyoruz. Başka bir vesile ile Antalya'ya gideceğim ancak katılmayacağım. Çünkü önemli bir sinema adamı Emir Kusturica ancak Balkanlar'da yaşanan iç savaş sırasında sadece kendi halkının duyarlılıklarına karşı değil savaş konusunda da, ortak insanlık dünyasının benimsediği değerler karşısında olumsuz, anlamsız, sevimsiz bir tutum aldı. Hepimizi üzdü bu. Ben savaş sırasında Bosna'ya gittim. Kamuoyundan yükselen sese duyarsız kalamam o yüzden katılmayacağım" dedi.

"YAKIN BİR GELECEKTE O DEPOLAR BİZE TAHSİS EDİLECEK"

Topkapı Sarayı'nın depolarıyla ilgili tartışmanın da sorulduğu Günay, "Sonuca varıyoruz. Yakın bir gelecekte o depolar bize tahsis edilecek. Biz hükümet içinde bu konuları uyum içinde çözüyoruz zaten. Sayın başbakan da bu konuda bir nihai karara varmış görünüyor. Bu yasama dönemi sona ermeden, bakanlık dönemim içinde Topkapı Sarayı'nın bütününü tarihi dokusun uygun hale getirmiş olacağız" diye konuştu

Benzer bir çıkış yönetmen Semih Kaplanoğlu'ndan gelmişti.

Ekip olarak festivale katılmayacaklarını duyuran Kaplanoğu, bunun gerekçesini şöyle anlatmış: “Sayıları yüz binlerle ifade edilen Bosnalı sivilleri sadece inançları ve Boşnak oldukları için katledenleri, on binlerce kadına tecavüz edenleri savunan bir ’sanatçının’ AKSAV yönetimi tarafından himaye edilmesi bizim vicdanımızı acıtmaktadır.”

MEHVEŞ EVİN SORUYOR: ŞİMDİ Mİ AKLINIZA GELDİ?
Bu gelişmelerin yanı sıra Milliyet Gazetesi yazarı Mehveş Evin, Bursa'da 4 önce düzenlenen festivali gündeme getirdi.

Evin yazısında belediyesi CHP'de olan Antalya'da düzenlenen Altın Portakal'a katılacağı için protesto edilen yönetmen Emir Kusturica'nın dört ay önce belediyesi AKP'de olan Bursa'daki festivalde krallar gibi karşılandığını hatırlattı.

Yukarı Alt