1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Zehirli türler içinde en tehlikeli balık


 1. Sensei

  Sensei rank8

  Kayıt:
  21 Haziran 2009
  Mesajlar:
  500
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Sanal alem..
  Marmara Denizi sahillerinde, zehirli balon balıklarının yoğun biçimde görülmesinin beklendiği bildirildi.

  Balıkesir Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Hidrobiyoloji Bölümü Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hatice Torcukoç, küresel ısınmanın etkilerinin denizlerde net bir biçimde gözlendiğine dikkat çekti. 20 yıldır lesepsiyen türler üzerinde çalışmalar yaptığını ifade eden Torcukoç, küresel ısınmanın etkisiyle değişen su sıcaklığının, bazı türlerin kuzeye göç etmesine neden olduğunu anlattı.

  Kızıldeniz'den Marmara denizine yoğun bir göç olduğunu bildiren Torcukoç, bu akınla birlikte zehirli türlerin de Marmara denizinde görüleceği uyarısında bulundu.

  Torcukoç, zehirli türler içinde "en tehlikeli tür" olarak adlandırılan "balon balığı"nın Edremit Körfezi'nde görüldüğünü ve her geçen gün Marmara'ya yaklaştığını belirterek, şöyle konuştu:

  "Zehirli bir tür olan balon balığının, ilk 5 yıl içinde Marmara Denizinde görülmesini bekliyoruz. Şu anda Edremit Körfezi'nde bu balıkların varlığını kayıt altına aldık.

  Balon balığı türü, zehirli olmasının yanı sıra, balıkçıların ağlarını parçalayan, balık yumurta ve larvalarını yiyerek deniz habitatını da olumsuz etkileyen bir tür olma özelliğine sahip.

  Küresel ısınma nedeniyle sularda 1-2 derece sıcaklık artışı, okyanuslarda yaşayan türlerin yaşam şartlarını tedirgin ediyor. Bu nedenle bu türler kuzeye akıyor. Adriyatik ve Atlantik okyanusunda yaşayan pek çok tür, Marmara Denizine yaklaşıyor. Daha önce zehirli balon balığı Güney Ege ve Akdeniz'de de görüldü.


  [​IMG]