Windows tabanlı bilgisayarlardan sonra Apple sistemlerde de kolayca overclock yapılabilmesi adına ZDNet Almanya yeni bir uygulama hazırladı. ZDNet Clock adı verilen yeni hız aşırma aracı Intel tabanlı Mac sistemlerinde overclock yapılabilecek. Herhangi bir voltaj arttırımına sebebiyet vermeyen uygulama ile FSB hızı arttırılarak kullanılan işlemcinin saat hızı yükseltilebiliyor. ZDNet tarafından yayınlanan ekran görüntülerinde 2.8GHz'lik işlemciye sahip olan Mac Pro sistemin CPU saat hızı 3.2GHz'in üstüne stabil bir şekilde çıkartılarak 3.2GHz'lik işlemci ile gelen en hızlı Mac Pro sistemine karşı Apple'ın mevcut fiyat stratejisi ekseninde 1600$'lık kazanım elde edilmiş oluyor. Uygulamanın hazır olan 1. sürümü şu an için sadece Mac Pro'lar ve Xserve sunucu sistemlerini destekliyor. Belirttiğimiz gibi Intel tabanlı sistemlerde kullanılan yeni araç için Mac OS X 10.5.x Leopard işletim sisteminin de kullanılıyor olması gerekmekte.

Açıklanan detaylara göre ZDNet yeni overclock aracı için üç farklı Mac Pro sistemi üzerinde çalışmalar yapmış. Kullanılan ilk sistem Apple'ın, Intel tabanlı ilk Mac Pro jenerasyonu dahilinde hazırlanan kullanıma sunulan sistem olmuş. 65nm üretim teknolojisi ile hazırlanan ve 1333MHz FSB hızına sahip olan 2 adet 2.66 GHz X5355 işlemcisiyle gelen sistemin cpu hızları stabil olarak 3.1GHz'e çıkartılabilmiş. Diğer iki sistem üzerinde ise Intel'in 45nm üretim teknolojisi ile hazırladığı, 1600MHz FSB desteği sunan sistemler olmuş. Her iki sistem üzerinde kullanılan 2x 2.8GHz'de çalışan E5462 işlemcilerinin saat hızları da 3.24GHz'e çıkartılabilmiş.

İlgili link;

http://www.zdnet.de/enterprise/mac/hardware/0,39038647,39192217,00.htm

Yukarı Alt