1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

||| Zararlı Dosyalar Rehberi |||


 1. _HaNNiBaL_

  _HaNNiBaL_ olduser

  Kayıt:
  27 Aralık 2007
  Mesajlar:
  1.381
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  RoC Mountain

  ||| Zararlı Dosyalar Rehberi |||

  Virüs Nedir ?

  Virüs, herhangi bir bilgisayara değişik yollarla girebilen ve bu bilgisayarlarda istenmeyen sonuç ve zararlara yol açan programlara verilen genel bir isimdir. Bu programların kullandığımız, bilgisayarlarda çalıştırdığımız diğer programlardan temelde bir farkı yoktur. Bu nedenle, işletim sisteminin desteklediği bütün işleri yapabilirler. Virüsleri özel kılan, girdiği sistemlere kendilerini, kullanıcının farkında olmadan veya iradesi dışında çalıştırılacağı şekilde yerleştirmesi ve sistemlere zarar vermesidir. Bir virüs kullanıcı tarafından çalıştırılmadan veya kendisini programlayan kişi tarafından önceden belirlenmiş durum oluşmadan aktif hale gelmez. Bazı virüsler ise aktif hale geldikleri halde, belli bir süre istenmeyen etkilerini göstermezler. Virüsler genel olarak etkilerini diğer çalışan programlara "bulaşarak", onlarda çeşitli değişiklikler yaparak gösterirler. Virüslerin bir diğer özelliği ise kendilerini çoğaltmaları ve hafızada değişik yerlere kaydetmeleridir. Virüsler, disketler, ağ paylaşımı, Internet (e-mail, dosya indirme, vs) yollarıyla yayılır. Virüslerin etkileri sadece rahatsızlık veren küçük problemler olabildiği gibi (ekranınıza rahatsızlık veren mesajlar çıkararak çalışmanızı bölmesi/engellemesi vb.) bilgisayarınızın hafızasını ve/veya disk alanını kullanarak bu kaynaklara verimli olarak erişiminizi engellemeleri ya da kullandığınız dosyaların içeriklerini bozmaları/silmeleri gibi oldukça zararlı etkileri de olabilir. Bunun dışında, kullandığınız bilgisayar programlarını bozabilir, çalışmalarını yavaşlatabilir, sabit diskinizin tamamını ya da önemli dosyaların olduğu kısımlarını silebilirler. Bazı virüsler ise kullanıcının bilgisayar konusundaki bilgisizliğini kullanarak yol açmadığı zararları vermiş gibi görünerek panik yaratırlar.

  Keylogger Nedir ?

  Kendini startup'a yerleştiren ve bazen gizleyen bir programdır.Amacı ise bilgisayarınızda klavye kullanarak yazdığınız herşeyi bilgisayarınızda gizli bir text dosyasına kopyalayan ve sonra bu keylogger'ı size bulaştıran sahibine bu text dosyasını email olarak yollayan bir programdır.

  Worm Nedir ?

  Türkçe anlamı solucan olan bu programlar tıpkı virüsler gibidir.Programcısının hayal gücü ile sınırlı işler yapabilirler.Bu worm'u yazan adamın bulduğu bir açık sayesinde kodlağı bir worm kendisini bu açık sayesinde ve bu açığın olduğu bütün makinelere kopyalar verileri silebilir,şifrelerinizi sahibine yollayabilir vs.

  Malware Nedir ?
  Kullanıcı bilgisi olamadan bilgisayarda çalışan bilgisayara zarar vermek amacı güden her programa verilen genel bir addır.

  Fake Mail Nedir ?

  Kullanıcıları yanıltmaya yönelik düzenlenen tamamen sahte bir formdur.Güvenerek kişisel bilgilerinizi ve şifreleriniz girdiğiniz bu tip mailler tamamen sahtedir ve her yazdığınız bilgi aynen bunun size yollayan kişilerin eline geçecektir.

  Spam Tool Nedir ?

  Bir kullanıcıya isteği olmadan gönderilen reklam veya diğer amaçları gerçekleştirmek üzere geliştirilmiş kimden gönderildiği kullanıcı tarafından anlaşılamayan mailler yollayan bir program türüdür.

  Spoofer Nedir ?

  Kişilerin sistemlere yetkili bir kullanıcıymış gibi kendilerini göstermelerini yarayan bir programdır.En çok kullanılan spoofing yöntemi smurfs ataklarıdır.Kullanıcı iplerine durmadan paketler yollayan ve cevap aldığında o ip altına girmeye yarar.Ama internet trafiğini gönderdiği flood (aşırı veri trafiği) sayesinde yavaşlatır.

  Brute Force Nedir ?

  Yetkisiz kullanıcıların giremediği bir şifreli sisteme hackerın elindeki wordlist aracılığı ile şifreleri deneyerek bulmaya çalışan bir password cracking yöntemidir.

  Hostile Script Nedir ?
  VBS, .WSH, .JS, .HTA, .JSE, .VBE dosya uzantılarına sahip bir text dosyasıdır.Çalıştırıldığı sistemde istenmeyen çeşitli sorunlara yol açabilir.

  Hostile ActiveX Nedir ?

  Kullanıcıların haberi olmadan yada bilinçsizce kabul ettikleri internetten sitelerden bilgisayara yerleşip habersizce çalıştırılabilen hostile activexler harddiski silmeden,şifrelerin çalınmasından ve daha bir çok sorunundan sorumlu olabilirler.

  Dropper Nedir ?

  Kullanıcının bilgisayarında ftp server'ı açarak çeşitli trojan ve virüslerin kullanıcın haberi olmadan bilgisayarına inmesini sağlayan bir araçtır.

  RAT Nedir ?
  Türkçesi " Uzaktan Yönetim Aracı " olarak bilinen programlar kötü niyetli kullanıcılar tarafından geliştirilerek kullanıcılardan habersiz barınabilen server dosyaları ile kullanıcının bilgisayarına tam erişim sağlar.Hacker bu tip bir bağlantı sağlayabildiyse istediği türde bir zarar verebilir. (Donanımsal veya yazılım bazında.)

  Exploit Nedir ?
  Exploitler işletim sistemi üzerindeki herhangi bir programın eksikliğinden yararlanarak kullanıcıyı daha yetkili hale getirmeye yararlar. Exploitler local ve remote olarak ikiye ayrılır. Local exploitler işletim sisteminin bir kullanıcısıyken uygulanabilir, remote exploitlerde ise sistemin bir kullanıcısı olmanıza gerek yoktur.

  Suspicious File Nedir ?

  Dosyanın kullanıcılar tarafından zararlı olabileceğini işaret eden bir uyarıdır.

  Backdoor Nedir ?
  Bilgisayar üzerinde sıradan incelemelerle bulunamayacak şekilde, normal kimlik kanıtlama süreçlerini atlamayı veya kurulan bu yapıdan haberdar olan kişiye o bilgisayara uzaktan erişmeyi sağlayan yöntemler, arka kapı olarak adlandırılmaktadır.Bir sisteme sızmak için oldukça zahmetli bir çaba harcayan korsanlar, daha sonra aynı sisteme erişmek için daha kolay bir yolu sisteme eklemek isterler.En sık karşılaşılan arka kapı yöntemi, hedef sistemde, dinleme ajanı iliştirilmiş bir kapıyı (port) açık tutmaktır.Kişisel yada Özel Bilgilere ulaşmayı amaçlar.

  Truva Atları Nedir ?

  Kullanıcıyı kandırarak , sisteminde çalışıp , içerisindeki kötü kod satırlarını işlemektir.İlk etapta zarar vermezler.Buda işletim sisteminde çalıştıklarını anlamanızı zorlaştırır.Çoğu Truva Atları virüslerden bile çok daha tehlikelidir.

  Sniffing nedir ?

  İki bilgisayar arasında yapılan bilgi alış-veriş ' ini yakalamaya denilir.
   
 2. D34ThGu4Rd

  D34ThGu4Rd rank8

  Kayıt:
  4 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  458
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Web Designer
  Şehir:
  in The Evde

  Güzel Bilgiler.Sro oynayıpTa Pc Korunması Hakkında Hic Bir Bilgisi Olmıyan arkadasLaR okuyarak Birazda oLsa önLem aLabilirLeR detective
   
 3. LorD_LeGoLaS

  LorD_LeGoLaS rank8

  Kayıt:
  17 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  2.935
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Lise/öğrenci
  Şehir:
  Edirne/Uzunköprü

  Güzel bir Topic olmuş ama yeri Burası deil Taşınıyor.. Arrow
   
 4. mavi_

  mavi_ rank8

  Kayıt:
  21 Nisan 2007
  Mesajlar:
  827
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  ne bılIm a.g. kayboldum !

  hakkatende çok faydalılar.. Neutral