duckhunt1c_2.png

90′ların cocukları inanılmaz bi teknoloji ürününü kavramada oldukça zorlandığı bi dönemde imdada koşuyorum arkadaşlar..

Temel prensipde önce aklımızdan çıkarmamız gereken bi olgu var. Ateriye bağlı silahımızdan ışın yada benzeri hiç bir türev metaryel çıkmamakda…Yani silahı silah gibi düşünmeyeceksiniz… Silahımızın en ucunda bulunup verici sanılan şey aslında bir fotodiyot ( photodiode yada phototransistor) yani ALICI.

Tv ; ekran görüntüsünü verme prensibi olarak ,yatay ve dikey kesişen ısık yollarından çıkan karekterize yer , bu alıcı tarfından algılanıor ve aterideki işlemcide her bir frame ( kayan görütüdeki resim) için konumlandırma yapmasını sağlıyor.

Kaba bir tabirle ; “beyaz ördek” , “yeşil zemin” de ilerlerken yeşil ışığın geldiği her açıda silahınızı doğrultup , tetiği çektiğinizde fotodiyot alıcı ışığı soğurarak yanlış yerde olduğunu algılıor ve yatay-dikey konumlandırmadaki yerini de ekleyerek isabetsiz vuruş yaptıgınızı tv ekranında gösterebiliyor.

Yani bütün mesele televizyonun ışık renklerini verirken yaptığı konumlandırma ve fotodiyot alıcının marifeti…

alıntıdır...
-sere-

Absence

Ben hiç uğraşmazdım nişan almaya televizyonun köşesine dayardım tabancayı ordan sıkardım hepsini vururdum

Hiç oynayamadım böyle bişeyle,gerçekten içimde kaldı bak şimdi :?
Ama paylaşımın için çok teşekkürler,onun bi verici olmadığını biliyordum çünkü televizyonlar ona göre tasarlanmıyor kesinlikle.Gerçekten güzel bi noktaya değinmişsin yapanan ve düşünen insanlar da güzel düşünüp güzel yapmışlar.

kotakot demiş ki:
Ben hiç uğraşmazdım nişan almaya televizyonun köşesine dayardım tabancayı ordan sıkardım hepsini vururdum
Beni iyi güldürdün seninkide iyi bi fanteziymiş :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Tv siyah-beyazsa ozman ne olcak :mrgreen:
yani renk olayı faLan yani.... Yınede aLgılayabıLıyomu ki :D
algılıyorsa hata yapma oranı % kac ?
:D

ozamanlar tv ler renkliydi :roll:

siyah beyaz tvlerde ateri için giriş yoktu heralde.

Yukarı Alt