1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yunuslar Su Üzerinde Yüzüyor !


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Yunuslar kendi kendilerine daha önce görülmemiş bir yetenek geliştiriyor.

  [​IMG]

  Yunusların doğal ortamlarında kendi kendilerine kuyruklarıyla su yüzeyinde 'yürümeyi' öğrettikleri belirtildi.

  Biyologlar, neşeli ve oyuncu mizaçlarıyla tanınan yunusların bu yeteneği 'sadece eğlence için' geliştirdiklerini belirtiyor.

  Avustralya'daki Balina ve Yunus Koruma Derneği (WDCS) biyologlarına göre, kuyrukla yürüme hareketinin pratik bir işlevi yok ve insanların dans etmesine benzetiliyor.

  WDCS'den Doktor Mike Bossley, son 24 yıldır yunusları gözlemliyor ve iki yetişkin dişi yunus Billie ve Wave'de kuyrukla yürümeyi belgelediğini belirtiyor. Şimdi dört diğer yunusun daha kuyrukla yürüme tekniğini geliştirmeye çalıştıkları tespit edilmiş. Bu dört yunus, Wave'in yavruları Tallula ve Bianca iye Bianca'nın yavruları Hope ve Bubbles. Yunusların şimdi her gün çok defa kuyruklarıyla yürüdükleri belirtiliyor.

  Bossley, kuyrukla yürümenin yayılmasının eğlence amaçlı olduğunu düşünüyor, ama daha önce bu türde görülmemiş olan ciddi ve büyüleyici bir davranış olabileceğini de belirtiyor.

  Yunuslara eğitimcileri tarafından bu tür hareketler öğretilebiliyor, fakat bu tür bir davranışı yunusun doğal ortamında kendiliğinden geliştirdiğine ilk kez rastlanıyor.

  :think:
   
 2. mrtcnt

  mrtcnt rank8

  Kayıt:
  22 Haziran 2008
  Mesajlar:
  686
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Konum

  Güzel bir paylaşım, güzel bir bilgi.