1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yunanistan'dan Türkiye'ye uyarı


 1. Ben de

  Ben de rank8

  Kayıt:
  20 Mart 2009
  Mesajlar:
  4.541
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Brüksel'deki Avrupa Politikalar Merkezi'nde konuşan Yunan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças, Türkiye'yi AB'ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda uyardı.

  [​IMG]

  Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitri Druças, Türkiye'nin limanlarını Rum bandıralı gemilere açmaması halinde Haziran 2011 tarihinde müzakerelerin durma noktasına geleceğini açıkladı.

  Merkezi Brüksel'de bulunan Avrupa Politikalar Merkezi'nde bir konuşma yapan Druças, Türkiye'yi AB'ye yönelik yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda uyardı.

  Druças, Yunanistan olarak Türkiye'nin AB üyeliğini desteklediklerini hatırlattı, ancak bunun tek taraflı bir süreç olamayacağını söyledi.

  Druças Türk hükümetinin AB'ye yönelik siyasi iradesini yenileme ihtiyacı olduğunu, bu iradenin sözde değil eylem ile gerçekleşmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın öne aldığını ilan ettiği ve Haziran 2011'de yapılacak genel seçimlerinin ardından AB'ye yönelik siyasi iradenin de yenilemesi gerektiğin, söyleyen Druças, bu çerçevede 2011 yılının ikinci yarısında liderler düzeyinde bir AB-Türkiye zirvesi düzenlenmesini istedi. Bu zirveye Yunanistan'ın ön ayak olacağına vurgu yapan Druças, 2014 yılında da AB-Türkiye ilişkilerine yeni bir soluk getirmek istediklerini ifade etti.

  Atina'nın 2014 yılında üstleneceği AB dönem başkanlığını esnasında 1999 yılında Helsinki zirvesinde kaydedilen ilerlemeyi de tekrarlamak istediklerini ifade etti.

  Casus belli konusuna da değinen Druças, "Türk basınında çıkan haberlerin aksine Türkiye casus belli konusunda hiçbir adım atmadı. AB'ye aday bir ülkenin üye bir ülkeyi tehdit olarak görmesi kabul edilemez" dedi.

  Kaynak,
  ntvmsnbc