1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yunanistan battı Türkiye rest çekti


 1. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  IMF: Türkiye ekonomik olarak kendi başına ayakta durabilecek
  [​IMG]
  Yunanistan mali krizle başa çıkabilmek için Avrupa Birliği’nden yardım talebini sürdürürken, Türkiye Uluslararası Para Fonu (IMF) ile devam eden görüşmeleri sona erdirerek, Türkiye'nin ekonomik olarak kendi başına ayakta durabileceğini gösterdi.

  Wall Street Journal (WSJ) gazetesinde yayımlanan bir analizde, Türkiye ile IMF arasındaki görüşmelerin sona ermesinin Ankara için hayati bir önem taşımadığına ve ülkenin kendi kaynağını yaratacak kadar güçlü olduğuna dikkat çekildi.

  Türkiye, IMF’in de yardımıyla piyasalardaki oynaklığın had safhaya çıktığı bir dönemde kendi varlıklarını dengeleyebilecekti. Ancak iki taraf da Salı günü Mayıs ayında düzenli gözd
  en geçirme görüşmelerini yapmaya karar verdi. Yani şu anda ne Türkiye ne de IMF’den bir anlaşma imzalanacağına yönelik işaret geliyor.

  TÜRKİYE KENDİNE YETECEK GÜÇTE

  Ocak ayındaki 30 yıl vadeli devlet tahvili satışına büyük talep gören Türkiye, kendi kendine kaynak yaratabileceğini ve IMF ile imzalanacak anlaşmanın büyük bir önem taşımadığını gösterdi.

  Yine de Türkiye’nin yüzleşmesi gereken bazı sorunlar var. Ülkede, Ocak ayında yüzde 10’un üzerine çıkan yıllık faiz oranı, Türkiye Merkez Bankası’nın güvenilirliğini test edecek. Şu anda eksi olan reel faiz oranları zaten bankanın güvenirliğine etki ediyor.

  Daha da önemlisi çekirdek enflasyon belirlenen yüzde 5’lik hedefin altında kalarak yüzde 4.1 seviyesinde gerçekleşti. Diğer yandan çekirdek enflasyondaki artışın büyük bir kısmı da Ankara hükümetinin bütçesinin büyümesine yardımcı olan vergi artışları gibi bir kereye mahsus gelişmelerden kaynaklandı.

  SİYASİ RİSKLER DEVAM EDİYOR

  WSJ bununla birlikte Türkiye’de siyasi risklerin devam ettiğine de dikkat çekti. Yakın zamanda ordudan bir grup generalin tutuklanması, Türkiye’de daha önce yıllardakine benzer bir siyasi istikrarsızlığın yeniden baş göstereceğine yönelik endişeleri ortaya çıkardı.

  Türkiye’nin güçlü pozisyonundan da bazı risklerle karşı karşıya kalıyor. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, 2010’nun ülkenin kamu borcu gayrisafi yurtiçi hasılasının (GSİYH) yüzde 47.6’sına denk geleceği tahminde bulundu.

  Fitch aynı zamanda, diğer gelişmekte olan ülkelerden farklı olarak, Türkiye’nin kamu borcunun 2011’de düşeceğini de belirtti.

  Ülkenin bankacılık sistemi ise güçlü ve kredi derecelendirme kuruluşları son zamanlarda ülkenin kredi notunu “yatırım yapılabilir” seviyesine yaklaştırdılar.

  Türk hükümeti ve merkez bankası ise bugüne kadar yaptıklarıyla, karşı karşıya kaldıkları risklerin üstesinden gelebileceklerini gözler önüne seriyor. Bunu başarmaları durumda, Türkiye krizden çok daha güçlü bir ülke olarak çıkacaktır.
   
 2. Milano

  Milano rank8

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  12.855
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Şehir:
  Staples Center / L.A
  Türkiye, Osmanlı devrinde Kanuni' den beri hiç bir zaman ekonomik anlamda kendine yetemedi, bundan sonra da yetemez gibime geliyor.
   
 3. Wax Whine

  Wax Whine Psikolog

  Kayıt:
  9 Eylül 2007
  Mesajlar:
  17.589
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  Taksim/İST.
  Özellikle devletin parası el altından çalınarak ve halka faiz bindirerek hiç olmaz diye düşünmekteyim.
   
 4. TurKKillS

  TurKKillS Buralıyım

  Kayıt:
  14 Mart 2007
  Mesajlar:
  4.587
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Çevre Mühendisliği.
  Şehir:
  geriden...
  ele bu hükümetle.. :roll: