1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro
   planetsro

Yunan Müsteşar Türkiye'yi Tehdit Etti


 1. Wajuka

  Wajuka rank8

  Kayıt:
  13 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  1.328
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci,Lise-3
  Şehir:
  Kagoshima/Japonya
  Ankara'ya gelen Yunanistan İçişleri Bakanlığı Müsteşarı ilginç bir tehditte bulundu
  - Resim Silinmiş.

  Yasa dışı göç sorununu görüşmek üzere Ankara'ya gelen Yunanistan İçişleri Bakanlığı'nın kamu düzeninden sorumlu Müstesarı Konstantinos Bitsios, yasa dışı göcü azaltmak için Türkiye'nin sınırlarını kontrol etmesini istedi.

  Yunanistan'a ulaşan göçmenlerin asıl amacının Almanya gibi başka AB ülkelerine geçmek olduğuna işaret eden Bitsios, “Eğer Türkiye, sınırlarını kontrol ederse bu çok olumlu bir adım olur. Ancak eğer durum böyle devam ederse, yasa dışı göç Avrupa Birliği için giderek artan bir sorun hale gelir ve giderek de bu sorun ile Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri arasında bir bağ kurulur" dedi. Bitsios "Bu bir tehdit değil, bir gerçektir” şeklinde konuştu.

  Bir grup Türk gazetecisi ile biraraya gelen Konstantinos Bitsios, Ankara'da İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Osman Güneş ile yaptığı görüşme ile ilgili bilgi verirken Ankara'ya, Yunanistan için adeta en önemli sorun haline gelen yasa dışı göçe karşı işbirliği yollarını, bu akımlarının nasıl azaltılabileceğini görüşmek amacıyla geldiğini anlattı.


  “TÜRKİYE SADECE 200 YASA DIŞI GÖÇMENİ GERİ ALDI”

  İki ülke arasında 2001 yılında yapılan “Geri Kabul Anlaşması” uyarınca Türkiye'nin toprakları üzerinden geçerek Yunanistan'a ulaşan yasa dışı göçmenlerini geri alma yükümlülüğünün bulunduğunu savunan Bitsios, söz konusu anlaşmanın uygulamasını “şöyle böyle” olarak niteledi. Bitsios, Yunanistan'a yılda 148 bin yasa dışı göçmen ulaştığının bu kişilerin 60 binin Türkiye üzerinden AB topraklarına ulaştığını, Türkiye'nin ise sadece 200'ünü geri aldığını da söyledi.

  “TÜRKİYE'YE YARDIMA HAZIRIZ”

  Büyükelçi Bitsios, Türkiye'nin “sorunla tek başına başedemeyeceği”ni söylerken haklı olduğunu belirterek gerek ikili bazda gerekse AB'nin aracılığıyla praktikte ve finansman olarak yardımcı olmaya istekli olduklarını vurguladı. Bu bağlamda Türkiye'nin taleplerini beklediklerini kaydeden Bitsios, Yunanistan'a giden yasa dışı göçmenlerin amacının Almanya gibi AB ülkelerine geçmek olduğunu da belirtti. Bitsios şunları söyledi:

  “Türkiye, bu akımları, sınırlarını kontrol ederek azaltabilir. Eğer Türkiye, sınırlarını kontrol ederse bu çok olumlu bir adım olur. Ancak eğer durum böyle devam ederse, yasa dışı göç, Avrupa Birliği için giderek artan bir sorun hale gelir ve giderek de bu sorun ile Türkiye'nin AB üyelik müzakereleri arasında bir bağ kurulur."

  "Bu bir tehdit değildir. AB için giderek bir sorun olacağı bir gerçektir" diyen Bitsios, Ankara'daki görüşmelerden memnun kaldığını da ifade ederken de eğer, yasa dışı göç trafiğini yürütenlere “Türkiye ve Yunanistan birlikte çalışıyor” yönündeki net bir mesaj verilmesi halinde bunun bir etkisi olacağını ifade etti. Bitsios, Yunanistan'da gelecek hafta yasa dışı göç eylemlerine yönelik cezaları önemli ölçüde artıran yeni bir düzenlemenin yasalaşacağını belirtirken de “Türkiye'nin bu konudaki yasalarının ise çok sıkı olduğu”nu da sözlerine ekledi

  [​IMG]
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017
 2. BlackMarshall

  BlackMarshall rank8

  Kayıt:
  11 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.169
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Uluslararası Lojistik-Kargo
  Adam doğru demiş