EliteTurk

Aileden
Kayıt
26 Ekim 2008
Mesajlar
9.661
Beğeniler
0
Şehir
Antalya Beach
Youtube'un kaderini etkileyecek çalıştay haftaya başlıyor
“Bu siteye erişim engellenmiştir” yazısı masaya yatırılıyor, bilişim dünyası gözünü bu çalıştaya dikti
Benim de katılımcıları arasında olacağım “2. İnternet Erişim Engelleme ve 5651 Sayılı Kanun” çalıştayı, turk.internet.com ve Ankara Barosu işbirliği 20-22 Nisan tarihleri arasında Sapanca Kartepe’de gerçekleştiriliyor. Daha önce Abant’ta gerçekleştirilen çalıştayın ikinicisinde site engellemeleri, bilişim suçları, bu alandaki kanunlar gibi teknoloji ve bilişim dünyasının sorunları tartışılacak.

Çalıştay’a site engellemeleri konusunda taraf olan, hakim, savcı, site yayıncıları, avukatlar, başta TİB olmak üzere devlet yetkilileri, akademisyenler, asker ve polis teşkilatından yetkililer, internet servis sağlayıcıları yetkilileri ve medya çalışanları katılıyor.

Ayrıca “Sınır Tanımayan Gazeteciler” de çalıştaya gözlemci olarak davet edildi.

İlki 2007 yılında Abant’ta yapılan Çalıştay’da, önceki toplantıda tespiti yapılan ama çözümleri tartışılamayan 70 kadar madde ile o günden bugüne kadar ki değişmeler tartışılacak ve tüm tarafların uygun bulacağı çözümler oluşturulmaya çalışılacak.

Türk Telekom ana sponsorluğu ile DailyMotion desteği ile düzenlenene çalıştay hakkında Turk.internet.com Genel Müdürü Füsun Nebil şu açıklamayı yaptı:

"Youtube ile gündemimize oturan internet erişim engelleme ya da yeni tanımı ile “İnternet İçerik Düzenleme” konusunda 20-22 nisan tarihlerinde Sapanca – Kartepe’de düzenleyeceğimiz çalıştaya, 40′ı devletteki hukuki ve ilgili mercilerden, 80 kadar kişinin katılacağı kesinleşti.

Geçtiğimiz günlerde çalıştay öncesi temaslarda bulunarak, çalıştayın daha verimli geçmesi için konuların neler olduğunu araştırdık. Bu yılın çalıştayında farklı maddeler olduğunu gördük. Örneğin ilk kez mobil içerik konusu da tartışılıyor olacak. Ama mobil içeriğin yanısıra SMS ile propogandanın yasaklanması tepki çeken maddeler arasında.

Halen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün onayını bekleyen yeni seçim kanununda, mail ya da SMS yoluyla siyasal propoganda yapmak yasaklanmış durumda.

Diğer bir madde, zincir mektuplar. Bu mektuplarla ilgili bazı davaların detaylarını sizlere önümüzdeki günlerde aktarıyor olacağız. Ama kısaca not edelim, bir kişi hakkında dağılan 5000 mail ile ilgili olarak, bu mailleri tespit edilebilir IP’lerden gönderen çok sayıda kişi için 1 yıl hapis cezası verilmeye başlanmış durumda.

Başka bir konu, telif hakları konusunda yapılan kapatmalarda amaçlı hareketlerin görülmesi. Yani rakip firmanın sitesini, vakit kazanma amaçlı “telif hakları” şikayeti ile kapattıran olaylardan bahsediliyor.

Tabi İngiltere ve Fransa’daki “korsan indirenin ADSL’i kesilir” konusu da hayli sıcak bir konu.

Bazı hakaret davalarında, şikayetin muhatap yerine ISS firmalara yöneldiği de konuşulacaklar arasında. Nitekim bazı aklı evvel avukatların, 5651′deki ISS sorumluluğu maddesine dayanarak, bu “hakarete yer-imkan sağladı” davası açabildiği belirtiliyor.

ISS’lerin, yer sağlayıcıların ve Web 2.0 yani sosyal network sağlayıcılarının bugüne kadar içerikten sorumlu olmadıkları kabul ediliyor. Ancak son dönem ülkemizde ve dünyada hukuki mercilerin artık bu firmalara sorumluluk atadıkları görülüyor.

Örneğin şubat ayında İtalya’da down sendromlu bir çocuğun videosunu, arkadaşları alay amaçlı olarak YouTube üzerine koyduklarında, Google yöneticilerinden 3 tanesinin hapis cezası alması beklenmiyordu. Ama İtalyan mahkemesi bu yönde bir karar verdi. ABD’deki 3 Google yöneticisi sorumlu görüldü. Üstelik YouTube videoyu şikayet edildikten 3 saat sonra kaldırmıştı bile.

Hukukçuların yaptığı açıklamaya göre, bu konu çok önemli bir dönemeç olarak önümüzde duruyor. Yani Web 2.0′cıların, Sosyal Networklerin, ISS ve yer sağlayıcıların sorumluluklarının nerede başlayıp, nerede bittiği, başkalarının koyduğu içerikten de sorumlu olabilecekleri tartışmaları başladı.

İşte 2. İnternet İçerik Düzenleme Çalıştay’ı geniş bir katılımla bütün bunları tartışıyor olacak. Çalıştay’a farklı kurumlardan 80 kişi katılıyor. Katılımcıların 40′ı kamudan, gerisi özel sektörden olacak. Çalıştayla ilgili daha dteyalı bilgiyi 5651calistay.org adresinde bulabilirsiniz."

Sadece bilişim ve teknoloji sektörü için değil aslında kullanıcı olarak tüm toplumu etkileyen konularla ilgili olumlu ve yapıcı adımlar atılmasını umduğum çalıştaydan sizlere çalışmalarla ilgili bilgileri birebir yerinden aktaracağım. Ulaştırma Bakanı Sayın Binali Yıldırım'ında katılma ihtimalinin olduğu çalıştayda, çok doğru kişilerden oluşan katılımcılarla birlikte Salı günü başlayacağımız çalışmalardan önce fikirlerinizi, öneri ve şikayetlerinizi iletmek isterseniz bana email adresimden ulaşabilirsiniz.
 
Yukarı Alt