1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

!!! Yohoho Puzzle Pirates [Genel Bilgiler] !!!


 1. HastaInsan

  HastaInsan rank8

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  7.708
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  [​IMG]
  !!! Yohoho Puzzle Pirates [Genel Bilgiler] !!!
  Yohoho! Puzzle Pirates keyifli ve beceri gerektiren bir çok oyunculu online korsancılık oyunu. MMORPG kısaca. Bu oyunu türdeşleri olan MMORPGlerden ayıran çok önemli bir özellik var, o da karakterinizin yeteneğini arttırmak için çok uğraşmanız gerekmediği. Oyunda sadece sizin yetenekleriniz önemli.

  -Peki o zaman neye göre ünümüz ve yetenek seviyemiz artıyor? Dediğinizi duyar gibiyim.

  Yeteneğimiz ve ünümüz bizim bulmacaları çözmedeki becerimize göre artıyor. İyi çözdükçe seviye atlıyor ve ünümüze ün katıyoruz. Yani oyuna yeni başlayan becerikli bir oyuncu ile yıllanmış bir oyuncu arasında ki farklılıklar azalıyor. Tabi ki yıllanmış oyuncunun serveti ve çevresi daha fazla olacağından bazı avantajları olacaktır. İyi bir kılıç kuşanmış ve korsanını şık elbiselerle donatmış olması muhtemeldir.

  -Peki bu oyunu neden deneyelim? Sorusuna ise şu şekilde bir cevap verilebilir:

  SavasOyunun grafiklerinin güzelliği ve oyun mantalitesinin farklılığı direk olarak göze çarpıyor Yohoho! Puzzle Pirates'da işlerinizi çeşitli bulmacalar çözerek hallediyorsunuz ki bu da Puzzle ve RPG oyuncularını bir araya getiryor. Geminizle açılıp, yelkenlerle veya gövdenin tamiriyle ilgilendiğiniz, daha sonra da başka korsanlarla savaşıp onların ambarından ürün ve para çaldığınız kaç oyun var ki? Üstelik MMORPG.

  İlk 10 girişe kadar ismimiz hep yeşildir sonra diğer oyunclar gibi sarı olur. Beyaz isimler ise NPC lerdir. Yani bilgisayarın oynattığı yapay zekalı karakterler. Zaten ilk 10 girişten sonra deneme hakkımızı kullanmış oluyoruz. İstersek üye olup oynamaya devam edebiliyoruz aynı karakter üzerinden.

  Oyuna başladığımızda “Turtle Island” a ayak basıyoruz. Burası birçok yeni, çakal korsanın olduğu bir ada. Paramız yok, herşeyde çaylağız. Bu yüzden eğitim amaçlı sefere çıkan Turtle Navy Sailors’tan “Thankful Tuna” ya bineceğiz. Thankful Tuna, bir eğitim gemisi. Bunun için oyuna başladığınız limandaki ilan panosuna göz atıp, Training altından Thankful Tuna'yı seçiyoruz.


  Bulmacaları ve işleri öğrenmezsek bir ücret kazanmamız zor olur açıkçası.

  Eğer bulmacaların mantığını kavradığımızdan eminsek direk olarak "Jobbing Crew" lardan kendimize bir gemi seçip gerçek bir maceraya atılıyoruz ve korsanlık kariyerimiz başlamış oluyor...


  Zanaatkarlık / Crafting:
  Oyunun bir güzel yanı da, üretim işine girebilmek. Savaşlar sizin ilginizi çekmiyorsa, veya farklı şeyler denemek istiyorsanız, bir dükkana gidip çalışabilirsiniz. Dükkanlarda hem hazır mal, hem de ısmarlanabilen ürünler olduğunu göreceksiniz. Siz de bu ürünleri yapabilirsiniz. Bir ürünü alabilmeniz için dükkan sahibinde o malzemenin olması ve o işi yapan korsanlar olması gerekiyor. Yani her ürünün ortaya çıkması korsanlara bağlı. Hammaddenin temin edilişi, işlenmesi hep korsanlara yani oyunculara bağlı. Her ürün için usta ve belirli bir sayıda ekip gerekiyor bu yüzden siparişinizi verdiğinizde bir süre göreceksiniz. Malzemeniz tahmini olarak bu süre içeriinde tamamlanmış olacak, mesela 1 hafta. Bu 1 hafta gerçek hayatta 1 haftadır ama oyunculara bağlı olarak daha hızlı veya yavaş üretim gerçekleşebilir. Oyundaki ticaret harika oturtulmuş. Hammadde korsanlar tarafından sağlanıyor, ürünleri zanaatkarlar yapıp korsanlara satıyorlar. Tabi korsanların savaşları sonucu ürünlerin geç gelme veya gelememesi olasılığı da var.  Çalışmak için dükkanlarda ki iş başvurularını kullanabilrsiniz. Böylece saat başı tabi gerçek zamanlı olarak para kazanabilirsiniz. Kazanacağınız miktar seviyenize göre değişiyor. Çalışmayı düşününce sürekli o dükkanda kalıp bulmacalarla uğraşacağınız gibi sıkıcı bir fikre kapılmayın sakın. Saatbaşı gelip belirli sayıda bulmaca çözüp gidebileceksiniz.


  Gemi İşleri:
  Gemi de yapılacak belirli işler var. Bunlar: Bilge Pumping(Pompacılık), Carpentry(Marangozluk), Gunnery(Silahtarlık), Navigating(Denizcilik), Sailing(Yelkencilik), Sword Fighting(Kılıç Duelloları).


  1)Bilge Pumping: Burada gemiye dolan suyu dışarıya pompalıyoruz, pompalamamız ise tetris vari bir oyunda karşımıza çıkan çeşitli şekillerin en az 3erli grup halinde diklemesine veya enlemesine bağlı. Biraraya geldiklerinde bir sıra indiklerinden gemide ki suyu bir ölçek dışarı atmış oluyoruz. Hızlı ve dikkatli olarak bu oyunu oynamamız hem geminin aldığı sudan kurtulmasına hemde hızlanmasına yarıyor. Tabi oyun ekranı şekil dolu biz sadece yanlamasına şekillerin yerini değiştirerek birşeyler yapmaya çalışıyoruz.

  Suyun boşalması için hem enden hem boydan en az 3erli götürmeli yani 3X3 şeklinde. T, L veya + şekli düşünün... Ya da aynı anda 2 farklı şekil çeşidni götürecek şekilde ayarlayın.Zaten su bölmenin 1/3 üne yakın bir düzeye çekildiğinde istediğiniz gibi pompalayabilirsiniz.  2)Carpentery: Marangozluk kısaca, bu kısımda ise geminin çatışma sonrası aldığı gövde yaralarını sarıyoruz. Açılan delikleri çeşitli parçaları koyarak kapatmaya çalışıyoruz. Ne kadar az üst üste parça koyarsak ve az tahta harcarsak marangozluk yeteneğimiz de o kadar çok artıyor. Ters orantı söz konusu.

  3)Gunnery: Burada ise 4 tane topumuz var, ortada ki bir fıçıdan çıkan barut, sıkıştırma bezi ve gülleyi topların içine yerleştirmeye çalışıyoruz. Bu 3 çeşit güvertede hareket halinde , oklarla onları sırasına göre topun içine yerleştirip topu hazır hale getirmeye çalışıyoruz.

  Deniz savaşlarında ise ateş etmiş bir topu önce kova suyla yıkayıp sonra bu 3'lüyü sırasıyla topa yerleştiriyoruz.

  4)Navigating: Çark şeklinde bulmacada aynı blokları götürerek ilerlemeyi sağlıyoruz.

  5)Sailing: Burda da ip, rüzgar ve denizi sembolize eden 3 çeşit küre var, bunları gerekli yerlere yerleştirip, gene 3erli gruplar halinde üstüste getirerek eritiyoruz. Böylece yelkene ivme kazandırıyoruz. Anlatması biraz zor , pratik yaparak kolayca anlarsınız.
  Gemi İsleri

  6)Sword Fighting: Detaylı anlatılacaktır. Ama bilmeniz gereken sahip olduğunuz silaha göre şekilleri nasıl sıralayacağınızdır. Bir çok taktik ve strateji bulunmaktadır.


  Tayfa/Mürettebat:
  Yönetim Şekilleri:  Demokratik, herkes oy kullanabilir. Oligarşik, Subaylar oy verebilir sadece. Otokratik, sadece kaptan karar verir.  Mürettebat:  Mürettebat bir geminin ve korsan ekibinin başarıya ulaşmasında ki anahtar elemandır. İyi bir ekip ve takım çalışması ile onarılamayacak hasar, aşılamayacak deniz yoktur. Ayrıca mürettebatlar korsan çetelerinin temelini oluştururlar. Bu çeteler daha sonra belli başlı bayraklar (yada yeni kurulan) altında toplanarak bir lonca oluştururlar. Rütbenizin artması için bir mürettebata ve tabi bir loncaya üye olmanız gerekmektedir. Tabi her loncanın rütbe arttırmak için bazı şartları vardır. İlk olarak mürettebata katıldığınızda "Cabin Person" sunuzdur. Sonra yükselmeniz yani "Pirate/Korsan" olmanız için her lonca hemen hemen benzer şartları koşar. Eğer 3 alanda yetenek seviyeleriniz (bkz. Popülarite konseptleri) "distinguished" yani "fark edilir" bir seviyede ise sizi yükselteceklerdir. Korsan olarak dolaşabileceksinizdir.  Ben korsan rütbesine gelirken benim gemi işlerini halleden yetenek seviyelerimi göze aldılar. Bazıları biraz gemi birazda savaş kabiliyetine bakıyor. Dediğim gibi rütbe terfi şartları benzer özellikler taşıyor. Daha sonra "officer/subay" olmanız da başka daha yüksek derecede şartları gerektirecektir. Tabi officer'dan sonra ki diğer en yüksek rütbe ise "Senior Officer / Yardımcı Kaptan" lıktır. Bundan sonra artık kendi geminizin kaptanı olabilir, daha sonra loncada yükselebilir ve hatta kendi ekibinizle beraber kendi loncanızı kurabilirsiniz.  Burada dikkat edilmesi gereken nokta: Subaylıktan (officer) itibaren gemileri limanlardan açık denize çıkarabilmenizdir. Sizin mürettebatınıza ait bir gemiyi limandan alıp, o sırada oyunda olan mürettebattan uygun olanlar ve tabi şehirde boş gezen korsan ve denizcilerden iş çağrınıza cevap verenleri yanınıza alıp denize ve maceraya açılabilmenizdir.

  Ganimet Paylaşımı:  Şimdi ilk işe girdiğinizde, alacağınız paylar ve rütbeniz aşağıda ki gibidir. (Bu genel sistemdir bazı loncalar gayet eli açık bir şekilde pay vermektedir.)  “Jobbing crew”: 1 Pay Paylasim Örnegi

  “Cabin Person”: 2 Pay

  “Pirate”: 3 Pay – topları savaş esnasında kullanabilir.

  “Officer”: 4 Pay – Gemide kaptan veya subay yoksa gemiyi yönetir. Dümene geçebilir...

  “Senior Officer”: 5 Pay – Gemide kaptandan sonra en çok sözü geçen subaydır.

  “Captain”: 5 Pay – Geminin sahibi, büyük patron.

  “Crew Cut” : %25 Bu personelden olmayanlar veya en düşük seviyeli gemi adamları ganimet paylarını alırken bir kesinti yaşıyor kurallar gereği. Bu kesinti geminin kasasına konuyor bu parada genelde ticari masrafları karşılamak için kullanılıyor.  Bu paylaşımı kaptan elden de yapabileceği gibi “proposed division” ile otomatik olarak oyuna yaptırıyor. Bunun için “proposed division” a oy veriyoruz, “vessel/gemi” kısmına basarak. Rütbemize göre otomatik olarak oyun kuralları tarafından belirlenen payı alıyoruz.

  Şimdi birde para alırken belirlenen yıldız olayı var, bu yıldızlar girdiğimiz savaşların sayısına göre değişiyor. Savaşları kazanmış veya kaybetmiş olmamızın bir önemi yok. Yıldız sayımız fazla ise o yıldız adedine göre bir katma değer alabiliyoruz.  Ticaret / Ekonomi:
  Bu konu aslında çok fazla detayı içeriyor. Oyunun çok dinamik bir ekonomisi olduğunu söyleyebilirim. Birebir çalışarak hem kazanıp kazandırabiliyoruz hemde yağmaladığımız ganimetlerle gittiğimiz adalara katkımız oluyor. Tabi çalınan malın gideceği adayada zararımız :). Zanaatkarlık yeteneklerini geliştirirken aslında o dükkana verilen siparişlerin yapımına katkıda bulunuyoruz zaten bu yüzden de orada bulmaca çözmemiz için gerçek zamanlı olarak saat başı ücret alıyoruz. Alacağımız ücret ise bizim işçilik seviyemize göre değişiyor.  Bunun dışında dükkan sahibi olmak veya gemi sahibi olmak ekonominin üst halkalarına çıkmakla eşdeğer. Gemi sahibi olarak yağmaladığınız her gemiden ürün aldığınız için seferleriniz sonunda hatırı sayılır bir "yağma" malınız oluyor elinizde. (En kötü ihtimal top güllesi yağmaladığımızı düşünerek hareket ediyorum.) Üstelik 20 - 30 kişilik bir geminin kaptanı ve sahibi olarak gene sizin boyutlarınızda bir savaş yelkenlisine saldırıp onu yağmaladığınızda çok değerli bir yükünüz olacağı aşikardır.


  saygılarımızla,
  [​IMG]
   
 2. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)
  Yanlış duymuşun :mrgreen: :lolmuch:
   
 3. Jigsaw

  Jigsaw Aileden

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.657
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Istanbul
  Pirate kelimesi ile screamadle arasında kafamda doğrudan bir çağrışım oluşmasını sağlayan oyun..
   
 4. SonSAHNE

  SonSAHNE Bilgiliyim

  Kayıt:
  11 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.934
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  aRaF
  ekşisözlük kokusu alıyorum :lolmuch:
   
 5. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)
  Beynde tatlı :lolmuch:
   
 6. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)
  Abi bu oyunun sistem gereksinimi ney?
   
 7. Jigsaw

  Jigsaw Aileden

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  8.657
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Istanbul
  Hiç bi şey. Java destekli geniş ekranlı bir cep telefonunda oynanabiliyor. n73 falan.
   
 8. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)
  Abi gerçek paralı birşeyler alınıyormu? bende geliyom bana sahip çıkarsınız mı? :mrgreen: ben sizin kardeşinizim :mrgreen:
   
 9. HastaInsan

  HastaInsan rank8

  Kayıt:
  19 Haziran 2007
  Mesajlar:
  7.708
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  alınıyor. sanırım paypal üzerinden cash alıyordun
   
 10. mert5100

  mert5100 rank8

  Kayıt:
  15 Nisan 2007
  Mesajlar:
  2.054
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  Balıkesir/Bandırma :)
  430 altınım var bi gemide çalışıyoru mayak işleri ne iş olursa :mrgreen: