Anadolu'da "gene" daha çok kullanılır.

[ Mesaj mobilden gonderildi iPad ] mobile

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:
Bu mesaj Collapse rumuzlu uyeden alinti yapildi
Collapse demiş ki:
"Sempatizyanı" değil "sempatizanı",
"Olup da" değil "olup ta"
"içsek de" değil içsek te",
"hany" değil "hani"
"Türkçe'ye" ayrı yazılması gerekir.

Ben UnDeFeateD veya Efes Sro'dan PunchLine.

Burada Türkçe konusunda katı kurallar koymuyoruz veya hepimiz herzaman tamamen uymuyoruz. Ama burada kimsenin "msn" diliyle veya "emoca" tabir edilen şekillerde yazılar yazılmasına müsade edemeyiz.

Tamam "dahi" anlamındaki "-de" ekini ayrı yazmayabilirsiniz, cümleye büyük harfle başlamayabilirsiniz, gerekli yerleyde virgül kullanmayabilirsiniz, fakat kelimeleri kırpmanıza, biçmenize veya yanlış yazmanıza ( eğlenmek-eylenmek, öğle-öyle, değmek-deymek vb.) yanlış yazmanıza müsade edilmez.

Acıtmış sanki :twisted:

Aynı şekilde ne kadar dikkat ederek yazsam da kendi mesajlarımda da bir sürü hata bulabilirim. Çünkü böyle hatalar Türkçe'yi kötü kullananlar yüzünden bilinç altımıza işlemiş. Normalde kitap okumayan birisi olsam da internet üzerinde çok fazla yazı okuyorum. Ve okuduğum yazılardaki bozukluklar benim de dilimi bozuyor. Genelde okuduğum yazılarda yazım hatası çok fazlaysa değer verip okumam, yazan kaç yaşında olursa olsun ben ilk okullu olarak algılarım.

Collapse demiş ki:
"hany" değil "hani"

Burada Türkçe konusunda katı kurallar koymuyoruz veya hepimiz herzaman tamamen uymuyoruz. Ama burada kimsenin "msn" diliyle veya "emoca" tabir edilen şekillerde yazılar yazılmasına müsade edemeyiz.

Tamam "dahi" anlamındaki "-de" ekini ayrı yazmayabilirsiniz, cümleye büyük harfle başlamayabilirsiniz, gerekli yerleyde virgül kullanmayabilirsiniz, fakat kelimeleri kırpmanıza, biçmenize veya yanlış yazmanıza ( eğlenmek-eylenmek, öğle-öyle, değmek-deymek vb.) yanlış yazmanıza müsade edilmez.

amacım hiç bir şekilde maydanoz olmak değil, sadece yanlış bir bilgiyi düzeltmek istiyorum: özel adlardan yapım ekleri ile türetilmiş kelimelerden sonra gelen diğer ekler kesme işaretiyle ayrılmaz. yani demek istediğim "Türkçe'ye, Türkçe'yi, Türkçe'de, Türkçe'miz" diye bir kullanım dilimizde bulunmamaktadır. küçük bir bilgi olarak paylaşmak istedim, kendisi türkçede sıkça yapılan hatalardan biridir.

Takımı
Besiktas
Orda zaten olması gereken ekleri tırnak içine almış düzeltme maksatlı :rolleyes1:

@bora; teşekkür ederim bilgilendirdiğin için, ben de tereddüt ediyordum tırnak kullanırken ama doğrusu böyledir deyip hiç araştırma gereği duymadım.

@Oğulcan adam haklı olmadi:

Başka bilgisi olan ? :confused1:

Bu mesaj Ufck rumuzlu uyeden alinti yapildi
Ufck demiş ki:
Var kanka noktalı virgülden önce boşluk bırakılmaz. makara:

Ayrıca imzandaki o söz çok saçma anlam bozukluğu var;
"Delilik yer çekimi gibidir; hafifçe itmek yeterlidir." Delilik mecazen itilebilir fakat yer çekimi itilebilen bir şey değildir. "Delilik serbest düşen cisim gibidir, yüksek bir yerden hafifçe itmek yeterlidir" gibi olabilirdi. Olaya biraz daha fizik bilgimi katarsam; serbest düşüşte cisim belirli bir hız kazandıktan sonra hızı yere düşene kadar sabit kalır. Hal böyle olunca delilikte belli bir yerden sonra artmayabilir bu da sana koyabilir makara: Ne felsefe yaptım gece gece umarım başınız şişmez makara:

Collapse demiş ki:
Bu mesaj Ufck rumuzlu uyeden alinti yapildi
Ufck demiş ki:
Var kanka noktalı virgülden önce boşluk bırakılmaz. makara:

Ayrıca imzandaki o söz çok saçma anlam bozukluğu var;
"Delilik yer çekimi gibidir; hafifçe itmek yeterlidir." Delilik mecazen itilebilir fakat yer çekimi itilebilen bir şey değildir. "Delilik serbest düşen cisim gibidir, yüksek bir yerden hafifçe itmek yeterlidir" gibi olabilirdi. Olaya biraz daha fizik bilgimi katarsam; serbest düşüşte cisim belirli bir hız kazandıktan sonra hızı yere düşene kadar sabit kalır. Hal böyle olunca delilikte belli bir yerden sonra artmayabilir bu da sana koyabilir makara: Ne felsefe yaptım gece gece umarım başınız şişmez makara:

haklı bünye belirli bi süreden sonra gidiyor :byes:

Collapse demiş ki:
"hany" değil "hani"

"Sempatizyanı" düzeltmen dışındaki her şeyin yanlış. :coffee: Evet, kitap okumuyorsan bence karışmana lüzum yoktu.

Neyse, yazmakta hata etmişim. Çünkü artık birilerinin hatasını görüp uyarınca sen kötü duruma düşüyorsun ve senin açığın kollanıyor. Tabi bu kişiden kişiye değişen bir mesele, size rastlamışım :P

@frityus
kanka :headbang: :mrgreen:

burda yanlış olan birşey yok , yanlış olan senin gereksiz yorumun.

Yukarı Alt