1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yıldızlar okulunda bir Fenerbahçeli


 1. hmzsnmz

  hmzsnmz rank8

  Kayıt:
  14 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  24.648
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  36
  Şehir:
  Eskişehir

  Yıldızlar okulunda bir Fenerbahçeli
  Dia'nın, Fransa'nın en iyisi olarak kabul edilen ve Henry, Anelka, Gallas, Ben Arfa, Saha, Rothen gibi isimlerin eğitim gördüğü Clairefontaine Futbol Akademisi'nde 3 yıl okuduğu belirlendi.

  [​IMG]

  İssiar Dia’nın transferi sonrası birçok kişinin kafasında, “Afrikalı oyuncular disiplinsiz oluyor. Bakalım Dia nasıl çıkacak?” sorusu oluşmuştu. Birincisi, Dia, Senegalli olmasına karşın, Fransa’da doğmuştu. Asıl önemlisi ise burada aldığı futbol eğitimiydi. 12 yaşındayken, Fransa’nın elit olarak nitelenen 12 futbol akademisinin en iyisi sayılan Clairefontaine’ye giren Dia, burada 3 yıl eğitim görmüş, 15 yaşında Amiens’e transfer olmuştu. Daha önce kimler yetişmemişti ki, tam zamanlı 4 yıl eğitim verilen bu ünlü futbol akademisinden; Henry, Anelka, Gallas, Saha, Rotten... Hatem Ben Arfa, Abou Diaby, Sebastian Bassong, Ricardo Faty, Jonathan Martins ise Dia ile aynı dönemde eğitim görmüştü. Asıl adı Le Centre Technique National olan Clairefontaine Akademisi’ne öğrenciler, çok küçük yaşta kabul ediliyor ve yeteneklerine göre sınıflandırılıyor. Akademi, gelecek vaat eden isimleri seçmedeki becerisiyle tanınıyor. Gençler, akademide sadece futbol eğitimi almıyor. Bir sporcunun gelişimi için gerekli olan birçok şey veriliyor kendilerine; taktik, teknik, fiziki ve psikolojik gelişim.

  Kocaman’ın gözüne girdi

  66 bin metrekare alan üzerinde, biri içeridi, diğeri dışarıda iki futbol sahası, bir sağlık binası, bir fitness salonu, bir restoran ve kafenin bulunduğu akademide çok iyi bir eğitim alan çocuklar, aldıkları disiplini normal yaşamlarına da taşıyıp, başarılı oluyor. İssiar Dia’nın, Clairefontaine Akademisi’nde aldığı eğitimin etkileri, daha ilk günlerden görülmeye başlandı. Samandıra’ya her zaman normal saatinden önce gelen Senegalli yıldız, bu tavrıyla Aykut Kocaman’ın da gözüne girdi. Öyle ki, Kocaman’ın futbolcularına Dia’yı gösterip, “Fenerbahçe’nin bu tip oyunculara ihtiyacı var” dediği belirlendi.​

  Fanatik ^^