1. Reklam


  1. bestsro
   joysro
   anafor
   deep
   eos
   anafor
   trensro

Yıldırım-Özkahya FIFA listesinde!


 1. addIcFb

  addIcFb Aileden

  Kayıt:
  22 Eylül 2007
  Mesajlar:
  5.215
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  öğrenci
  Şehir:
  Okul

  MHK, 32 üst klasman hakemiyle gerçekleştirdiği toplantıda Turkcell Süper Lig'in ilk 6 haftalık dönemini değerlendirdi. MHK Başkanı Oğuz Sarvan, bu süreçte hakemleri genel olarak beğendiklerini söylerken, hatalarını da sıraladı! Bu arada Yunus Yıldırım ve Halis Özkahya FIFA listesine alındı!


  halisozkahya01.jpg
  Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK), 32 üst klasman hakemiyle gerçekleştirdiği toplantıda Turkcell Süper Lig'in ilk 6 haftalık dönemini değerlendirdi.

  Sürmeli Otel'de gerçekleştirilen toplantının ilk yarım saatlik bölümü basın mensuplarına açık tutulurken, MHK Başkanı Oğuz Sarvan bu bölümde medyayı bilgilendirmek için açıklamalar yaptı.

  Hakemleri ilk 6 haftalık bölümdeki yönetimleri nedeniyle genel olarak başarılı bulduklarını açıklayan Sarvan, üzerinde durulması gereken bazı konuların da olduğunu bildirdi.

  Sarı kartların sayısında düşüş olmasına rağmen zaman zaman kartların kolay çıktığını ifade eden Sarvan'ın ilk 6 hafta itibarıyla hakemlere yönelik değerlendirmesindeki ifadeleri şöyle:
  ''Genel olarak, sizleri başarılı bulduk. İlk 6 hafta bize göre iyi geçti. Burada özellikle olumlu bulduğumuz konular... Kart isteyene kart konusunda verilen talimatlar yerine oturdu. Artık oyuncular da bunu anladı. İyi bir uygulama oldu. Baraj prosedürü, ceza alanı içindeki itiş kakışlarda alınan önlemler, taç atışlarının yeri ve ilave zaman gibi konular konusunda başarılı oldunuz.

  Buna karşılık biraz daha üzerine düşmemiz gereken konular var. Bunlardan bir tanesi teknik alan yönetimi. Bunun değerlendirmesi çok somut da olmadığı için bu konuda sizlerle biraz daha tartışmak istiyoruz, daha iyi çözüm yolu için. Avantajla ilgili yine zaman zaman sizlerin biraz katı davrandığınızı gördük. Biraz daha esnetilebilir bu konu. Öyle oluyor ki zaman zaman orta alanda hiç düdük çalmamak oyun akışının seyrini bozmamak açısından daha iyi olacak gibi görünüyor. Bunu tartışmak istiyoruz.

  Sarı kart sayısında düşüş olmasına rağmen zaman zaman kartların biraz kolay çıkmasından dolayı... ikinci kart kırmızıya dönüşüyor, bundan dolayı münferit de olsa bazı sorunlar yaşandı. Bunlarla ilgili konuşmak istiyoruz. Direkt kırmızı kartlar az olmakla birlikte, televizyon görüntülerinden bir iki dikkatimizi çeken, direkt kırmızı olması gereken konularda atlamalar oldu.''

  -226 SARI, 23 KIRMIZI KART-
  Turkcell Süper Lig'de ilk 6 haftayla ilgili sarı ve kırmızı kart istatistiklerini de aktaran Sarvan, hakemlerin toplam 226 sarı, 23 kırmızı kart çıkardığını bildirdi.

  Sarvan, sarı kartların 165'inin sportmenliğe aykırı davranış, 41'inin hakeme veya kararına sözle ve hareketle itiraz, 3'ünün kural ihlali, 11'inin oyunun tekrar başlamasını geciktirmek ve 6'sının yeterli mesafe açılmamaktan, 23 kırmızı kartın 13'ünün ikinci sarı karttan görüldüğünü bildirdi.  -"ÖNEMLİ OLAN HATALARI KENDİMİZ YAPMAMIZ"-
  Sarvan, hakem hatalarının bundan sonra da olabileceğini ifade ederek, ''Ancak bizim tek isteğimiz, herkesin hakemin hatayı kendisinin yaptığına inanması, bunların yönlendirilmediğine inanmasıdır'' dedi.

  Hakemlere teknik olarak bütün talimatların sezon başı yapılan seminerlerde aktarıldığını anlatan Sarvan, bir hakeme başarı dilerken bile ağızlarından çıkacak bir laftan farklı anlam çıkartır diye hassas davrandıklarını anlatarak, hakemlere yönelik konuşmasında özetle şunları kaydetti:
  ''Biz de hata yapıyoruz siz de hata yapıyorsunuz. Önemli olan bu hataları kendimiz yapmamız. Birisinin bize empoze edip de bu hataları yönlendirmemesi. Biz bu konuda çok rahatız siz de rahatsınız bunu biliyoruz. Sizlerle en son Silivri'deki seminerde görüştük. Bunun dışında sizlerle özel bir görüşmemiz yok. Maçlardan önce özellikle. Maç tayinlerini federasyondan yetkili arkadaşlar tebliğ ediyor. Başarı dilemek için dahi hiç kimseyi arayıp bir şey söylemiyoruz. Amaç, maça çok rahat çıkmaları. Başarılar dilerken ağzımızdan çıkacak bir laftan, hakem arkadaş bir anlam çıkartır da dengesiz davranır diye hassas davranıyoruz.''

  Hakemlerle zaman zaman konuşma ihtiyacı duyduklarını, pazar günleri maçlar tamamlandıktan sonra görüşmek istedikleri hakemi İstanbul'a çağırdıklarını bildiren Sarvan, bu görüşmeyi hakemi daha iyiye taşımak için gerçekleştirdiklerini anlatarak, ''Hiç bir hakeme maçtan önce hiç kimse ulaşamıyor ve bir şey söylemiyor. Kulüplerin de bunu böyle bilmesi gerekiyor. Hatayı biz de yapıyorsak, hakem de yapıyorsa bu bizim kendi hatamız ve hakemin de kendi hatası. Hiç kimse bunları yönlendirmiyor'' diye konuştu.

  -''6 HAFTA DİNLENEN HAKEM 7. HAFTA AYNI ŞARTLARDA HAKEMLİĞE BAŞLAMAZ''-
  Bir konuda medyaya seslenmek istediğini ifade eden Sarvan, bir hafta hata yapan bir hakemin bir sonraki hafta bir maça atanmasının eleştirilmesinin yerinde olmadığını kaydederek şöyle konuştu:

  ''Hakem arkadaşlarımızın bize söylediği, bizim de yaşadığımız tecrübeler var. Bir hakem 6 hafta dinlendikten sonra 7. hafta hakemliğe daha iyi şartlarda başlamıyor. Bunu başka bir örnekle anlatabilirim. Engel atlayan atlar vardır. Bir engelde takılıp düşünce bakıcısı içeriye götürmeden önce o engelden atlatıp götürürmüş. At en son olumsuz bir anıyla gidip uzun süre orada kalmasın diye. Bizler için de geçerli. Bir hakem bir hafta hata yaptı. Ertesi hafta maç verildi yine hata yaptı. 3. hafta yine maça gidiyorsa burada eleştiriyi kabul ederiz. Hakemleri biraz da futbolcular gibi görüyoruz. Bir takımın önemli bir oyuncusu bir hafta önemli bir gol kaçırabilir. Antrenörü sonraki hafta yine kadroya koyuyor. Ama belirli bir süreçte performans düşüklüğü görürse o zaman tedbir alıyor. Aynı şey bizim için de geçerli.''

  Sezon başında Silivri'de yapılan seminerden sonra bütün kulüplere oradaki hakem eğitiminin DVD kayıtlarını gönderdiklerini ve isteyen kulüplere eğitimci gönderebileceklerini ilettiklerini kaydeden Sarvan, Turkcell Süper Lig'den sadece Beşiktaş ve Trabzonspor'dan talep geldiğini ifade etti.

  Bunun dışında ikinci lig ekiplerinden de talepler geldiğini ve eğitimci gönderdiklerini anlatan Sarvan, ''Her zaman olduğu gibi kulüplerden çok az talep geldi. Bunun da etkileri zaman zaman sahalarda görülüyor'' diye konuştu.

  UEFA'nın başlattığı bir projede, hakemlerle ilgili eğitim ve hakemliğin yapılanması konularında standart sağlamak istediğini anlatan Sarvan, bu konudaki projeler ve çalışmalarıyla ilgili bilgiler vererek, ''Önümüzde engel olmayan tek konu eğitim konusu. Diğerlerinde ufak tefek atılması gereken adımlar var. Umut ediyoruz ki 2009 yılının haziran veya temmuz ayında en geç bu projeye dahil oluruz'' şeklinde konuştu.

  Bu projelerden birisinin gençleri hakemliğe davet etmek olduğunu, kasım ayından itibaren gerekli bildirimlerin yapılacağını bildiren Sarvan, başvuru sayısı 15'i geçen her ilde hakem kursu başlatacaklarını kaydetti.

  -HAKEM ATAMALARI-
  Hakemlerin maçlara tayini konusunda da bilgiler veren Oğuz Sarvan, bu yıl geçen yıla nazaran farklı bir uygulama yaptıklarını bildirdi.

  Geçen sezon, sezon ortasında geldiklerinde haftayı kurtarmak için en uygun kimse, geçmişte hangi maçı yönettiğine bakmadan atama yaptıklarını anlatan Sarvan, bu sezon daha planlı ve programlı gitmeye karar verdiklerini kaydetti.

  Sezon başından bu yana 34 hakeme görev verdiklerini ifade eden Sarvan, yeni planlamayı özetle şöyle aktardı:

  ''Taktir edersiniz ki hepsi aynı düzeyde değil. 12'si üst klasmana yeni gelen, bir grup FIFA hakemi veya FIFA'ya aday olabilecekler. Bir de ortada bir grup hakemimiz var. Kabaca böyle bir tablo var. Bütün maçlar önemli olmakla birlikte bazıları zor şartlar altında oynanıyor. Hakem tayinleri yaparken de bunlara dikkat etmemiz gerekiyor. Bizim felsefemiz, aynı hakemi aynı takımın maçına defalarca gönderip yıpratmamak. Bir bakıyorsunuz bir hakem bir takımın maçına 5 defa çıkmış, ötekine çıkmamış veya aynı takım maçına hep iç sahada çıkmış. Bunlar hem hakemler arasında hem kulüpler arasında dengesizlik yaratıyor. Aynı durumda olan kulüpler arasında ve hakemler arasında denge sağlamak için bir sistem uygulamaya başladık.'' -YUNUS YILDIRIM VE HALİS ÖZKAHYA FIFA LİSTESİNDE-
  Oğuz Sarvan, hakemler Yunus Yıldırım ve Halis Özkahya'nın FIFA listesine alındığını açıkladı.

  FIFA'ya bu yıl iki yeni isim bildirmek durumunda olduklarını anlatan Sarvan, gerek UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, UEFA ve FIFA Hakem Komitesi ile yaptıkları görüşmeler neticesinde geçen yılki performanslara bakarak Bünyamin Gezer, Kamil Abitoğlu, Yunus Yıldırım ve Halis Özkahya isimlerini belirlediklerini, bu dört isimden de Yunus Yıldırım ve Halis Özkahya'da karar kıldıklarını kaydetti.

  Sarvan, ''Bu arkadaşların seçilmesi, diğerlerine nazaran hakemliklerinin farklı olduğundan değil, bu tercih UEFA'nın şartlarının bizimkinden farklı olması nedeniyle. Burada pek çok başarılı olan arkadaşlar da var. Bu arkadaşlar yönettikleri maçlarda daha çok ön plana çıktı'' diye konuştu.

  Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan FIFA listesine alınan iki hakem ise, Türk hakemliğini yurt dışında en iyi şekilde temsil edeceklerine inandıklarını ifade ettiler.

  -YILDIRIM: ''TEKRAR BU ŞANSI YAKALAMIŞ OLMAM..''- Yıldırım, daha önce de FIFA listesinde yer aldığını hatırlatarak, ''Her hakemin içinde en üst seviyede maçlarda görev alma isteği vardır. İki yıl sonra tekrar bu şansı yakalamış olmam, hakemlik adına ve şahsım adına çok sevindirici bir olay. Bundan sonraki süreçte Türk hakemliği olarak yine dışarıda daha iyi koşullarda ve maçlarda görev almak istiyoruz. Türk hakemliğini en iyi şekilde temsil edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın'' diye konuştu.

  Yıldırım, ''Yeri geldi ikinci lig (B) kategorisinde de görev aldın, bugün FIFA listesindesin...'' şeklindeki bir basın mensubunun ifadesi üzerine de, ''Her hakemin bulunduğu klasman itibarıyla alt klasmanda görev alması söz konusudur. Bu Merkez Hakem Kurulu'nun atama prensipleri doğrultusunda yapılıyor. Bu bir ceza olarak değil, o günkü şartlar gerektirdiği için. Tekrar böyle bir unvanı almış olmamız sevindirici bir durum'' şeklinde konuştu.

  -ÖZKAHYA: ''SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ''-
  İlk kez FIFA hakem listesinde yer alan Halis Özkahya, çalışmalarının iki kat daha artacağını ifade ederek, ''Sorumluluklarımızın farkındayız'' dedi.

  Özkahya, düşüncelerini şöyle aktardı:

  ''Her hakemin, hakemliğe başladıktan sonra hedeflediği bir olaydır FIFA hakemliği. Kısmet oldu Allah nasip etti. İnşallah bundan sonra çalışmalarımız artarak devam edecek. Sorumluluğumuzun farkındayız. Yurt dışında da artık ülkemizi temsil etmek durumundayız. Çalışmalarımız iki kat daha artacak. Bunun bilincindeyiz. Bundan sonra daha fazla çalışarak en güzel şekilde ülkemizi temsil edeceğiz. Hakemlik olarak da Türk futboluna daha fazla faydalı olacağımızı düşünüyorum.''

  Bu arada seminerde medyanın takip edemediği bölümde, ligin ilk 6 haftasında verilen kararların, görüntüler eşliğinde analiz edileceği bildirildi.