1. Reklam


  1. joysro
   anafor
   anafor
   viki
   darkroad
   bosalan

Yeni uydu için düğmeye basıldı


 1. Lampard_08

  Lampard_08 rank8

  Kayıt:
  4 Mart 2009
  Mesajlar:
  1.177
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  >>> ÖSS <<< ZEDEEEE :@:@
  Türksat 4A ihalesi için Bakanlar Kurulu, Türksat A.Ş.'ye yetki verdi...

  - Resim Silinmiş.

  Türksat 3A'nın kapasitesinin dolması üzerine Türksat, yeni uydu için çalışmalara başladı.

  Ulaştırma Bakanlığı yeni uydu için kolları sıvadı. Türksat 4A uydusunun ihalesi için Bakanlar Kurulu, Türksat A.Ş.'ye yetki verdi. Türksat, yeni uydu için ihale çalışmalarına başlayacak. Türkiye'nin en gelişmiş uydusu olacak 4A ile Türk uydularının kapsama alanı Çin'in doğusundan, Afrika'ya kadar uzanacak.

  13 Haziran 2008'de uzaya fırlatılan Türksat 3A'nın kısa sürede kapasitesinin dolması ve yeni taleplerin bulunmasını dikkate alan Ulaştırma Bakanlığı, gelişen uydu pazarını da dikkate alarak kısa sürede yeni bir uydunun uzaya fırlatılmasına karar verdi. Türksat 3A'dan daha gelişmiş ve kapsama alanı daha geniş olacak 4A, Çin'in doğusundan Orta Asya ve Afrika'yı kapsayacak.

  Yurt içinden gelen taleplerin yanında yurt dışından gelen talepleri de dikkate alan Türksat, yeni uydunun özelliklerini de buna göre belirledi. 20 yıl görev yapması planlanan 4A uydusu için Türksat, çalışmalarını sürdürürüyor. Yurt dışında yapılacak 4A'nın ihalesi için, şartname son aşamaya geldi. Kısa sürede ihaleye çıkacak Türksat 4A'nın ihale sürecinin Temmuz ayında sonuçlanması bekleniyor.

  2011 yılı Eylül ayında uzayda olması planlanan 4A'nın yapımında Türk mühendisler de yer alacak. Türksat 3A'nın yapımında görev alan 22 Türk mühendisine yenileri eklenirken, Türk mühendisler yeni uydunun tüm aşamalarında yer alarak tecrübe kazanacak.

  2014'TE TÜRKİYE'DE YAPILACAK

  2014 yılında uzaya gönderilmesi planlanan Türksat 5A uydusu ise Türkiye'de yapılacak. TAI tarafından 2011'de açılacak uydu yapım merkezinde imal edilecek 5A'nın yapımı tamamen Türk mühendisleri tarafından gerçekleştirilecek.
   
  Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 13 Şubat 2017